Osmičky se budou v průběhu svého životního cyklu proměňovat mnohem razantněji než jejich předchůdci. Microsoft nemá jinou možnost, než systém pravidelně oživovat, v době smartphonů a tabletů se uživatel začne po chvíli nudit a hledá nové zážitky. Kdyby Windows zůstala tři roky neměnná, málokdo by je používal. Taková jsou pravidla, kratších vývojových cyklů se musely chytit mj. prohlížeče, kde se vývoj v některých případech zkrátil na šest týdnů. Extrémní hodnoty se přenesly také na operační systém Chrome OS, abychom byli úplní.
Tip: Microsoft vydal první „Service Pack“ pro Windows 8. Zlepšil výkon a výdrž
Nemůžeme proto tvrdit, že neexistuje systém, který by se vyvíjel natolik progresivně. Microsoft do podobně absurdních „délek“ vývoje nezabředne, Osmičky nicméně budou mít na své straně několik výhod, které jim pomohou zůstat mladé a které jejich předchůdci neměli. Redmondští například nehodlají s každým vylepšením výkonu čekat na Servisní balíčky. Místo toho nám hodlají servírovat ihned po dokončení čerstvé aktualizace, týkající se optimalizace systému, nikoli jen záplatovat a opravovat chyby.
Ještě před vydáním Osmiček jsme se dočkali takového malého Service Packu. To není všechno. Část vývojového týmu, jež nepracuje s ostatními kolegy na Windows 9, má na starosti Windows Blue. Za tímto kódovým označením se má schovávat balík vylepšení a nových funkcí, který by měl zhruba do roka oblažit majitele Windows 8. Může se klidně jednat o placený upgrade, může jít jen o větší Servisní balíček, za který nedáme ani korunu. Ani to není poslední způsob, jak zpomalit morální zastarávání produktu.
Tím vůbec největší tahákem budou aplikace. Živý a vzkvétající ekosystém bude vůbec to nejdůležitější, co nás přiměje nemyslet na to, že Windows 8 zastarávají. Díky aplikacím je budeme moci používat velmi dlouho, aniž bychom zatoužili po změně. Tedy, kdyby byly jejich základní stavební kameny na sebe naházené bez ladu, spokojeni bychom nebyli po třech letech, dokonce ani hned zkraje. Osmičky ale takový problém nemají.
Armáda aplikací oživena v Post-RTM éře
Microsoft sám dotekové prostředí zaplnil řadou aplikací, které teď postupně aktualizuje. Všechno stihne do 26. září, kdy se Windows 8 oficiálně vstoupí do prodeje. Nyní vypustil první větší vlnu, další bude následovat. Přiblížíme si tedy novinky v jednotlivých aplikacích, a to hlavně obrázkově. Jak se budou další aktualizované kousky objevovat ve Windows Store, článek budeme průběžně doplňovat. Až si Windows 8 koupíte, budete mít v rukou díky aplikacím o kousek jiný a lepší systém, než jsme my po vydání zkoušeli.
Microsoft jako by finální verze aplikací vydával teprve nyní, nikoli zkraje srpna, kdy oznámil dokončení Windows 8. Aplikace z verze systému RTM nelze jen tak s lehkým srdcem označit za RTM. Pocitově je povýší spíše až tato vlna aktualizací.
SkyDrive
Při prvním spuštění konečně dostanete možnost pustit si instruktážní video, které vás zasvětí do tajů a principů služby a klienta SkyDrive. Každý správný produkt by se měl snažit usnadnit první krůčky úplným nováčkům. Jestli jste se s aplikací seznámili dříve, budete nicméně raději za to, že v ní konečně můžete přesouvat či přejmenovávat soubory a složky. Správa obsahu vás moc nepotěší, když na ni vyrukujete s myší. Bohužel se v Metru stalo nepříjemným zvykem, že spoustu akcí nemůžeme provádět přetažením.
Metoda táhni a pusť by přitom dávala velký smysl na každém osobním počítači, s myší tohle zkrátka děláme odjakživa. Žádnou složku ale přetažením k přesunu nedonutíte. Redmondští také zprovoznili vyhledávání v osobním úložišti, bez něhož se mnohdy neobejdeme. Kdyby nestihli tyto základní funkce doplnil do vydání systému, měli by u nás docela velké mínus.
