U Xeonů Phi to podle mě bylo spíše kvůli platformě - prakticky celý průmysl AI a dalších GPU výpočtů má nVidia pod palcem, a prosadit se tam není zrovna lehké. nVidia prakticky vytvořila celé odvětví serverových GPU, AMD/ATI se od té doby snaží v serverech prosadit.
Pipeline se dělí do stupňů právě pro zvýšení frekvence. Místo toho aby byl 1 krok dlouhý 100 pikosekund, tak udělají 2 kroky dlouhé 60 pikosekund.
Rozdělení nemusí být vždycky stejné (dva 20 krokové CPU nemusí dosahovat stejné frekvence), ale jde s určitostí říct, že 20+ krokové CPU bude taktovat výš než 13-16. Netburst měl tuším přes 30 kroků.
K těm výrobním procesům na míru - když to vezmeš z druhé strany, 14nm proces byl licencovaný od Samsungu a byl to výrobní proces určený pro CPU do mobilních telefonů. Takže u 14nm procesu se o nějakém zaměření na AMD mluvit nedá. Je ale pravda, že 32nm proces pro FXka byl nejspíš udělaný na míru pro AMD.
TSMC má mít dvě varianty 7nm procesu - jednu pro mobilní CPU a druhou pro high performance čipy. Rozdíl nejspíš nebude na úrovni trazistorů, ale nejspíš to budou odlišné celly a asi budou mít i odlišné vrstvy vodičů.