I finanční výsledky AMD jsou rekordní. Intel už v roce 2022 možná bude jenom třikrát větší

2. 2. 2022

Sdílet

 Autor: AMD
Nejnovější finanční výsledky AMD za Q4 2021 jsou téměř ohromující. V roce 2021 firma zvětšila svoje tržby skoro o 70 %. Intel býval proti trpasličímu AMD desetkrát větší kolos, už letos možná bude větší jen třikrát...

Po finančních výsledcích Intelu tento týden oznámilo uzávěrku za poslední kvartál a celý rok 2021 také konkurenční AMD. To má také rekordní tržby a nejlepší rok v historii. Ale zatímco u Intelu to znamenalo zlepšení o malé jednotky procent, u AMD je to rekord v silnějším slova smyslu. Firma je na několikanásobně vyšších tržbách a příjmech, než na co se zmohla před jen pár lety. A navíc má růst o desítky procent i letos.

Tržby firmy přesáhly původní očekávání, když vyšplhaly na 4,826 miliardy dolarů, přičemž prognóza vydaná v říjnu počítala oficiálně s 4,4–4,6 miliardami $. Jde o nárůst o 49 % proti tržbám v posledním kvartálu roku 2020 (3,24 miliardy $). Největší kontrast je to ve srovnání s dobou před pěti lety, kdy v Q4 2016, kvartálu před vydáním přelomových procesorů Ryzen, měla firma tržby jen 1,106 miliardy $.

Zároveň AMD dosáhlo téměř rekordní hrubé marže: vycházela v Q4 2021 na celých 50 %, což neexistovalo od roku 2006 (tehdy to bylo chvíli na vrcholu úspěchu Opteronů v serverech). Pro AMD je to velmi vysoké číslo, ale proti například Nvidii s jejími 65 % to zas tak zazobané není. AMD uvádí i provozní marži, která představuje reálný zůstávající zisk na produktech po odečtení všech fixních nákladů na provoz firmy, které hrubá marže ignoruje a musí se z ní zaplatit. Tato provozní marže, která dříve v chudých dobách byla jen drobná nebo dokonce negativní, byla v Q4 2021 celých 25 %.

Finanční výsledky AMD za Q4 2021 Finanční výsledky AMD za Q4 2021 (Zdroj: AMD)

Díky tomu mělo AMD na své poměry hodně dobrý zisk 974 milionů dolarů, 80 centů na jednu akcii. Je to méně než před rokem, nicméně tehdy byl zisk jednorázově nafouknutý kvůli daňovým bonusům, takže se to nedá moc srovnávat.

Finanční výsledky AMD za Q4 2021 trend tržeb za poslední dva roky Jak se vyvíjely kvartální tržby AMD za poslední dva roky... (Zdroj: AMD)

Ryzeny a Radeony versus Epyc/konzole

Asi 54 % tržeb pochází z hardwaru pro PC – grafik Radeon a procesorů Ryzen, které spadají pod segment Computing and Graphics. Ten měl tržby 2,584 miliardy dolarů, o 32 % vyšší než před rokem v Q4 2020 a o 8 % lepší než v předcházejícím třetím kvartále. Provozní zisk byl 566 milionů, zatímco před rokem 420 milionů. AMD uvádí, že mohl být i lepší, ale snížilo ho to, že rostou výrobní náklady – během roku došlo například ke zdražení waferů u TSMC. Zisky počítané jako procento z tržeb se proti loňsku o moc nezvětšily (tržby narostly o 32 %, zisk o 35 %).

Segment Enterprise, Embedded and Semi-Custom, pod který jsou dohromady smíchané (a tím bohužel zamaskované) tržby za serverové procesory a současně za čipy APU pro konzole Sony, Microsoft a v budoucnu možná i za Steam Deck od Valve, tvoří menší část tržeb, ale větší část zisků. Tržby byly 2,242 miliardy dolarů, zatímco provozní zisk 762 milionů dolarů. Před rokem byl jen 243 milionů $, takže ziskovost AMD zdá se hodně nakoply nahoru Epycy 7003 Milan s architekturou Zen 3.

Toto znamená, že na serverových Epycích má AMD hodně dobré marže. Poptávka po nich převyšuje nabídku, takže AMD prý podle neoficiálních drbů v poslední době navyšovalo smluvní ceny, za které je prodávalo. Na konzolových APU, které mohou být až polovina tržeb v tomto segmentu, jsou marže podprůměrné, ale Epyc to zdá se celkově vytáhne hodně nad průměr.

