Garmin Vivofit 2: Náramek, který nikdy nesundáte

29. 10. 2015

Sdílet

 Autor: Redakce

Ne každý potřebuje mít na ruce ultramega sportovní hodinky s milionem funkcí, z nichž by využili jen malé procento. Takové hodinky jsou například Garmin Fenix 3 nebo Epix, z nichž ty druhé jmenované mají dokonce turistickou mapu. Vivofit na to jde přesně opačně: nenabízí skoro žádné funkce, může se ale pyšnit velmi dlouhou výdrží. Na roce by podle výrobce měly vydržet až rok – to proto, že oproti běžným chytrým náramkům a hodinkám není stále připojen k mobilu, nezobrazuje notifikace a nemá GPS.

Vivofit: Úplně základní náramek

V podstatě jde o hodinky, které zobrazují na úzkém displeji čas, datum, denní kroky včetně cíle, kterého byste měli nebo chtěli dosáhnout. Ve spánku pak díky akcelerometru sledují vaši noční aktivitu, kterou pak můžete vyhodnotit v deníku Garmin Connect. Displej je typu OLED a je neustále zapnutý – to znamená, že pro zobrazení času není nutno displej „probouzet“. K náramku je možno pomocí ANT+ připojit snímač tepu, v balíku se náramek prodává za tři tisíce korun, bez něj za 2 200 Kč.

Garmin Vivofit 2Garmin Vivofit 2

Náramek má výměnné pásky, stačí jen hodinky vysunout a nasadit nový jiné barvy. Barev je zhruba desítka, bílá, černá, žlutá, červená, růžová, modrá, zelená, fialová atd. Zkrátka na každý den jeden a ještě vám zbydou. Hodinky samotné jsou černé a se všemi barvami hezky kontrastují. Nevýhodou pásků původního Vivofitu bylo poměrně snadné rozepínání, což mělo za příčinu občasné spadnutí náramku při svlékání těsného oblečení nebo při větších pohybech v posteli. (Nově je tento náramek prodáván již s doplňkem „vivokeeper“, který tento problém řeší a pro dřívější majitele je kdispozici zdarma.)

Vivofit 2: Drobná vylepšení

Druhá verze náramku je o něco dražší, konkrétně verze bez pásu stojí těsně pod tři tisíce, s pásem pak o tisícovku více. Pásky byly vylepšeny, aby se tak snadno nerozepínaly a lépe držely na ruce, velikost samotných hodinek zůstala téměř nezměněna. Včetně pásku váží 25 gramů, takže na ruce je takřka nepocítíte. Pásky jsou komfortní, na ruce nikterak nevadí. Pro lepší uchycení na ruce byl však do řemínku přidán plastový „zámek“, který bohužel z pásku dost čouhá a zejména při psaní na notebooku celkem zásadní vadí a tlačí do ruky. S tím jednička problém neměla.

Garmin Vivofit 2
Garmin Vivofit 2

Stejně tak jsou relativně „tlusté“ i hodinky samotné, centimetr na výšku už je na zápěstí poznat, takže když si oblékat svetr s manžetou nebo košili, budou se hodinky o oblečení zadrhávat. V tomto ohledu jsou lepší hodinky Vivoactive, které, ač větší, jsou o kousek tenčí a hlavně mají méně masivní pásek, takže při položení na stůl vám nikterak nevadí. A těch deset gramů navíc oproti Vivofit 2 na ruce vůbec nepoznáte (ale vaše peněženka už ano).

V balení dostanete dva pásky, jeden menší a jeden větší, dle zvolené barvy. Další jdou pak stejně jako u jedničky dokoupit, a to v balení po třech za zhruba 750 Kč. V jednom balení najdete fialovou, zeleno-modou a světle modrou, v dalším zelenou, modrou a červenou, v dalším zase modou navy, šedou a burgundskou, v dalším růžovou, vínovou a bílou atd. Zkrátka na každý den jeden pásek. Samostatně však pásky koupit nejdou.

Garmin Vivofit 2

Důležitou novinkou Vivofit 2 je podsvícený displej – stačí podržet funkční tlačítko zhruba na sekundu a displej se na chvíli rozsvítí. Každopádně čitelnost displeje je i bez podsvícení špičková, údaje jsou krásně čitelné i za horších světelných podmínek, na slunci jsou pak vidět excelentně. Přidána také byla akustická signalizace – když byl splněn cíl, když se málo hýbete nebo když byla vymazána výzva k pohybu. Oproti Vivosmart chybí vibrace, což je daň za dlouho výdrž. Signalizace je celkem slabá, takže ji v rušném prostředí snadno přeslechnete.

