Obávam sa, že uhratie viacvláknového skóre v pár benchmarkoch, to je pravý dôvod prečo do 13. generácie nabúchali až 16 malých jadier (v prípade 13600K ide o 8 aktívnych malých kúskov). V realite je dôležité mať plnotučné jadrá so špičkovým pomerom výkon/mm2... a tak sa obávam, že ak sa Zen4 vydarí, tak môže byť lepšou alternatívou práve Ryzen 7800X aj keď nie vo všetkých viacvláknových úlohách zvíťazí....Raptor s týmto modelom zrejme mieri do akejsi "šedej zóny" medzi Ryzen 7800X a 7900X, na ktorú asi AMD nebude mať priamu odpoveď.... Raptor si navyše "nesie svoj kríž" v podobe poslednej generácie CPU pre tento socket a to je niečo, čo nemusí hrať priaznivo do kariet.
Krásna zmena paradigmi ako tých 8 malých E-jadrových atómikov Gracemont pomohli 6 veľkým P-jadrám s 20 vláknami ledva už aj vidieť v spätnom zrkadle 12 jadrový a 24 vláknový konkurenčný procesor pričom už je na nárazníku 16 jadrového a 32 vlaknového konkurenčného procesora.
Což o to, skóre je to hezké, ale když už srovnáváme s Ryzenem 5900X, je to přece jen 2 roky starý procesor a počítám, že AMD tak úplně tu dobu nezahálelo... Což pak bude celkem vtipné, pokud bude Zen 4 jen o pár procent rychlejší a stejně žravý jako CPU od intelu :-)
V tom případě bude 5950X asi ještě další 2 roky ta nejlepší volba...
Podle mě je pro hodnocení tohoto výsledku záhodno uvědomit si následující:
1) E gracemont je na hony vzdálený filozofii atomů, z těch si bere jen část architektury. Proto se o E-jádrech vyjadřovat jako o malých nebo jako o atomech je trochu nepřesné. Ale to byl asi záměr intelu, vzbudit dojem malých efektivních jader oproti konkurenci. Jenže konkurencí nejsou jádra ZEN3, ale P jádra z vlastní stáje.
2) porazit konkurenční procesor, který je s námi od roku 2020, tedy po téměř dvou letech, je záhodno a kdyby to tak nebylo, bylo by asi něco hodně špatně. Člověk by ale od novinky očekával nižší cenu a spotřebu. Cosi mi říká, že cena bude spíše vyšší a spotřeba (pří stejném výkonu) výrazně vyšší.
3) vaše nadšení tedy nesdílím, čekal jsem, že se intel vytáhne a bude ve vyšším segmentu zváženíhodnou alternativou. Takhle se dá jen čekat na ZEN4
Nechci bránit intel, už z principu se mi ta spotřeba nelíbí. Ale na druhou stranu naprostá většina uživatelů potřebuje maximální výkon CPU nárazově, pár minut či desítek minut denně. Zbytek je CPU v idle nebo nějaké rozumné spotřebě. Hraní wher ani přehrávání videa taktéž CPU nevytíží naplno.
Takže většina lidí opravdu spotřebu moc řešit nemusí. Sám pouzívám PC jako pracovní nástroj, spuštěný 24/7, ale z toho 22h v idle nebo malé spotřebě.
Pak jsou tu samozřejmě lidé, kteří výkon využijí dlouhodobě, ale těch je minimum.
Je potřeba srovnávat CPU sobě konkurující.
i5 8600/9600/10600/11600/12600/13600 vs Ryzen 1600/2600/3600/5600/7600 (případně verze s X)
i7 8700/9700/10700/11700/12700/13700 vs Ryzen 1700/2700/3700/5700/7700 (případně verze x800X a verze s X)
i9 9900/10900/11900/12900/13900 vs Ryzen 3900/3950/5900/5950/7900/7950
Vše je to o porovnání v dané cenové hladině. Je jasné že nový CPU nižšího segmenu dosahuje až nyní výkonu vyššího segmentu u konkurence.
ad. 1) https://cdn.wccftech.com/wp-content/uploads/2018/12/2018_ArchitectureDay_RonakSinghal_FINAL-MB-page-017.jpg
ad. 2) to záleží od segmentu trhu.
ad. 3) a ja t po rešpektujem. Tak kľudne čakajte.
"Tak ja im len pripomínam ich vlastnú medicínu."
.. zkus nejaky jiny matros. Pokud u testu 13900k stoupla herne spotreba az o 20% oproti AL, pricemz prumer FPS se zvedl o 5%, tak tudy by cesta opravdu jit nemela.
Zamerne ignoruji MT ulohy, protoze to je kategorie sama pro sebe, ktere ty stejne nerozumis a nema smysl tim padem zacinat jakoukoliv debatu.
