Já nevím, proč neudělali ten kabel třeba na 1200 W... Starý osmipin, který byl designovaný na 150 W měl dalších 150 W rezervu... Proč u nového je rezerva 50 W?
protože musí ušetřit za plast 0,02Kč, za konektor 0,05Kč a kus měděného vodiče s bužírkou o délce 20cm za 0,5Kč.
Spíš nechápu ty šílený multipiny, kdyby si vzali příklad z RC konektorů, tak asi neúdernější je EC8, kde přes 2 pin jde přetáhnout 240A
U takto masivních konektorů bych viděl dost velkou šanci na poškození desky, ale něco lepšího použít mohli. Jen by to stálo o $ víc a nejspíš zabralo větší plochu. Nehledě na to že musí také být schopné ty proudy přenést na DPS, proto se používá více pinů než dva.
To ale přece není vůbec žádný problém - stejně jsou napájecí vrstvy ty nejsilnější a onen konektor, pokud je určen pro montáž do DPS, má stejně tak vyřešeno právě i tuto stranu s ohledem na velikost navrženého proudu - typicky tím, že pájecí ploška okolo díry pro pin konektoru je větší a pin delší, tudíž při pájení vlnou se kolem vytvoři větší "pahorek" pájky, která vytvoří větší průřez na přechodu mezi konektorem a ploškou. Stejně tak lze použít z jednoho konektoru více pinů do desky...
On ten celý problém tohoto zprachantělého konektoru je ten, že byl navrhován jen s ohledem na "marketingové vyznění" - subtilnější tvar dutinek a celého konektoru měl maskovat enormní proudové nároky. A výrobce tam očividně nechtěl kabel a konektor jak od startéru auta.
Tak ty co zmiňuje Honcka jsou převážně na kabel, a ty proudy co zmiňuje, jsou také krátkodobé, většinou v řádu minut, na trvalé zatížení by musely jít také mnohem níže. Samozřejmě není problém vyrobit variantu do DPS, ale opravdu bych se bál těch sil při manipulaci a poškození.
Osobně bych volil spíš cestu jako "power delivery" klidně i s tím 12+4 konektorem. Omezit proudy třeba na polovinu a v případě dohody zařízení zvedat napětí
v nějakých krocích třeba do 36-42V (teď z hlavy nevím jaké jsou limity bezpečného napětí u cizozemců). To by tak i tento ne příliš povedený konektor mohl relativně bezpečně přenést 600W+
Do nějakých 250-300W by to mohlo být kompatibilní, pouze pro highend karty by byl potřeba nový zdroj a postupně to během několika let zavádět i pro nižší řady. Asi by to bylo dražší než pořádné konektory, ale zase by byly nižší ztráty.
Při cenách těch grafik by malý práškový hasičák mohl klidně být v krabici jako příslušenství, ne? :-)
V předposledním ostavci máte chybu. Zahřívání kabelu neroste přímo uměrně tekoucímu proudu, ale roste na kvadrát:
Jednotka je W (watt). Elektrický výkon tedy počítáme jako součin napětí a proudu. Pomocí Ohmova zákona můžeme odvodit vztahy pro výpočet výkonu z proudu a odporu nebo z napětí a odporu. Ve spotřebiči s konstantním odporem narůstá výkon s druhou mocninou proudu.
P=U*I^2
19. 10. 2024, 11:10 editováno autorem komentáře
Cože? Příkon se zvyšuje kvadraticky? Jsi normální?
Kde jsi na ten vzoreček proboha přišel? Nejspíš sis popletl stejnosměrný a střídavý proud a zapletl jsi do toho nesmysly.
ten tvůj vzoreček jo:
12V x 1A^2 = 12W
12V x 10A^2 = 1200W ??? To platilo možná tak pro ten váš slavný Radeon R10 Polaris.
Ty sis to spletl se vzorečkem, kde se do příkonu započítává účiník cosinus fí, který ale není nikdy větší než jedna a většinou se používá číslo nižší než jedna pro vyjádření neefektivity stroje, jako třeba skluz rotoru za statorem, pak máš výkon například: P=U x I x 0,95 (kde to 0,95 je cosinus fí ztráty 5%).
Nebo sis popletl jiný vzoreček a to P= R x I^2
Který by šel použít na přechodový odpor, jakože na svorce konektoru je odpor 0,01ohm a při průchodu 1A je ztrátový výkon na tom konektoru 0,01W a při 10A už tam bude ztráta 1W. A z toho bychom pak mohli spočítat nárůst teploty toho vodiče takže kdybych bral že na konektoru je přechodový odpor 0,01ohm a protéká jim hodinu 10A, tak mě vychází oteplení 3g konektoru na 3116,88 °C, což je nereálné a museli bychom do toho započítat zase ochlazování vodiče a to už se dostáváme mimo rámec těchto stránek a pochybuji že to lze takto jednoduše odstřelit v diskuzi, protože ta karta nejspíš nebude mít kontinuální odběr el.proudu.
Ano, mám překlep ve vzorci. Měl jsem samozřejmě na mysli:
P=R*I^2
19. 10. 2024, 21:28 editováno autorem komentáře
Nezmyselná je samotná 600wat karta, nie konektor ... pokial teda niesi AMDe lama čo má ruky ako páky ((:
A viděl jsi ten konektor v reálu?
Na fotce vypadá robustně.
ALE v reálu je takový malinký, že se člověk bojí pritlačit, aby ho neulomil.
Samozrejme, mám ho na ASUS TUF RTX 4070 Ti 12GB GDDR6X OC (po pretaktovaní 314wat, ale mám aj undervolt, takže okolo 260wat žere)
Používal som jak ten priložený v krabici s redukciou na 2x8pin tak teraz aj origoš Seasonic 12VHPWR Cable White a úplná spokojnosť. Miesto s 2ma sa drbem pri odpajani len s jedným + to aj perfektne vyzerá cez bočnicu, keď ti z grafiky netrčí X káblov.
Teraz budem kartu zas rozoberať a dávať lepšiu pastu (Kryonauta) takže odpajám/zapajàm kábel relatívne často.
Ty jo mě přijdě lepší, když jsou tam ty kabely dva. Ten prázdnej prostor v case je u ATX beden hodně velkej a přijde mi že když už tam má něco chodit, tak dva kabely vedle sebe jsou asi míň trapný než jeden (to už asi zase vypadá trošku líp když tam nejsou, i když pak zase ten prázdnej prostor...).
Ale musím říct, že je nemám nijak hezky vedený a srovnaný (když jsem se na to podíval, tak jsem neviděl, jak to udělat elegantně a nechtěl jsem je rozhodně nějak nasilu lámat a ohýbat), takže na posuzování tohohle asi nejsem povolanej. Podle mě byla chyba vůbec zavést ten cable management s kabelama v tunelech a za deskou, hrozná komplikace :)