Změřte si, kolik uběhnete

Asi nejzásadnější novinkou jsou stopky. Můžete si tak změřit délku běhu nebo chůze, díky čemuž se do vašeho tréninkového deníku budou ukládat jednotlivé aktivity. Stopky během aktivity zaznamenávají kroky, na jejichž základě je vypočítána uběhnutá nebo ušlá vzdálenost. Délku kroku pro běh i chůzi si nastavíte v Garmin Connect; například já si nastavil pro chůzi 0,85 m a pro běh 1,25 m a výsledky celkem odpovídaly. Samozřejmě když zvolníte tempo, nebo naopak přidáte, bude měření méně přesné. (Vzhledem k absenci GPS vám samozřejmě bude chybět proběhnutá trasa i nastoupené metry.)

Během aktivity se také zaznamenává váš tep, pokud máte připojen hrudní pás. Lépe jsou pak vypočteny kalorie, které jste při aktivitě spálili. Hrudní pás může být však připojen i tehdy, když aktivita neběží, v takovém případě jde ale jen o orientační zobrazení dat, údaje se nikam neznamenávají. Při aktivitě můžete mít zobrazeny všechny důležité údaje, které si přepínáte tlačítkem – kroky, denní cíl, čas aktivity, vzdálenost, kalorie i aktuální čas. Jednotlivé údaje si navolíte v mobilu, a to i pro klidový režim.

 Garmin Vivofit 2
Garmin Vivofit 2 

Stopky spustíte podržením tlačítka – krátký stisk přepíná údaje na displeji, delší zapne podsvícení a zhruba dvousekundový pak přepíná funkce. Stopky se aktivují okamžitě po puštění tlačítka a lze je pouze zastavit, nikoliv pauznout. Aktivita se také nepozastaví, když třeba stojíte na křižovatce nebo si dáváte přestávku. Zkrátka stopky měří neustále a výsledné tempo se tomu přizpůsobí. Hodinky totiž nepoznají, co děláte, když nemají GPS – jen měří kroky a stopnou celkový čas.

Velmi úsporný

Náramek Vivofit 2 není k telefonu připojen neustále, synchronizaci je třeba vyvolat ručně. Stačí podržet tlačítko, přeskočit stopky a režim pro spánek – třetí v pořadí je pak Sync. Pokud je telefon v dosahu, proběhne synchronizace všech proběhnutých aktivit, spánku nebo počtu kroků. Vše se pak zobrazí v deníku. Synchronizace je automatická jen v případě, že dosáhnete na denní cíl kroků. Náramek ale snadno vydrží bez mobilu dlouho, měl by v paměti udržet až měsíc aktivit.

Garmin Vivofit 2 Garmin Vivofit 2 Garmin Vivofit 2

Kromě sportovních aktivit hlídá Garmin i spánek – automaticky pozná, kdy jste si lehnuli a kdy vstali, a to na základě vyhodnocení pohybových aktivit. Je to celkem spolehlivé, pokud vám navrhované časy nebudou sedět, můžete si je v deníku Connect upravit. Můžete se pak podívat jednak na úroveň pohybu (jak moc jste se vrtěli), stejně jako na režim lehkého a hlubokého spánku, případně na dobu, po kterou jste byli vzhůru. Spánek lze aktivovat i ručně přímo z hodinek.

Díky tomu, že náramek není neustále připojen k mobilu, nezobrazuje notifikace a má jen omezené funkce bez GPS, je velmi úsporný. Přestože na displeji neustále vidíte čas, případně jiný zvolený ukazatel, měly by hodinky vydržet až rok. Není je tak třeba vůbec sundávat z ruky, nemají také nabíjecí baterii – po roce jen vyměníte dvě malé hodinové baterie. Absentuje proto také jakýkoliv nabíjecí konektor, nepotřebujete žádné kabely nebo dobíjecí kolíbky jako Vivosmart nebo Vivoactive.

Povedený, ale dražší

Právě výdrž je největší devizou náramku – máte k dispozici hodinky, které neustále sledují vaši aktivitu. Nehledě na to, že Vivofit 2 je vodotěsný, bez problému s ním můžete do sprchy, do bazénu, do moře – mají vydržet tlak až 5 ATM, tedy hloubku do 50 metrů. Je proto trochu škoda, že nemají „plavací“ aktivitu, která by počítala tempa a na základě nastavené délky bazénu by měřila uplavanou vzdálenost – to umí až o dražší Vivoactive.

Pokud pominu větší tloušťku náramku, je Vivofit 2 velmi praktickým doplňkem pro občasné sportovce, kteří si chtějí tu a tam vyběhnout a jejím jedno, jaké mají tempo, jen si orientačně změří uběhnutou vzdálenost a srdeční tep. Navíc neustále zobrazují čas a datum a můžete si vyměnit náramky dle oblečení a aktuální chuti. Jedinou nevýhodou je cena, přece jen náramky se stejnými funkcemi můžete pořídit už pod tisíc korun a za tři tisíce pak rovnou chytré hodinky s mnoha dalšími možnostmi – ale s výrazně slabší výdrží.

bitcoin školení listopad 24

Plusy / mínusy
vynikající výdrž velmi omezené funkce
voděodolnost vyšší cena
řada atraktivních pásků
Hodnocení

Zapůjčil: Garmin