Pošta, Kalendář, Lidé a Zprávy
Čtení e-mailů je zase o něco pohodlnější, neb v posledním vydání klientu přibylo zobrazení konverzací. Zprávy, které na sebe navazují, se tak seskupují do větších celků, funkci vám jistě přibližovat nemusíme. Jedni ji milují, druzí nenávidí. Ke spokojenosti obou táborů přispěje možnost takovýto styl zobrazení vypnout. Velikým neduhem Pošty byla nepodpora široce rozšířeného protokolu IMAP. Problém pominul. V případě, že vám přijde pozvánka, na ni můžete rovnou odpovědět.
Když si v adresáři najdete svůj profil, můžete si zde vyfotit novou profilovou fotografii, nemusíte ji připravovat externě. Ta se posléze automaticky nahraje do vašeho profilu. Jinak se pracovalo na lepším vyhledávání obecně, konkrétně můžeme ještě vypíchnout hledání kontaktu v rámci chatovací aplikace Zprávy. Globální vyhledávání pomocí Šému zde naproti tomu nadále nefunguje.
Fotky
Jednoduchoučký prohlížeč fotek, jak těch lokálních, tak těch v cloudu, obdržel významné vylepšení. Nyní s ním můžete provádět jednoduché úpravy, konkrétně snímky ořezávat nebo otáčet. Tyto základní nástroje by ani v jednoduché aplikaci jako fotky chybět neměly. Při ořezu si můžete zvolit vhodný poměr stran. Své obrázky můžete procházet i v síťových umístěních, čímž nemyslíme cloudové služby, ale například galerie uložené na domácím serveru. Prohlížení obrázků můžete začít v desktopovém režimu a pak plynule pokračovat v procházení v aplikaci Fotky.
Bing, Finance, Zprávy, Sport, Počasí, Čtečka
Fotky
Jestli rádi jezdíte prstem po mapě, budete uneseni z aplikace Mapy. Nově si můžete z ptačího pohledu prohlížet, jak vypadá země pod vámi, a otáčet přitom mapu. Jinými slovy, Microsoft do programu opět doplnil základní funkci. Pracoval ale i na navigaci a ovládacích prvcích, tak snad vám bude ovládání sedět víc. Microsoft zmapoval i více než 3 000 interiérů. Přestože se to týká ponejvíce Spojených států, kde pak aplikace například nabízí přehled obrovského obchodního komplexu, nějaké zmapované interiéry můžete najít i v Česku, viz obrázek.
Při nakupování pak můžete držet tablet před sebou a jít správnou cestou. Ehm. Mapy se integrují s aplikacemi Bing a Cestování. Oblíbená místa si jednoduše označíte špendlíkem.
Bing
Co vymýšlet s vyhledávačem, než upravovat způsob zobrazení výsledků hledání a také množství a typ informací, které uživateli donese na stříbrném podnose. Na tabletech vezmeme zavděk aktivní zapojení zoomování k odkrytí podobných hledaných výrazů. Obrázky na pozadí aplikace, jimiž se vyhledávač proslavil, můžete nyní přímo ukládat a nastavovat na pozadí zamykací obrazovky či jinam. Bohatší výsledky vyhledávání by se měly projevit zejména v množství lokálního obsahu. Microsoft má ale na Bingu pro Česko stále co zlepšovat.
Finance
Tady si už nemáme moc co říct. Microsoft zapracoval na tom, aby se zde objevovalo více lokálního obsahu, včetně videí (těch jsme si ale nevšimli). Jinak se na Financích nic nezměnilo. Předpokládám, že informace o stavu světových trhů vás povětšinou zajímat ani nebudou. Snad až na aktuální kurzy.
Zprávy
Poslední aktualizaci novinkové aplikace charakterizuje více obsahu a lepší čitelnost článků. Budiž. K této aplikaci zbývá říct jen to, že v evropské sekci se nachází žalostně málo zdrojů a zprávy v češtině a z Česka si zde nepřečtete. Pro nás tudíž její existence postrádá smysl.
Sport
Podobné novinky menšího rázu nás provází i ve Sportu. Více obsahu a doplněné fotbalové ligy potěší všechny fanoušky. Bohužel i tady platí, že českého obsahu je zde jako šafránu. Aplikaci tak můžete v klidu ignorovat.
Počasí
Denní předpověď vám napoví, jaké bude počasí po následujících deset dní. K tomu se dozvíte něco o denních a večerních minimech a maximech. Počasí na rozdíl od několika předešlých aplikací můžete používat v Česku, aniž byste narazili na nějaký výraznější zádrhel. Ceníme si především líbivého zpracování.
Čtečka
Integrovaná čtečka dokumentů ve formátu PDF byla rovněž aktualizována, novinky ale oznámeny nebyly. Viditelných změn jsme si nevšimli.