A proč by mělo?
Připadají si snad markeťíci od Intelu trapně při hledání příkladů, ve kterých by byl rychlejší procesor od Intelu?
Připadají si snad trapně inženýři od intelu při pohledu na procesor s TDP 105W, který žere 160W?
Možná byste se měl koukat i jinam než do (zpětného) zrcátka.
A nebo se na to můžete podívat z pohledu AMD fans, kteří tu pořád vykřikují, že trapný Intel ještě stále vyrábí na 10nm procesu. To by se pak místo vykřikování o 2,5 roku novějším čipu dalo vykřikovat o o generaci starším výrobním procesu.
V realitě stejně bude záležet jen na tom, kolik to bude stát, protože zákazníci si na nějaké technologické dojmy moc nehrajou a koukají na poměr cena/výkon.
Ide aj o hlučnosť. Ak by mi mal PC hučať ako lietadlo 2 h (nie je problém nastaviť Handbrake tak, aby konvert 2h fHD videa trval aj na i9-13900K taký čas), tak mi to jedno nebude aj keď nepôjde o hluk 24/7. A dávať na CPU 2x 360mm vodníka na mieru nemienim. To radšej i7-13700, ktoré sa hádam nad 200 W nedostane.
Jo ale kvuli skore v geekbench si procesor nekupuje asi nikdo. Takže spousta lidi se bude rozhodovat podle realneho suroveho vykonu treba v cinebench nebo podle toho jak rychle zvladne enkodovat video. Graficky karty Intelu taky podávají v benchmarku úplně jiné výsledky než v reálných aplikacích ;-)
Úplně reálný příklad to asi nebude. Nenapadá mě žádný software, který by na 24 či 20 vláknovém procesoru pustil právě 12 vláken. Pokud by to byl software, co spouští tolik vláken, kolik jich má procesor fyzicky, tak by na tom Intelu těch vláken musel pustit 14.
O tom, že by vám vadily výsledky z Geekbenche jste v příspěvku, na který jsem reagoval, nic nepsal, tak to nevytahujte teď. Je to v kontextu mého komentáře irelevantní.
Ony ty výsledky jsou od Intelu, nebo co to melete?
Obecně to, že firma se snaží ukázat svůj produkt v co nejlepším světle, se ještě dá pochopit. Ale že tombomino (hrající si na nestranného) hledá příklad, kdy jeden procosor porazí druhý jen proto, že se mu nelíbí reálné výsledky, je dost divné. A ještě divnější je, že vytáhne naprosto zcestný příklad, místo aby v souvislosti s realitou jen konstatoval, že AMD bude mít lepší provozní vlastnosti, tedy lepší výkon na watt.
Jane, nie nemalo by sa to tak nazývať a viem, že si sa snažil toto tvrdenie inkorporovať už do bez tak kvalitného článku z pred cca roka o Gracemont microarchitektúre.
Pointa je predsa stále rovnaká:
Core (Cove)
Atom (Mont)
Tak ako narástlo pred rokom veľké jadro Core (Golden Cove) voči predchádzajúcej generácii Willow Cove tak signifikantne narástlo aj malé jadro Atom (Gracemont) voči Tremontu.
Inými slovami je to vždy veľký vs malý v rámci Intel a nie čo si AMD fans predstavujú naprieč výrobcami ich architektúry a litografie TSMC.
Ono retail je hodne i o hernim segmentu, takze bude rozhodovat, jak si RL povede ve hrach oproti Zen4, coz bude dulezitejsi, nez jestli bude mit o "5%" vyssi ST vykon nebo ne. Pokud je pravda, ze do konce roku ma AMD vydat i Zen4 modely s X3D a nezabije to totalne cenou, tak se obavam, ze to RL v NE-OEM segmentu nebude mit vubec lehke.
Každý se rozhoduje podle svého. Nekdo podle Geekbench, někdo Cinebench, někdo, konkrétní hra, někdo konkrétní aplikace... Ať si každý vybere dle svého.
Já jsem se jen snažil poukázat na to, že se zde porovnává i5 s i9 a někteří křičí, že na to intel potřeboval 2,5 roku...
Takže se dá taky říct, že AMD s RX6500XT potřebovalo 5 let na RX580. Je to prostě nesmysl.
Intel to má zřejmě vymyšlené tak, aby dvě jádra *mont odpovídaly jednomu vláknu velkého jádra, když se v MT aplikacích používá HT. Díky tomu to většinou nebude úplně nevyvážené.
Takže to 14jádro/20vlákno by asi zhruba mělo být protivníkem konvenčního 10jádra/20vlákna. Není to teda úplně zlý výsledek, i když o ty dva roky později.
