Když vymažeš vodu z oceánu, zjístíš, že země je taková velká neforemná brambora https://www.asu.cas.cz/~bezdek/vyzkum/rotating_3d_globe/figures/rotating_3d_globe_Geoid_height_EGM2008_nmax500_px0650_angle360_fps1_BlueWhiteOrangeRed.gif
Tam ty výchylky budou zvýrazněný (hodně) pro názornost, ne ?
IMHO ale je celkem přesné, říkat Zemi koule, protože je kouli hodně blízká, mnohem bližší než čemukoliv jinýmu. Země je sice tzv. geoid, ale tou rotací je zakulacená dost dobře, ty výchylky jsou v měřítku jejího průměru prd. Průměr Země je zhruba 12 700 km a oceán je celkem dobře kulatej, protože na něj ty nerovnosti povrchu nemají moc vliv. Na a proti úrovni oceánu má nejvyšší hora jenom 9 km nahoru a největší hloubka v oceánu 11 km dolů (což je ale dost výjimka, většinou je to o dost míň, stejně jako u těch hor). 10km je proti 12700km odchylka jenom 0,07 %, tj. v praxi nic. Tomu bych IMHO "neforemná" fakt neříkal. Bych se nedivil, kdyby většina kuliček, co jsme si s nima hráli, byla na tom hůř.
Ono to zakulacení planet není žádná náhoda, to je dané fyzikálními zákony, nad určitou úroveň hmoty se prostě gravitace neptá a udělá z toho tu kouli násilím. Leda že by třeba těleso enormně rychle rotovalo (jako trpasličí planeta Haumea). Pardon za poučující vstup.
mícháš to jablka s hruškama.
1) jsem řekl odpusť si vodu, prostě vysaj všechnu vodu ze země. Samozřejmě že ta kulatost vzniká díky vodě, která je pro gravitaci poddajná. Podajná natolik, že na její kulatost má vliv i měsíc.
2) abys mohl konstatovat že nejvyšší hora je 9 km (a spousta ostatních je 7,5km, tak rozdíl mezi největší hloubkou moře 11km je krásných 20km.
3) s tímto rozdílem ale musíš počítat v rámci 6 371km poloměru země je 0,31%.
4) ano geoid je zesílený, ale důležité je aby sis uvědomil jak je na tom gravitace v různých jejich částech a uvědomil si, že nejsme čistočistě koule. .