Vyhledávač fotografií
Ve vyhledávači na Googlu+ přibyl nový filtr, díky kterému budete moci najít pouze příspěvky s vloženými fotografiemi. Vyhledávač najde text, jenž je v příspěvku spolu s obrázkem obsažen. Zatím si neporadí s detailnějšími parametry, jako umí velký vyhledávač na google.cz. Třeba pokud byste hledali jen animované GIFy, obrázky zabarvené do modra, v určitém rozlišení či podle údajů z EXIFu. Tyto funkce možná přijdou časem, až Google ukončí Webová alba Picasa.
Animovaný GIF jako avatar
Před nedávnem Google kompletně upravil podobu profilů. Obrázek na pozadí má gigantické rozměry a může být i animovaný. Nově lze animovaný GIF použít i jako ikonku/avatar. Na funkci upozornil Matt Steiner z Googlu, který gifku sám ihned nasadil. Animace ale funguje jen na profilové stránce, na zdi a v komentářích je statický obrázek. Možná bohudík.
Lepší Setkání (Hangouts)
Videohovory můžete vést na desktopu i v mobilních aplikacích, to je známá věc. Google teď ale začal testovat novou funkci, díky které se do Setkání budou moci zapojit uživatelé s libovolným mobilem. Tak jako v Gmailu funguje volání na pevné i mobilní linky, do Hangoutu lze stejným způsobem pozvat nové lidi. Funkce je však zatím dostupná jen v USA a Kanadě, v těchto zemích je navíc volání zdarma.
Druhou novinkou je fotoaparát na stránce s videohovorem. Během Setkání lze zúčastněné fotit, což může být zábava, když do videa zapojíte i různé efekty a doplňky. Nasnímané screenshoty se automaticky sdílí se všemi účastníky Hangoutu a ukládají se do zvláštního neveřejného alba.
Geotagy na fotkách
U všech fotografií můžete dodatečně oštítkovat nejen obličeje, ale také přidat polohu, odkud jste snímek pořídili. V podrobnostech fotky vybere přesné umístění na mapě a pak ještě určíte, jestli polohu mohou vidět ostatní, nebo ne.
Sdílení polohy v kruzích
Asi znáte službu Google Latitude. Jde o jeden z prvních pokusů Googlu, jak využít polohu uživatele získanou mobilem. Latitude funguje podobně jako Foursquare na principu check-in, kdy se na určitém místě „čeknete“ a vaši přátelé mohou vidět, kde jste (byli). Latitude ale umí snímat polohu i neustále a téměř v reálném čase zobrazovat, kde se kdo nachází. Tuto pozici můžete rovněž sdílet veřejně, nebo jen pro své přátele.
Je dost pravděpodobné, že Latitude jako samostatná služba brzy skončí. Na Googlu+ se totiž objevila zástupce funkce pro sledování polohy (samozřejmě je jen volitelná). Opět můžete své souřadnice sdílet veřejně, nebo pohodlně nastavit viditelnost jen svým kruhům, či konkrétním lidem. Google+ sleduje umístění podle GPS a také odhadem z mobilních sítí – obojí zatím pouze na Androidu.
Jeden z prvních lidí, který svou polohu sdílí, je Chris Hadfield, kanadský astronaut, který momentálně létá kolem Země na Mezinárodní vesmírné stanici. V jeho profilu můžete polohu vidět kousek pod jménem. Pokud na adresu namíříte myší, ztratí se obrázek na pozadí a místo toho vyskočí mapka, která se prý v jeho případě aktualizuje každých 30 sekund. Při rychlosti stanice se tak každou chvílí objeví v jiném koutu planety, je legrace to sledovat. :) Ale až Hadfieldovi na ISS skončí šichta, veřejné sledování asi vypne. Je to snadno zneužitelná služba.
Nové mobilní aplikace
Google včera aktualizoval mobilní klienty pro Android (Play Store) i iOS (iTunes Store). Některé novinky jsou stejné, jiné se liší.
Obecně platí, že se obě aplikace naučily filtrovat výsledky vyhledávání podle času i kvality. V nastavení kruhů a komunit si můžete nastavit, kolik příspěvků se zobrazí ve streamu, případně se můžete na nové příspěvky nechat přímo upozorňovat. V komunitách lze vyhledávat členy, posílat pozvánky novým lidem a také sdílet už napsané příspěvky do některé z místností. U komunit je vidět i počet nepřečtených zpráv. Moderátoři už mohou mazat i banovat.
Zajímavostí je, že se změnilo zobrazení aplikace v režimu na šířku (landscape). Doteď jste mohli ve streamu listovat zleva doprava, teď je to shora dolů. Pokud na vložený odkaz, video nebo fotku v příspěvku klepnete, rovnou se otevře webová stránka, spustí přehrávač nebo fotogalerie. A když je v příspěvku vložená galerie s více snímky, můžete miniaturami listovat do stran.
Google také slibuje, že už obrázky v příspěvcích nebude ořezávat, ale zobrazí je celé (zmenšené). V Mountain View navíc zapracovali na nahrávání obrázků z mobilů a tabletů. Ještě nedávno trvalo několik minut, než mohli fotky vidět i ostatní uživatelé. Teď to vypadá, že je upload okamžitý.
Google+ 3.6.0 pro Android
Zobrazení příspěvků je zase trochu jiné, uvidíte více textu i komentářů, tlačítka se také lehce změnila. Hlavní novinkou je ale výše zmíněné sdílené polohy.
Google+ 4.3.0 pro iOS
Aplikace pro iOS má novinek více. Sdílení polohy sice chybí, ale zato obsahuje nový editor fotografií. Pořízené snímky můžete před sdílením ještě ořezat, otočit nebo přidat některý z deseti filtrů. Ty pocházejí z dílny Nik Softwaru, firmy pohlcené Googlem, jež vyvíjí pluginy pro Photoshop nebo třeba mobilní editor Snapseed. Editor v Googlu+ je v podstatě hodně ořezaným Snapseedem.
Google+ má nový splash screen (obrazovku při spuštění aplikace). Ikonka s notifikacemi se znovu přesunula nahoru doprava a nesdílí tak prostor s menu, které se nachází nalevo.
Všimli jste si ještě nějakých dalších novinek?