Akorát teda otázka je, do jaké míry ho táhne ta vyšší spotřeba, bez ní by možná výkon opravdu stál spíš proti hypotetickému desetijádru než proti 5900X.
Koukam, ze jste to opravdu nepobral. 12 vlaken je jen priklad. To stejne plati, pro 7,8,9,10,11,11,12,.. bude zalezet jen s kolika jadrovym Zenem to srovnate. Jento jednoduse slabina intelovske B-L architektury.
Je spousta aplikaci ktera je MT nevytezuje ale max. pocet threadu. Jako priklad treba prevod video formatu v nizsich treba 720p 480p.
Uz je to jasnejsi?
Souhlasím. Není to špatný výsledek, v podstatě nějak dle očekávání, ani špatné ani přelomové. Launch date 5900X 11/5/2020, toto má launch date 10-11/2022? 2,5 roku..
S tím, že neznáme cenu a spotřebu, která např. mě jako majitele ITX buildu velikosti krabice od bot zajímá asi nejvíc.
Tady je vidět, jaký jste teoretik. Zrovna videa převádím celkem často. A máte pravdu, že ta v nižších rozlišeních nedokáží můj 3900X vytížit (pokud bych je převáděl po jednom, v reálu je převádím většinou po třech a to už jede celý procesor na max). Ale že by to nevytížení procesoru fungovalo tak, že by se při nadbytku výkonu vypínalo vytížení těch druhých logických jader a mělo to snahu běžet jen vždy v jednom vlákně na fyzickém jádře, to ne. Vytěžována jsou všechna logická jádra cca stejně. Holt se AMD nějak neangažuje a Microsoftu nepomáhá narhnout scheduler, který by dokázal být dostatečně inteligentní.
Jinak věřím, že zrovna převod videí (při vhodném formátu) může být pro AMDčko vítězný při jakémkoli počtu vláken. Přeci jenom AMD má ta jádra navržená dost jinak, takže záleží na tom, co zrovna děláte. Takže i když v průměru dostane na jednovláknové zátěži 10% nakládačku, tak to neznamená, že by neexistovaly úlohy, kde bude třeba i o 20 % rychlejší.
Jeste poznamka.. ja jedu na prehistorickem Win7, je mozne ze Win10 bude fyzicka vs logicke jadra zohlednovat lepe. A jest ejedna vec.
Rozdil IPC P vs E core u AL je v prumeru renderovacich SW 43%, ale napr. u CB20 az 57%!!
Takze si tohle dosadte do rovnice, jak velke ty rozdily jsou, pokud aspon v teoreticke rovine udelam treba 6P+1E vs 7P.. a to bez zapoceti frekvenci udela 5% rozdil. Pokud vezme v potaz rozdil frekvenci jen 20%, udela to ve vysledku uz rozdil uz 7,1%. Pri 6P+2E vs 8p je to 9,9% rozdil, s 20% frekvencema je to uz 13%, atd.
Ono se to nezda..
Se obavam, ze uplny teoretik nejsem, byt priznavam, ze jsem to v ramci jednoduchosti/nazornosti trochu zjednodusil.
K tomu co tvrdite o scheduleru..scheduler stale preferuje fyzicka jadra, nad logickymi. to znamena apriori se snazi priradit jedno 'vytizene' vlakno na jadro. Nicmene ano, stava se, ze nechava i fyzicka jadra 'odpocinout' a misto toho spusti druhe logicke na paralelne k fyzickemu. U mne na 8jadru to funguje pri 'zapocteni' menicich se frekvenci cca nasledovne pri pouziti 8T CB20
8+8= 100%
8+0= +11% jde videt, ze scheduler nevyuziva plny potencial fyzickych jader u 8+8.
4+4= -27% tady je jasne, ze pro rozdil 27% pri kombinaci 8+8 vs 4+4 pri pouziti 8T, musi scheduler preferovat fyzicke thready, byt je nevyuziva na maximum.
Tudiz na tom co obecne tvrdim o tom, ze Intelovska B-L konfigurace ma jasnou slabinu, se nic nemeni. Cim mene P jader a vice E jader, tak bude pri scnenarich, ktere vycerpaji threadove limit P jader, 'klesat' vykon, oproti podobne vykonemu nebo dokonce i mene vykonemu reseni AMD pouze s P jadry. Extrem je pak treba u mobilni konfigurace Intelu 2+8 oproti 8C AMD, kde vykon 2+8 v v plnem MT nestaci ani na 6C12T AMD. Samozrejme, ze od momentu, kde pak se pak u AMD zacnou vyuzivat logicke thready ve velkem, muze dojit pak k opacne situaci, ze pri velkem poctu T diky bambilionu E mrnousu bez HT, pak koncept B-L muze byt zase rychlejsi. Nicmene to neznamena, ze mnou zminovanou slabinu nema.