Ze sporttesteru hodinkami
Právě propojením s mobilem se novinka od staršího modelu liší asi nejvíce. Díky Bluetooth můžete pasivně přijímat všechny notifikace, takže vidíte příchozí e-mail, zprávu, Whatsapp, Skype, kdo vám volá apod. Zkrátka vše, co jste si pustili na iPhonu nebo telefonu s Androidem do notifikační oblasti. To se hodí, když běžíte nebo jedete na kole a máte mobil v kapse trikotu nebo někde pod bundou. Jen se podíváte na hodinky a hned víte, jestli je to důležité, či nikoliv. Notifikace jsou pasivní, tj. nemůžete z hodinek odmítnout hovor nebo příchozí zprávu smazat.
Druhou hlavní novinkou je barevný displej, který je ale současně o něco menší, i když na pohled působí větší – důvodem je větší rámeček okolo displeje a hlavně jeho výraznější provedení na bílém modelu. Barevný displej sám o sobě je celkem k ničemu, většinu času vidíte stejně jen několik barev a převládá bílá a černá. 920 XT jsou navíc skutečné hodinky, dokážou totiž zobrazovat čas, zatímco 910 XT jsou pouze sporttesterem, který nemáte důvod nosit na rukou jindy než v době, kdy běžíte nebo třeba plavete.
Novinka je také vybavena gyroskopem, který počítá vaše kroky a měří vaši spánkovou aktivitu, takže jde o celodenní záležitost, kterou sundáváte jen v případě dobíjení. Krokoměr je velmi užitečný, dokáže na základě kroků nejen spočítat vaši spotřebu kalorií a odhadnout vzdálenost, kterou jste ušli, ale také vás v případě, že dlouho sedíte, nutí chodit – což se může hodit, abyste si neotlačili zadek. Můžete si zapnout cílový počet kroků manuálně, případně nechat pracovat automatiku. Ta nastavuje vaše denní cíle na základně předchozích dnů. Když chodíte hodně, cíle se zvyšují a naopak.
Klidně do vany
Než se ale podíváme, co všechno dalšího hodinky umí, zkusme se mrknout, jak vypadají a jak se nosí. Jsou nepatrně tenčí než starší model a měly by při tréninku vydržet až 24 hodin oproti 20 hodinám staršího modelu, a až 40 hodin v Ultratrac (úsporném) režimu. Nabízeny jsou ve dvou barvách, bíločervené a černomodré, přičemž ta světlá sice působí trošku více jako hračka, ale na druhou stranu je zase výraznější a může plnit funkci doplňku outfitu. Pásek je z pružného plastu s příjemným povrchem, velmi dobře drží na ruce a hlavně netlačí. Po pár dnech jsem hodinky na ruce přestal úplně vnímat (a to jsem je předtím nějakých 15 let nenosil).
Hodinky není nutno vůbec sundávat z ruky, můžete se s nimi bez problému koupat – jsou totiž plavecké, vydrží tlak až 5 atmosfér, tedy hloubku do 50 metrů. To je oproti většině běžným hodinkám, s nimiž můžete maximálně zmoknout nebo si opláchnout ruce. A i když se s nimi vykoupete, hodinky bez problému uschnou na ruce během chvilky a nikde vás nebude nic svědit. Na ruce jsou 920 XT ovšem poněkud velké, rozhodně větší než většina chytrých hodinek, takže pokud rádi nosíte košile nebo svetry s manžetami, mohou docela překážet. Na druhou stranu vysoký profil umožňuje použít baterii s velkou kapacitou.
Ze sporttesteru hodinkami
Praktické zkušenosti
Přečidlováno
Hodinky se prodávají za základní cenu 12 490 Kč bez hrudního pásu, pokud si přejete i ten, připlatíte si dalších 1 500 Kč. Garmina můžete použít i se starším pásem, pokud jej máte od staršího modelu jako já (Edge 705, model Standard), ale přijdete o některé pokročilé funkce. Dražší pás HRM Run má totiž akcelerometr, takže dokáže kromě měření tepu také měřit vertikální pohyb. Díky němu víte, jak vysoko při běhu „nadskakujete“ (vertikální oscilace), jak dlouho se dotýkáte země chodidly (v ms), stejně jako kadenci – počet kroků za minutu. Pás si můžete dokoupit i samostatně za 2 790 Kč, model Premium pak stojí 1 590 Kč a zcela základní Standard pak 1 390 Kč; rozdíl mezi Standard a Premium je v pouze v pohodlí.
