Názor k článku GlobalFoundries končí s výkonným křemíkem. 7nm proces pro čipy AMD a IBM byl zrušen od Radek Holeček - O 7nm procesu TSMC psali třeba včera na...

  • 28. 8. 2018 11:11

    Radek Holeček

    O 7nm procesu TSMC psali třeba včera na žive či spíše na connectu. Je tam mimojiné i informace o tom, jak TSMC ladí svůj výrobní proces tak, aby to nejvíce vyhovovalo jejich největšímu odběrateli, tedy Applu, který odebírá 75 % produkce.
    Nevím, jak vám, ale mně přije, že požadavky, které chce od výrobního procesu Apple, aby na něm mohl vyrábět své čipy do mobilů nejsou úplně stejné, jako požadavky AMD na velké čipy běžící na velkých frekvencích. Dokonce bych řekl, že ty požadavky Applu na mobilní čipy by mohly spíše sedět grafickým čipům, které se také za frekvencí tak nehoní, a naopak se u nich hledí na co nejlepší poměr výkon/watt.
    O těch pohádkách jsem psal hlavně proto, že tu spousta lidí pořád nadává Intelu, jak je neschopný odladit 10nm výrobní proces, kdežto veškerá konkurence už na 7nm procesu vyrábí nebo v nejbližší době vyrábět bude a žádné problémy nemá. A ono to bude tak, jak tu už nějakou dobu píšu. Nejde o to, že Intel neumí udělat 10nm čip. On ho udělat umí a dost možná by to dokázal i se slušnou výtěžností. Problém je, že ho nedokáže udělat tak dobrý, aby dokázal konkurovat těm 14nm procesorům. K čemu by Intelu reálně byl 10nm proces, který by dokázal chrlit čipy, které poběží jen na frekvenci 2 až 3 GHz, byť s dobrou výtěžností? K ničemu. Lidi by je ukamenovali, kdyby s takovým procesorem vyšli na trh. A tak Intel ladí a ladí a snaží se z toho 10nm procesu získat čipy, které to dotáhnou taky alespoň na těch 4,5 až 5 GHz. Jenže výtěžnost výroby takových čipů je katastrofální.
    Jinak souhlasím, že zapláče zákazník. Nesouhlasím s tím, že dopady budou minimální. Krátkodobě ano, protože zatím se ani procesory ani grafiky na 7nm nevyrábí. Z dlouhodobějšího hlediska bude ten výpadek očekávaných kapacit znát citelněji.