Nejlepší rok v historii AMD a tržby přes 16 miliard

S výsledky za Q4 přichází také uzávěrka celého roku, který je logicky také rekordní. Tržby dosáhly 16,434 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 68 %. Zisk firmy byl 3,162 miliardy dolarů, to je 2,57 dolaru na jednu akcii. Pokud vás zajímá, jak je na tom AMD s placením daní, odvedlo loni 513 milionů $, daňová sazba vychází asi 15 %, což na poměry amerických technologických firem není špatné (Nvidia platí o dost méně, mívá výslednou daňovou sazbu kolem 6 %, zatímco u Intelu to bývá zhruba stejné jako u AMD).

Finanční výsledky AMD za rok 2021 Finanční výsledky AMD za rok 2021 (Zdroj: AMD)

V průměru za celý rok jinak vycházela hrubá marže 48 % a provozní 22 %, tedy o něco nižší, než ve vymykajícím se čtvrtém kvartále. Firma jinak začala vykupovat vlastní akcie po letech, kdy investoři nezískávali z akcií přímo žádnou dividendu. To trvá, ale zpětný odkup je firmami používán jako taková náhradní možnost. V roce 2021 vykoupila akcie za 1,8 miliardy dolarů.

Strmý růst AMD bude pokračovat: výhled

Nyní, když Intel konečně zkrotil 10nm (a už i 7nm) výrobní proces a vydal povedené nové architektury CPU, se čeká, že by mohl získat zpět léta chybějící iniciativu a AMD by to mohlo mít do budoucna těžší. V roce 2022 ale AMD nečeká, že by jeho rozjezd měl nějak ochabovat.

Nyní běžící první čtvrtletí roku dokonce má být ještě silnější, než čtvrtý kvartál, ačkoliv první čtvrtletí roku bývá normálně sezónně slabým obdobím (a pro AMD to tak platívalo). Firma očekává tržby 5,0 miliardy dolarů, plus minus 100 milionů $. Je pravděpodobné, že je to opět trochu konzervativně podhodnoceno a výsledek ještě předčí očekávání. Je tedy hodně pravděpodobné, že AMD poprvé v historii probourá magickou hranici pětimiliardových tržeb za kvartál – půl roku po té, co se dostalo nad čtyři miliardy (Q3 2021), pět kvartálů po překonání hranice tří miliard (Q4 2020) a devět kvartálů od prvního čtvrtletí, kdy mělo tržby přes dvě miliardy (Q4 2019).

Hrubá marže má v prvním kvartálu také stoupnout, na 50,5 %. Pokud se tedy vyplní prognózy obou společností, opravdu se uskuteční pikantní a před nedávnem nemyslitelná věc, kdy bude mít AMD vyšší marže, než Intel, protože ten očekává jen 49 %. Nicméně provozní marže mohou dopadnout jinak, uvidíme.

Za rok 2022 budou tržby aspoň 21,5 miliardy

Poté budou tržby asi růst ještě dál, protože na celý rok 2022 „očekává“ firma tržby plus minus 21,5 miliardy dolarů a hrubou marži 51 %. To by byl další slušný růst o 31 %, ale ve skutečnosti je to asi hodně podhodnoceno. V prvních částech roku bývá odhad růstu jen velmi opatrný a podstřelený.

Jak prognóza na Q1, tak na celý rok je navíc bez započítání tržeb, které by k výsledkům původního AMD přidala akvizice výrobce FPGA Xilinx. Ta podle ještě nepotvrzených drbů možná nedávno získala souhlas v Číně (s tím, že se AMD+Xilinx budou muset zavázat, že nezmění/nezhorší politiku a podporu vůči platformě ARM, Čínským firmám a trhu a podobné věci). Čína kvůli napětí vůči USA byla nejspíš největší překážka a hrozba, takže nyní je asi slušná šance, že ke sloučení opravdu dojde, byť má už zpoždění (přitom „sousední“ akvizice ARMu Nvidií začíná docela vážně vypadat na neúspěch a neproměněné ambice).

ICTS24

Xilinx Virtex Xilinx Virtex

Xilinx měl loni tržby 700–800 milionů dolarů za čtvrtletí, takže s jeho přidáním by se AMD už mohlo dostat k nějakým 6 miliardám dolarů za kvartál a roční tržby by mohly s trochou štěstí dosáhnout a možná přesáhnout i 25 miliard dolarů. To by opět byl roční růst víc jak o 50 %, byť tady už by to bylo s pomocí akvizice, takže se to s letošním víc jak 60% boomem srovnávat nedá. Ale firma by se těmito tržbami dostala blízko k třetině tržeb Intelu, zatímco dlouhou dobu to bývala jen jedna desetina, často i hůř.

Galerie: Finanční výsledky AMD za Q4 2021

Zdroj: AMD