Kromě tepu umí Garmin pracovat i s dalšími čidly, například rychlosti a kadence šlapání, ty už ale nejsou součástí dodávky. Osobně jsem zkoušel čidlo z Garminu 705 a fungovalo bez sebemenších problémů. Při měření rychlosti a vzdálenosti pak nejste závislí na kvalitě GPS signálu (920 XT umí i Glonass), jen musíte dbát na správnou kalibraci obvodu kola, stejně jako u běžného tachometru. Bohužel není možné si nechat měřit jen kadenci a vzdálenost/rychlost nechat na GPS; resp. jde to, ale musíte čidlo z kola sundat.
Hodit se mohou i čidla pro snímání síly, která jsou umístěna přímo v pedálech. Je to už ale hodně drahá legrace, pedály stojí přes dvacet tisíc a bez měření síly se docela snadno obejdete. Specializované aplikace jako Strava dokážou sílu odhadnout na základě vaší tepové frekvence, rychlosti, hmotnost atd. Můžete si také pořídit přímo měřič výkonu od Garminu za 2 790 Kč, který funguje jako tepák a výkon odhaduje na základě nejrůznějších algoritmů, ale je to stejné, jako když tutéž práci odvede po aktivitě některá z aplikací.
Kola i trénink uvnitř
Sportovní funkce 920 XT jsou podobné jako u 910 XT. Vyberete si aktivitu – běh, kolo, plavání, obojí ve variantě outdoor nebo indoor, každé aktivitě nastavíte potřebné informace, které chcete sledovat. Můžete mít až čtyři obrazovky po čtyřech polích a lze si nastavit klasiku jako rychlost, průměrnou i maximální rychlost, výšku, nastoupené metry, kola, rychlost kola, vzdálenost, délka kole, čas, čas kola, tepovou frekvenci, průměrný tep, tepové intervaly, kadenci, pace a průměrný pace (rychlost, za jakou uběhnete kilometr) atd. Celkových 16 polí je třeba pro běh i pro kolo docela málo, jedna obrazovka navíc by se ještě hodila. Při aktivitě můžete mít i zapnutou mapu, resp. dráhu, kudy jste projeli/proběhli.
Při venkovních aktivitách se automaticky aktivuje GPS, při vnitřních přichází na řadu akcelerometr, který například při plavání měří typ temp, uplavanou vzdálenost získává podle otoček v bazénu (zadáváte jeho délku) atd. S hodinkami můžete i na spiningové kolo nebo válce, tam si jen zkalibrujete měřič vzdálenosti a kadence. Zkrátka fantazii se meze nekladou, hodinky zvládají skutečně vše. Jde dokonce kombinovat aktivity, přednastaven je triatlon, který je souborem plavání, běhu a kola, ale není problém si přidat jen duatlon apod.
Ovládání bez dotyku, závěr
Bez dotyku. Je to nevýhoda?
Hodinky nejsou dotykové, takže je při aktivitě ovládáte jako klasické „digitálky“, tlačítky na boku a na spodní straně. Na boku jsou šipky nahoru a dolů, které slouží pro pohyb v menu nebo přepínání obrazovek s údaji, vlevo je pak tlačítko pro vypnutí a tlačítko menu. Na spodní straně jsou pak dvě tlačítka pro návrat v menu zpět a kola a druhé pro vstup do menu a spuštění/zastavení aktivity. Tlačítka jsou poměrně tuhá, což trochu znesnadňuje ovládání v tlustých rukavicích, ale lze si na to zvyknout; aspoň máte jistotu, že je nestisknete náhodně. Navíc dotykové hodinky byste v zimních rukavicích nemohli ovládat prakticky vůbec.
