G-sync se sám aktivoval na monitoru AOC G2590VXQ (který není na seznamu podporovaných, asi si ho ovladač spletl s G2590FX) což je fajn, jedná se o jeden z nejlevnějších monitorů (3250kč) s podporou LFC, má rozsah 30-75Hz. Kupoval jsem ho 2 týdny zpět, tehdy mě ani ve snu nenapadlo, že na něm pojede G-sync a pak najednou ta úžasná novina.
Potěšilo mě že G-sync funguje i u přehrávání videa a to konkrétně v MPV playeru. Takže 60p a 50p videa jsou hezky judder free, na pevných 75Hz jinak cukají. Na tom zabudovaném přehrávači ve Windows to nešlo... Nevím jak jsou na tom ostatní přehrávače...
Bohužel G-sync nefunguje na youtube zkoušel jsem to na mozzile. Je nějaká možnost aby G-sync fungoval na webu?
Na tomto prikladu je hezky videt zastaravani karet s cipy od Nvidia. Po uvedeni super, ale par let a uz po nich nestekne ani pes, natoz kozenak. Na druhe strane ma AMD spoustu funkci, ktere by snad fungovaly i na 9600, jen je nikdy nikdo nevyuzije a pes po tom nestekne uz pri vydani, natoz Lizinka. Marketingove kecy typu “Freesync stejne nefunguje” filtruji, tomu se normalni clovek jen zasmeje, klepajic si na celo. Nicmene i kdyz je v tomto Nvidia horsi a utocnejsi, vzpominka na trapneho Fixera apod. mi pripomnela, ze si stejne obe spol. nemaji co vycitat.
Kazdopadne jsou ted otevrene zajimave moznosti pro levnejsi hrani ve UHD, kde se prave sync vyuzije nejvice - na tohle jsem narazel pred par mesici, kdy UHD monitory s G-sync byly nesmyslne drahe pri velkych kvalitativnich kompromisech a Freesync mi byl s Pascalem k nicemu. Takze za me je tento pocin Nvidie krokem spravnym smerem.
Úplně chčiju z toho, že nVidia řekla že to freesync umožní na všech monitorech, ale nezajistí že na všech monitorech to pojede na 100%. A navíc nemají čas otestovat všechny obrazovky co mají freesync, že jenom ty které stihli otestovat jsou v seznamu že to na 100% jede. Pak tu příjde nějakej "kok" a napíše, takovou zhovadilost, že když není jeho monitor v seznamu, že mu freesync přesto jede, já tipuju že musí mít IQ tak max 90.
Mám LG 27UD68P (4k 40-60Hz) a GTX 1080. Nejdříve jsem se vztekal při aktualizaci ovladačů. Instalátor mi pořád tvrdil, že nemám správnou verzi win (DDU nepomohl). GForce Experience v PC nechci, tak jsem to nakonec nainstalovat ručně přes Správce Zařízení. Dlouho jsem tolik nenadával.
GSync jsem vyzkoušel jen ve třech hrách.
Ve World of Tanks to sice funguje, ale když mám na druhém monitoru puštěné nějaké video, tak mám ve WoT velké lagy dokud se nepřepnu jinam a nevrátím zpět.
No Man Sky mi sice ukazuje, že jse GSync zapnutý, jenže ta hra je tak špatně optimalizovaná, že ani na FHD nejsem stabilně ve 40-60Hz rozmezí.
A ve Skyrimu netuším, protože tam se mi žádný indikátor nezobrazí a stejně mi jede průměrně kolem 35fps. Alespoň jsem při testování zjistil, že na limitování max fps je nejlepší Riva Tuner.
Nakonec jsem ještě zkoušel NVidia GSync demo kyvadlových hodin. No a musím říct, že nejsem téměř schopný rozeznat rozdíl mezi VSync a GSync.
Dotaz... bude tenhle monitor umet s NVIDIA kartou (1080Ti) Freesync s HDR pres DP... diky
https://www.tomshardware.com/reviews/philips-436m6vbpab-momentum-4k-freesync-monitor,5921.html
Tak to pravděpodobně půjde i na AOC G2460VQ6 (24" FullHD, FreeSync 35-75Hz s LFC), který má kámoš taky s NV grafikou...bude mít radost.
