Kterým směrem se tyto ambice přesně budou vyvíjet, to je zatím otázka, ale tyto plány evidentně existují. Google totiž vyvěsil nabídky práce pro inženýr(k)y z tohoto oboru, které hovoří docela jasně. Asi nejnápadnější je tato poptávka po osobě na pozici „Multimedia Chip Architect“, která i leccos naznačuje o tom, o jaké přesně čipy by mohlo jít. Tento člověk bude mít zřejmě jednu z vedoucích úloh, má na základě daných požadavků přijít s architekturou, provádět simulaci (v softwaru nebo na FPGA), analyzovat výkon a vést při vývoji další inženýry; zmíněno je dokonce i dotažení projektu do komerční výroby („product shipment“). Google by rád sehnal někoho s více jak desetiletou zkušeností v návrhu čipů; uchazeč by měl mít za sebou úspěšné dokončení „vysoce výkonných multimediálních čipů“.
Mělo by se tedy jednat o SoC s multimediálním funkcemi – GPU, dekodéry a enkodéry videa/audia. Použitím by zřejmě mohl spadat zejména do zařízení jako je Chromecast, nebo set-top boxů či Android TV; zmíněno je zpracování obrazu, videa (stabilizace). Tyto funkce ale mají i mobilní procesory, takže by se asi dal využít i třeba v Chromeboocích až tabletech. V sekundárních požadavcích Google projevuje zájem o to, aby inženýr měl zkušenosti s mobilními a úspornými návrhy. Na druhou stranu je zde zmíněna také zkušenost s OpenCL.
Team na vývoj čipů bude zřejmě fungovat přímo v centrále Google v kalifornském Mountain View. Nejde o jedinou hledanou pozici, současně se objevila například i nabídka „System on a Chip (SoC) Performance Architect, Consumer Hardware“. Tento inženýr nebo inženýrka se bude podílet na návrhu, specifikacích, simulaci a profilování výkonu a spotřeby čipu a má za úkol přijít s nějakými optimálními parametry. V dalších fázích se pak zase bude podílet na ověřování.
V nabídce je řeč o zkušenostech s audio/video kodeky, OpenCL, OpenGL a kromě GPU/CPU a videu také o bezpečnosti, propojovacích logikách a podpoře kamer. I zde Google žádá zkušenosti s mobilními čipy/SoC, zamýšlená použití tedy zřejmě počítají s provozem na baterie nebo úspornými stacionárními zařízeními.
Chystají se velké věci?
Ačkoliv vlastní program na vývoj čipů by v bohaté megafirmě, jakou je Google (respektive Alphabet), mohl mít slušnou budoucnost, není psáno, že takové procesory ve velkém prorazí, nebo že o nich vůbec někdy uslyšíme. Jejich vývoj je běh na dlouhou trať, během níž mohou dotyčné projekty být zrušeny. U firmy bez předchozí tradice může být také pořádně k světu až některá z dalších generací po té první. Použití čipu také nakonec může být poměrně okrajové.
Jako příklad můžeme dát Microsoft: i tato společnost myslím má či alespoň měla vlastní čip pro vývoj čipů, ale všechny její tablety a telefony mají procesor od externího dodavatele, stejně jako konzole Xbox One s APU od AMD (v němž by ale měly být bloky vyvinuté Microsoftem). Ani iniciativa Google tak nemusí nutně přinést nějaké slavné a pro trh převratné výsledky.
Zdroj: KitGuru