U každé aktivity si můžete nastavit, zda se budou kola spouštět automaticky (po určité vzdálenosti nebo čase), či zda si je budete pouštět ručně. Zatímco u běhu, pokud běháte kola, je automatické pouštění docela fajn a nemusíte na to myslet, u jízdy na kole používám kola jako „segmenty“ – tedy označuji jimi úseky, na kterých potřebuji změřit čas, fungují tedy jako stopky. Na konci segmentu pak Garmin vypíše výsledný čas a průměrnou rychlost. Všechna kola (segmenty) pak vidíte v tréninkovém deníku.
Pokud aktivita skončí, stisknete Enter (Play/Pause) a můžete ji uložit, případně znovu pustit a pokračovat dál; tlačítko funguje i jako pauza. Bohužel v té chvíli nemůžete s hodinkami nic dělat, čekají na vaši volbu – uložit, zahodit, pokračovat. V případě pauzy je daleko lepší si nastavit autopauzu v případě zastavení a opětovné spuštění v případě pokračování pohybu. Autopauzu ale můžete s klidem ignorovat, aplikace Garmin Connect či jakákoliv jiná si čas pohybu a z toho odvozené parametry (průměrka…) spočítá posléze.
Z dalších tréninkových možností zmíním už jen intervaly, výpočet VO2 pomocí tepové frekvence (zvlášť pro kolo a běh, je nutno 20 nebo 10 minut jet či běžet na maximum), odhad času, jaký byste při daném tempu měli na 5K, 10K, půl maraton a maraton, nebo třeba dobu nutno k odpočinku po právě ukončené aktivitě. Lze si také vybrat nějakou starší aktivitu a závodit sám se sebou. Hodinky ale umí i navigaci, i když bez mapy; dokážou se vrátit na start, mohou vás vést po uložené trase nebo vést na uložená místa. Při každé jízdě se navíc trasa zobrazuje jako had na displeji, pokud to povolíte.
Super na běh, horší na kolo
Garmin Forerunner 920 XT jsou skvělé hodinky pro každodenní sportovní aktivity. Výhodou jest, že je máte stále u sebe, takže když se rozhodnete něco změřit, tak je jednoduše zapnete. Výdrž se v praxi pohybovala okolo pěti dnů při nějakých osmi hodinách GPS aktivity. Nabíjení ve speciální kolíbce, která se připojuje přes USB k počítači (a umožňuje stahovat či uploadovat data), pak trvá jen něco přes hodinu; za deset minut už máte nabito na dvouhodinovou vyjížďku. A když dochází šťáva, dávají to hodiny najevo už nějakou hodinu dopředu, takže je zpravidla čas se vrátit a nepřijít o záznam zbytku trasy.
Každopádně jsou ale hodinky podstatně vhodnější pro běh a plavání, než pro kolo. Na kole potřebujete jednak více polí současně, abyste nemuseli neustále přepínat, což je ve chvíli, kdy jedete časovku, dost obtěžující, a jednak potřebujete přece jenom větší displej. Nehledě na to, že při jízdě není vhodné mít hodinky na ruce, ale na potřebujete je na řídítkách, aby byly lépe vidět a lépe se ovládaly. Navíc v zimním oblečení si je na ruku prostě nenasadíte.
Garmin pro 920 XT nabízí za 25 dolarů speciální adaptér, který připevníte na řídítka a pak se hodinky nacvaknou podobně jako do kolíbky, ale je nutno současně sundat řemínek a podobný adaptér si dát i na ruku. Můžete pak snadno přecvaknout přístroj z ruky na řídítka. I tak ale je lepší mít na kole speciální GPS, jako je Garmin Edge 500/510, který bude roli cykloměřiče plnit o poznání lépe. Na druhou stranu jsem dokázal několik týdnů fungovat tak, že jsem hodinky připínal na řídítka – místo jsem omotal gumou, abych zvýšil průměr a hodinky po řídítkách tolik neklouzaly.
řada sportovních ukazatelů | |
výdrž | |
notifikace | |
připojení čidel ANT+ | |
trošku mohutnější | |
menší displej | |
Hodnocení |
S cenou skoro třináct tisíc je koupě 920 XT docela nákladnou položkou, stojí tolik, co levnější kolo. Na druhou stranu, pokud to myslíte se sportem vážně a hlavně se chcete vždy a všude adekvátně měřit, jsou tyto hodinky parádním zařízením, na nichž vám nebude chybět nic podstatného.