Shodou náhod jsem stejný monitor po týdenním výběru koupil předevčírem za hezký 3tis u zeleného skřeta. Co jsem tak v rychlosti testoval, tak s RX 580 paráda :-)
jasně, taky tu mám nějakou ATI HD2600 a už na ní nefunguje ani facebook. Všechno zestárne. Je potřeba si uvědomit že Maxwell od návrhu po dnešek tady byl před téměř deseti lety. Je to dnešní dobou, že všechno letí šíleně dopředu a člověk si řekne, vždyť to bylo před chvilou a ono to bylo už před deseti lety. Je to hrozný, ale je to tak.
G-Sync by mělo v přehrávačích videa fugnovat tehdy, když se "naivně" snaží obnovovat na frekvenci videa a ignorují frekvenci systému (teda těch standardních 60/75 Hz). U Windowsového by to zrovna jít mělo (tedy toho v W10, starý Windows Media Player asi ne). Jestli není problém třeba v tom, že je v ovladačích G-Sync natavený jenom pro celoobrazovkové aplikace a ne i pro okenní (v tom screenshotu z Tech Reportu to tak je, bylo by třeb apřehodit kolečko na tu druhou pozici), tak moc nevím.
Pět let se o tom píše hlavně jako o FreeSync, u monitorů se to většinou inzeruje jako FreeSync, tak myslím že je lepší tomu pragmaticky říkat tak. Puristi můžou říkat VESA Adaptive-Sync, ale to je o dost delší a nešikovnější.
Jinak teda ani Nvidia tomu tak neříká a používá "G-Sync Compatible", což je teda úplně nejlepší :)
Ty monitory budou realne stejne, nebude to chyba detekce. Modely s rozdilem jen nekolika pismen na konci nazvu jsou casto ty same, jen pro jiny region (USA, EU, Asie, ..) nebo s nejakym vnejsim rozdilem, kde je ale porad stejny panel, elektronika a software.
"Možná jste zaregistrovali, že šéf Nvidie Jen-Hsun Huang se během CES rozohnil a tvrdil, že FreeSync „nefunguje“ (a dokonce ani na Radeonech). To asi bylo pokračování oficiální linie firmy, která se při uvedení této příjemné novinky snažila od monitorů s FreeSync spíš odrazovat."
To by nebyl Olsan, aby si zhrzene nezkusil prisadit na konkurenci AMD. Nastesti si pak sam (nejspis nechtene) odpovida:
"U monitorů, které LFC postrádají (protože mají příliš malý rozsah frekvencí, například jen 40–60 Hz), to na kartách GeForce funguje tak, že v podporovaném rozsahu adaptivní obnovování běží (takže přínos si užijete), mimo rozsah pak dostanete buď tearing, nebo neplynulý povrch kvůli fixnímu obnovování. Záleží na tom, zda máte vypnuté nebo zapnuté VSync. Toto chování je přesně dle specifikace a odpovídá tomu, jak se chovají i Radeony."
Aneb na vetsine FreeSync monitoru (protoze LFC ma jen hrstka) je ze skutecneho adaptivniho obnovovani realne jen ta nalepka ???? A nefunguji ani na Radeonech.
A ten Techspot zase .. Olsan nam tak trochu Stachovati ????
Já si naopak myslím, že v tomto případě je "akurátnost" na místě. Kupříkladu já vlastním monitor Philips 276E8FJAB, který podporuje Freesync (48-75 Hz, takže nic moc extra, ale zase lepší než nic) a má i DisplayPort. Zdálo by se tedy, že si budu moci užít VESA Adaptive Sync se svou GTX 1070 - monitor podporuje Freesync a má i DP.
Opak je ovšem pravdou. Výrobce totiž implementoval Freesync přes HDMI (opravdu nechápu, k čemu tam vlastně DP konektor je), což samozřejmě není nikde napsané a ani US technická podpora Philips mi nebyla schopna toto sdělit. Vyplývá to z toho, že tento monitor nabízí DP 1.2 a VESA Adaptive Sync je implementován od verze DP 1.2a + výše... Takže pokud nVidia nevydá drivery, které rozchodí Freesync na HDMI (jakože o tom pochybuji, protože nVidia podporuje VESA Adaptive Sync, který je implementován pouze přes DisplayPort, nikoliv Freesync od AMD, který funguje i přes HDMI)
Myslím, že je to zrovna přesně ten Philips Momentum 43, který zkoušel Techspot (když následuju jejich odkaz, tak mě to odkáže na na tento LCD). Píšou, že FreeSync funguje i když je HDR zapnuté (funguje i obojí najednou). Takže by to mělo fungovat, ale sím jsem to neměl možnost ověřit, pochopitelně.
