V lednu 2018 jsem koupil ASUS PRIME X370-PRO za zhruba 3600 Kč a Ryzen 7 1700 za tuším 5000 Kč. S tím, že až někdy přijde potřeba, nebo zajímavá nabídka, tak CPU vyměním za něco lepšího. Potřeba nepřišla, CPU mě v zásadě stále stačil na vše. Ale přišla zajímavá nabídka. Tak jsem loni koupil Ryzen 9 3950x z druhé ruky za 10500 Kč a starý prodal. Nač měnit desku, když stále funguje jak má?
S Ryzenem 5xxx do téhle desky už asi nepočítám i kdyby přišel BIOS s touto možností. Předpokládám, že je plno lidí co si pořídili Ryzen první (druhé) řady a slušnou desku a budou na tom podobně jako já. A má pro ně smysl vyměnit pouze CPU.
Přiznám se, že to CPU ani zdaleka nevyužívám, natož abych potřeboval takový výkon. Ale jako fanda do IT jsem prostě rád, že ho mám. A navíc se už i částečně zaplatil miningem, s čímž jsem při nákupu počítal. Takže proč si neudělat radost. :-)
Hmm tak bacha na agesu s 5tkou na konci. PC pada, OC na prd atd. Asus to rovnou vynechal a dal ke stazeni svoji upravenou agesu. Cislo na konci - 6
Jak se k tomu postavilo msi a GB nevim. Hadam ze na to serou a nechavaj tu verzi "5" at si lidi ty PC v pohode podelaj. Neverim, ze maji zazemi a zkusenosti jako Asus, aby to sami prepsali a upravili.
https://www.guru3d.com/news-story/agesa-v2-1-2-5-firmware-for-amd-ryzen-can-cause-performance-problems.html
"Drops" of up to 100 MHz with the single core clock
"Drops" of up to 150 MHz with the multi-core clock
Missing overclocking functions eg with PBO
A significantly cropped CBS/PBO menu
Performance issues with the second CCX
Low fabric clock (FCLK) possible
More WHEA-19 errors after OC
To je krása AMD. Že si člověk nemusí kupovat novou desku, ale když oželí třeba PCI-e 4, nebo trošku vyšší spotřebu, ušetří u lepších chipsetů klidně pár tisíc. A kdyby mu deska odešla, může si koupit novou a bude mít podporu i starších procesorů.
Ne jako nenažraný Intel, který softwarově znemožnil fungování novějších CPU na starších deskách i když byly prakticky stejné.
Je možný, že se pletu, protože jsou o tom dost konfliktní zprávy. Nejdřív vyšly nové BIOSy, o kterých se píše v téhle zprávě: https://www.guru3d.com/news-story/msi-300-series-mainboards-get-amd-ryzen-5000-bios-support,2.html
Jenže u těch se v poznámkách k vydání píše jenom, že mají oficifální podporu Windows 11.
Je možné, že to tehdy nikdo nezkoušel a když zjistil, že je v BIOSu binárka pro Vermeer, tak si myslel, že Rzeny 5000 půjdou - jenže je tu ještě ten AGESA blok od AMD.
Později jsme právě narazil na informaci, že je beta BIOS pro B350 Tomahawk, který ale pak MSI zase odstranilo ze svých stránek, protože tam byly nějaké problémy s USB. Ale právě snad že pro ostatní desky tahle verze nebyla.
U Tomahawku byla ta verze s podporou Windows 11, kteoru mají všechny desky, "7A34v1OU", ale ta verze s reálnou/potvrzenou podporou Ryzenů 5000 má jiné značení, "7A34v1Q2".
Nemá tady někdo přímou zkušenost s tím, že by ten upgrade zkusil a fungovalo to/nefungovalo to?
není, možnosti jsou sice trochu degradovány - není možná tak vysoká frekvence CPU a RAM, ale i tak na X370 desku byl podstatný rozdíl přejít z 3Ghz DDR4 na stabilních 3533Mhz a Ryzen 3900X byť nedosáhl na boost co má na novějším čipsetu.
Je pak mnohem jednodušší přehodit pouze procík a ramku než rozebírat celý PC.
Je otázkou zda někdo chce stavět počítač na 4-5 let staré ojeté desce, možnost to je, ale... co pak s tím starým CPU? Přijde mi daleko snazší to měnit jako celek, když už.. Ono stejně většina lidí nemá velké důvody měnit i první generaci Zenu.
Konec konců při průměrném stáří počítačů kolem 7 let do té staré desky stejně nový procesor člověk nenacpe a je irelevantní jaká značka to bude.
A takové ty věci ve stylu "když odejde deska" nebo "když odejde procesor"... to jsou takové ty coby kdyby navíc při tou upgradu CPU do 5 let staré desky je daleko pravděpodobnější že ta deska odejde než že odejde nová deska, která má typicky 2-3 roky záruky a když člověk chce tak i 5 let.
Bych řekl, že pokuď si uživatel ten CPU neodpálí sám, tak je větší pravděpodobnost, že ti dříve odejde deska, než CPU. Ale tuto kompatibilitu vítám. V původní desce pro AM4, zrovna ten Gigabyte AB350 Gaming 3 jsem měl jak první Ryzen R7 1700, tak R9 3900X a oba běžely úplně bez problému, což bylo super, jelikož CPU jsem kupoval v době, kdy ještě na trhu ani nebyly B550 chipsety, který má moje aktuální deska.
Njn, moje deska (Prime Pro x370) píše ve specifikacích pro RAM něco o 3200 OC, ale běží mi na ní RAM na 3600 ledabyle a stabilně. Navíc omezujícím prvkem je spiše řadič. Takže to bych bral taky s rezervou. Asi to bude kus o kusu různé. Druhá věc je, jestli do nějaký fórový desky za pár šupů budu cpát rovnou 5800X.