GF niekedy niečo dosiahlo?
V čase založenia fungovali na 32nm SOI technológii, ktorá bola prakticky ešte pod AMD.
GF v nej pokračovalo uvedením 28 bulk, ktorá bola parametrovo horšia ako 32 SOI. (kombinácia odskúšaného 32nm procesu a bulk waferov)
No a všetko ostatné sú už len sľuby, zlyhania a dráma. :D
Sľubovali 20nm, s ktorým to vyzeralo nádejne, ale na poslednú chvíľu ho zrušili. AMD už malo hotové tape-outy = obrovské straty za zrušený vývoj v tak neskorej fáze.
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/368034/project_skybridge_cancelled/
Sľubovali vlastný 14nm, opäť zrušený.
Následne licencovali 14nm od Samsungu, aj keď mobilný proces, tak podal pomerne dobré výsledky v x86 (dovtedy si mnohí mysleli že procesy TSMC a Samsungu sú podpriemerné a na x86 treba niečím výnimočný proces).
No a zvyšok sú už len zlyhania. Nejaké SOI procesy, v poslednom čase som neskúmal ale predpokladám coming soon. A samozrejme, 7nm proces, zrušený len pár mesiacov pod uvedením procesorov.
AMD, našťastie malo hotový design aj v TSMC, takže sa neopakovala katastrofa z 20nm. (aj keď peniaze za vykonaný návrh a tape-outy im GF pravdepodobne nevrátilo).
IBM zaplatilo GF za to, že GF prebralo továrne, know-how a patenty... Takže oni už raz za tie patenty inkasovali :D
Tu je toľko vecí, ktorých sa dá chytiť. Vlastne by bol zázrak, keby ešte nejaká firma mala odvahu zveriť im výrobu nejakých čipov. Neplánuje redakcia nejaký článok so zhrnutím histórie GF? :D
Jp, přesně tohle je pravý stav věcí až na malý detail. Od AMD zdědili defakto 45nm SOI proces a ten 32nm SOI na kterém pracovali měl rok skluz a Bulldozer na něm vyrobený měl příšernou spotřebu..... Tahle firma svojí neschopností málem pohřbila celé AMD, dobří byli akorát na tahání pokut. Zbytek procesů byl samý fail od 28nm bulk až po fiasco se 7nm. V Global Foundries akorát dokázali, že jsou naprosto neschopní a vlastně pohřbili i velice zajímavé technologie od IBM.
Je jen dobře že AMD odešlo k TSMC. Při představě že by uvedení nových 7nm procesů záviselo na GloFo jednoho až zamrazí, protože doteď by ty CPU nebyly na trhu.
Tak otázka, je, kdy se to říkalo (ale GloFo bylo vždycky menší, takže tam pravděpodobně vždycky byly iluze/přání otcem myšlenky).
TSMC se ale tak nějak zvedlo k tomu současnému leadrovství s FinFETy. 20nm proces byl také problematický jako ten GloFo, akorát že ho nezrušili. Myslím, že potenciální 20nm GPU u TSMC zrušené byly.
Problém 20nm procesu je, že byl stále planární, ale už to k tomu nebylo, ty FinFETy na té úrovni už opravdu byly třeba. TJ. to asi nebylo 100% o schopnostech GloFo.
U 28nm procesu GlobalFoundries by se zase muselo porovnávat s 28nm TSMC, ne s tím SOI 32nm.
Byl horší než 28nm TSMC? Jestli ne, nebo jenom mírně, tak to nebyl fail, ale prostě naplnění úkolu. (Až na to, že byl opožděný, viz zrušení GloFo verze Jaguaru.)
To, že je nanometrové číslo nižší, neznamená automaticky, že proces musí dosahovat lepší frekvence nebo být obecně lepší. Viz třeba rozdíl, který dělaly finFETy u 22nm Intel proti tomu slabému 20nm TSMC.
IIRC AMD neopouštělo SOI proto, že čekalo, že bulk bude lepší, ale proto, že GloFo by pro ně muselo dál vyvíjet separátní proces, což by AMD nemohlo zaplatit. Tak přešli na bulk a tím používali normální proces jako ostatní zákazníci a nestálo to extra. To asi museli udělat, i když ta technologie byla horší.
ano přechod na BULK byl kvůli nákladům, jenže SOI verze by byla opravdu lepší a navíc díky vlastnostem 28nm Bulk procesu a zrušení SOI verze nevzniklo na Steamroller CPU architektuře nic jiného než APU, a velká serverová CPU vůbec AMD nevydalo....
Proto byla Vishera posledním BD based CPU do AM3+ patice.