Ještě doplním, že tento "novinářský nesmysl" Freesync == VESA Adaptive Sync, způsobil nemalé rozhořčení i na britských portálech, protože stejně jako tady nebyl nijak rozlišován Freesync a VESA Adaptive Sync. Sice většina seriozních redakcí upozornila své čtenáře, že jim Freesync přes HDMI na nVidia kartách nebude fungovat, ale již nesdělila, že pokud má monitor DP a Freesync, tak to ječtě neznamená, že je Freesync realizován přes DisplayPort....
Čtenáři potom zbytečně strávili hodiny zkoumáním toho, proč jim to na jejich monitoru s Freesync a DP 1.2 nejde zprovoznit. V horším případě si někteří nedočkavci kvůli podpoře Freesyncu od GeForce karet koupili nové monitory, které sice měly DP, ale implementaci Freesyncu přes HDMI...
Pokud by se o dané věci od začátku hovořilo jako o VESA Adaptive Sync, mnoho lidí by si vygooglilo, jakou verzi DP na to potřebujete, a nedocházelo by k takovým potížím.
A není to náhodou taky tak, že jakýkoliv FreeSync monitor splňuje i VESA Adaptive Sync?
FreeSync podporuje synchronizaci přes DP a HDMI, Adaptive Sync jen přes DP.
Wiki:
VESA announced Adaptive-Sync as an ingredient component of the DisplayPort 1.2a specification; FreeSync is a hardware–software solution that uses DisplayPort Adaptive-Sync protocols to enable smooth, tearing-free and low-latency gameplay.[5] FreeSync has also been implemented over HDMI.
Spousta lidi kupodivu adaptivni synchronizaci nevnima, at uz jakoukoliv technologii. To me prekvapilo. A plati to i o tearingu a stutteringu. Uz se mi kolikrat stalo, ze na navsteve me na cizi masine tearing/stuttering vylozene rval oci, ale majiteli toho PC jsem musel sahodlouze vysvetlovat a ukazovat, co a kde to je, protoze to proste nevidel. A ani po snizeni detailu pro vyssi fps a zapnuti vsyncu nepoznaji rozdil ..
Holt to neni technologie pro kazdyho.
Ano, na DisplayPortu by FreeSync vždy mělo ekvivalentně být VESA Adaptive Sync (a eventuálně fungovat na Intelech, teď na těch Nvidiích). Výjimkou je to FreeSync přes HDMI, možná to má podobné rysy ale fakticky je to nestandardní proprietární rozšíření HDMI. A když monitor má jenom to HDMI a ne DisplayPort, tak už samozřejmě Adaptive--Sync není.
Říkat tomu "FreeSync" není skutečně fakticky korektní, ale zase prakticky mi to přijde v pořádku, protože to je holt současný úzus. Něco jako když se říká kodek a myslí se tím formát videa (protože ten původní význam slova kodek už dávno zapadl). Těch posledních pět let se o tom všude psalo jako o FreeSync, pod FreeSync to najdou vyhledávače, je to ve specifikacích u výrobců (i když jsou výjimky). Je možné, že teď když to používá i Nvidia (a za rok Intel) se to změní a začne se pomalu používat jenom Adaptive-Sync, uvidíme.
@Cemada
Az na to, ze v realu jich neni 226, ale asi tak 5x-10x min. Treba model KG271 od Aceruje hned na prvni strance je tam snad v 10ti variantach, vetsina treba v 5ti ruznych variantach. Holt pro AMD je rozdil i treba jen to, jestli se display prodava v USA nebo v EU, nebo jestli prisel s VESA drzakem nebo ne, i kdyz je to de facto stejny display. Aneb jak se krasne "mnozi" monitory. V realu jich bude kolik, pod 50? Pod 20? ???? Joo, timhle stylem jsou G-sync monitoru taky stovky. Vy jste dobri sasci ????
https://www.amd.com/en/products/freesync-monitors
(filtrovat s LFC: yes)
Vzhledem k tomu ze FreeSync nerovna se VESA Adaptive Sync, tak Huang ne ze by si chtel zachovat tvar, ale ani to rict nemuze. Oni skutecne to nestandardni rozsireni Adaptive Syncu (neboli FreeSync) nepodporujou. Maji svoje lepsi (ale drazsi) nestandardni rozsireni ;) Uz vidim jak rekne, ze Nvidia podporuje FreeSync, a pak na ne chodi hromadny zaloby, ze nejede pres HDMI.
