GeForce RTX 3090 Ti nepotřebuje nový zdroj, 450 W se bude dát krmit adaptérem na tři 8piny

24. 3. 2022

Sdílet

 Autor: HardwareLuxx
K GeForce RTX 3090 Ti bude Nvidia dávat napájecí adaptér na tři osmipinové konektory, které bude tato 450W grafika potřebovat k napájení. Nebude tedy nutné mít zdroj s novým konektorem 12VHPWR.

Nvidia by brzo měla představit svou novou highendovou a dosud nejvýkonnější herní grafiku 8nm generace Ampere, GeForce RTX 3090 Ti. Ta má podle prosáklých informací velmi vysoké TDP – rovnou 450 W. A kvůli tomu jako první karta používá napájení přes konektor 12VHPWR podle specifikace zdrojů ATX 3.0. Nicméně vlastnictví takového zdroje nebude podmínkou. Karty se budou dát alternativně napájet ze tří osmipinových konektorů.

U prvních karet GeForce RTX 3000 byl nový styl napájení (12pinový konektor, který ale ještě není plně kompatibilní s ATX 3.0 a napájením 12VHPWR) použitý jen u karet Founders Edition přímo od Nvidie. Ale v případě GeForce RTX 3090 Ti zdá se bude mít nový 12+4pinový konektor 12VHPWR i na nereferenčních kartách různých výrobců. Obvyklými dvěma osmpiny by se už totiž utáhnout nedala, respektive by to bylo mimo specifikace konektorů – jeden osmipin má dodávat jen 150 W.

Byly trošku obavy, zda karta nebude přímo vyžadovat nový zdroj ATX 3.0, protože pokud by vše bylo podle specifikací, nemělo by být možné napájet kartu nějakými adaptéry z osmipinů, jaké se používaly u karet Founders Edition s 12pinem. ATX 3.0 totiž uvádí, že když karta nemá propojené datové vodiče konektoru 12VHPWR (4 přídavné piny), neměla by si ze zdroje vzít víc než 150 W.

Více: ATX 3.0: Přichází nová generace počítačových zdrojů. Povinný 16pin pro GPU a další velké změny

Nakonec to ale tak nebude, Nvidia zřejmě tuto část specifikací (otázka je, zda to není spíš doporučení a zda je to pro GPU závazné) nebude následovat a umožní GeForce RTX 3090 Ti napájet i ze starších „blbých“ zdrojů, které nepodporují žádný takovýto druh komunikace mezi zdrojem a GPU. A ke grafikám GeForce RTX 3090 Ti se bude (snad v ceně) dodávat speciální adaptér ze tří osmipinových konektorů pro napájení GPU na 12pinový konektor – tedy částečně kompatibilní verzi konektoru 12VHPWR, ale bez oněch čtyř komunikačních vodičů.

Adaptér ze tří osmipinů na 12pinový konektor ve stylu 12VHPWR Adaptér ze tří osmipinů na 12pinový konektor ve stylu 12VHPWR (Zdroj: VideoCardz)

Web VideoCardz už ukázal fotku tohoto adaptéru. Zdá se, že bude fungovat tak, že vždy dva vodiče osmipinů se spojí a budou přivádět proud (respektive černé vodiče zem) na jeden pin 12pinu. Všechny vodiče ze zdroje by tedy měly být symetricky využité. Toto byl problém u předchozích adaptérů pro karty Founders Edition, které dělaly 12pin ze dvou osmpinů tak, že prostě jen vzaly šest a šest vodičů z obou osmpinů a zbylou čtvrtinu nevyužily. Toto napájení tedy reálně bylo horší, než použití dvou osmipinů. Pokud takový starší adaptér ze dvou osmipinů máte, neměli byste raději ho s kartami GeForce RTX 3090 Ti používat, protože s ním budou kabely od zdroje značně přetížené a mohly by se přehřívat.

Napájecí konektor 12VHPWR na kartě GeForce RTX 3090 Ti od Galax Napájecí konektor 12VHPWR na kartě GeForce RTX 3090 Ti od Galax (Zdroj: VideoCardz)

Karty GeForce RTX 3090 Ti by podle VideoCardz mohly v nereferenčních verzích s továrním přetaktováním mít TDP navýšené až na 500 W. Adaptér ze tří osmipinů by měl dle specifikací dodávat 450 W, ale cca 75 W si GPU může brát ještě přes základní desku ze slotu PCI Express ×16.

Více: Nvidia odhalila GeForce RTX 3050 a RTX 3090 Ti. Nejlevnější, nejrychlejší a nejžravější Ampere

bitcoin školení listopad 24

Podle posledních i informací by GeForce RTX 3090 Ti měla být vydána již tento měsíc (a sice 29. 3.) a zdroje ATX 3.0 jsou čerstvě oznámenou novinkou, takže by je logicky málokdo měl a asi by nebylo mnoho uživatelů, kteří by byli nadšení z toho, že musí spolu s GPU zdroj také upgradovat. Nicméně ti, kdo si kartu pořídí ke svému stávajícími zdroji, by měli počítat s tím, že musí mít hodně vysokou kapacitu. Kromě 450W standardní spotřeby by zdroj měl mít další rezervu na špičkové proudové odběry, které budou asi ještě o hodně převyšovat TDP.

Zdroj: VideoCardz