Samozrejme zdejsi cervenej HW redaktor si to jako vzdycky vyklada po svem a pak z toho dela pokrouceny zavery. Ale myslim, ze to uz nikoho neprekvapi. Uz je to znama firma jako Stach a Soucek. Hlavne vic clanku z techspotu nebo computerbase linkovat, jeste jich neni dost ????
Ale to "Y"nteligentovi Maditovi nevadí a pořád leze sem, na DIIT i na DD, aby se mohl hádat, že zelená je stejně nejlepší :D
Neříká se tomu idiocie? Myslel jsem, že horší diagnoza jako má Obrmajer být nemůže, ale tady je to ještě o řád horší. To musí být smutný život.
Ale věřím, že vyplodíš zase nějaké "moudro"/hnůj a odepíšeš mi. Věřím ti a nezklam mě trotle :D :D :D
Nemusí. V-Sync ovlivňuje, co se stane když jste mimo rozsah FreeSync/G-Sync frekvencí. S V-Sync se vám maximum zamkne na maximu monitoru, bez V-Sync GPU půjde i na vyšší frekvenci, ale projeví se to nevyhnutelně tím tearingem. Pokud monitor nemá LFC, tak se totéž děje i pod minimální frekvencí - bez V-Sync budou snímky roztržené, s V-Sync zapnutým se bude vždy čekat na příští synchronizaci, takže to bud méně plynulé/s vyšším lagem, ale bez tearingu.
Zmátlo mne, že říkate video rendereru (madVR) kodek a že ho samostatně instalujete i když je již delší dobu integrální součástí MPC HC(BE). Z tohoto a z deklarace že nevíte jak si vedou jiné přehrávače jsem si chybně vyvodil, že Vaše znalosti ohledně MPC HC(BE) mohou mít omezený rozsah (jen proto pro Vás a ostatní ta zmínka o těch nástrojích).
Popravdě váhal jsem zda mám na Vaše příspěvky vůbec reagovat, ale říkal jsem si nejde o nic kontroverzního. Byla to chyba, měl jsem dát na prvotní instinkt . Nemusí se bát, již ji nezopakuji.
Pozn. První písemnou zmínku o svém používání madVR jsem určil na 1.1.2012 vlákna původního fóra o HD akceleraci.
hnizdo> Ále, prosím ťa. V čom má pravdu?
V tom zozname nie je rozdiely prístup pre LFC a non-LFC monitory. (K tomu tvrdeniu že s LFC ich je len "hrstka" zo všetkých.)
Taktiež, že označenie monitora začína rovnako neznamená že je to nutne rovnaký monitor len pre iný trh/ s iným držiakom atď. Vidím tam rôzne matrice, rôzne rozlíšenia, rôzne rozsahy obnovovacích frekvencií, rôzne dostupné vstupy, rozdiel v HDR podpore. Že je ten zoznam taký "komplexný" dúfam nechce niekto označovať za chybu...
DirecShow je jenom rozhraní, framework, v kterém pak běží "filtry", což můžou být dekodéry jako LAV Video/Audio nebo kdysi FFDShow, CoreAVC, nebo vykreslovače (MadVR, EVR, dřív VMR9/7). Není něco jako konkrétní "ten DirectShow Filter", který by se mohl sekat.
Cukání je dané nesouhlasnou frekvencí videa a monitoru. Tipl bych si, že máte v MadVR zapnuté SmoothMotion, které provádí konverzi snímkové frekvence videa pomocí blendingu. Což není ideální, ale s plynulostí může pomoct (pokud vám MadVR samo od sebe nepřepíná frekvenci monitoru). Nebo jste to měl prostě nějak jinak domrvený a mluvíte o něčem jiným, protože taky mám pocit, že tohle zrovna nebude vaše forte :)