"Pokud se o chybě veřejně nevědělo, neměl ji kdo zneužít."
Naprosto nesmyslna veta, nebot pokud se o chybe verejne nevedelo, nevedeli jste, zda ji nekdo nezneuzil, ale rozhodne neplati, ze ji nekdo zneuzit nemohl!
Jinak ma asi v tomto Google pravdu, Microsoft podporuje vsechny systemy a vsem by mel davat opravy, co nejdrive to bude mozne, ale aby nejnovejsi Win10 dostaly opravu v kvetnu a zbytek v zari, tak to evidentne na to Microsoft u starsich podporovanych systemu kaci.
"Pokud se o chybě veřejně nevědělo, neměl ji kdo zneužít."
To, že zranitelnost není zveřejněna bílými klobouky ještě neznamená že ji neznají ti druzí (objevili ji nezávisle dříve sami).
Nebylo by logické, aby MS chyby záplatoval v pořadí podílu verzí na trhu (W7, W10, ....)? Když již není údajně schopen vydat opravy najednou.
Google je alibista. Sami nejsou schopni udělat kvalitní Android.
A k podpoře Windows, no vývoj software jde pořád dopředu. Microsoft má naprosto jasně popsán systém základní a rozšířené podpory. Zároveň samozřejmě bude preferovat nejrychlejší podporu pro aktuální systém.
To že někteří uživatelé, nepochopili systém upgrade, je jejich problém. Ale přechod na Windows 10 byl umožněn, velké většině z nich, a to i vč. Windows 7, na které skončila základní podpora v roce 2015. A ta údajná nekompatibilita, je velmi malá. Tím tedy nemyslím firemní aplikace.
Jinak Microsoft dnes již vyvíjí dvě nové budoucí verze Windows 10 1804 a 1809. Těžko bude podporovat ze sentimentu staré a neaktuální verze. To samozřejmě neplatí o platících zákaznících, kteří mají placenou podporu.
Jinak podpora (lifecycle) jednotlivých revizí Windows 10 je plánována na 18 měsíců.
Ten článek obsahuje celou řadu naprosto úsměvných zkratkovitých a "zkratovitých" úvah. A není to jen ten blábol o nezneužívání neuveřejněných chyb -- to jsou mimochodem nejnebezpečnější chyby, protože nikdo neví kdo je odhalil a hlavně nikdo neví, že se proti nim musí bránit a navíc nemá jak je opravit, obzvlášť v proprietárním molochu jako je Windows.
Ale už hned na začátku ta sluníčková "proaktivní" ochrana v nových verzích. A hen, čo také si, Kefalín, pod tou "proaktivní ochranou" predstavujete? Nasadíme na gumu ještě jednu? To, že je software v nové verzi, vůbec neznamená, že obsahuje vyšší míru zabezpečení. Naopak ty nové a neodzkoušené technologie jsou potenciálně větší riziko. Je v tom spousta nového kódu, který může obsahovat mnohem zákeřnější problémy a vytvářet celý nový velký backdoor, který bagatelizuje význam dříve vybudované ochrany... Ne nadarmo jsou stabilní operační systémy jako třeba Debian vydávány se staršími a důkladně odzkoušenými verzemi software.
Jinak mi celá ta hádka připomíná hádku dvou malých dětí na pískovišti, kterým se ani jednomu nedaří upatlat bábovičku a napadají jeden druhého, že není tak šikovný, aby postavil mrakodrap.
Fér k zákazníkům by bylo záplatovat všechny verze současně a to co nejdříve. Chápu Microsoftu, že dává prioritu W10, protože z W10 mu plynou aktuální příjmy, ale jako zákazníkovi se mi to nelíbí. Tři a půl měsíce také o něčem svědčí. V linuxových distribucích mají maintaneři reakce v řádu hodin a když oprava ještě neexistuje, jsou dotčené komponenty/služby speciální aktualizací automaticky (dočasně) vypnuty.
Nemůže? A kdo přenesl povinnost aktualizací jádra androidu na výrobce? Proč Windows má aktualizační kanál a je jedno jestli je to na Aceru, Asusu nebo HP. Tohle by android mít nemohl? Aktualizovat to co je společné skrze aktualizační kanál. Jakási rádoby varianta je ten jejich gplay services, ale pořád je to k smíchu. Bohatě by stačil aktualizační kanál na dobrovolném principu, pár lidí s vaším typem telefonu to otestuje a vy si to pak stáhnete taky. Ale to by bylo zlepšení, to je proti politice googlu. Ten potřebuje všechno mrvit.
I Windows 10 se na některých x86/x64 PC odmítnou nainstalovat kvůli nekompatibilitě s hardwarem. Stejný problém, ale v mnohem větší míře, mají zařízení s Androidem, kdy binární a uzavřené ovladače nejsou kompatibilní s novějším jádrem Linuxu. Výrobci SoC to tak dělají záměrně aby nepřišli o know-how a aby jejich staré a dávno prodané produkty rychle zastaraly a mohli prodávat nové. Vinu primárně nesou výrobci telefonů, kteří kupují co nejlevnější komponenty, kteréžto nemají ovladače v jádře. Google by ze své pozice ale měl dělat více. Snad by mohl přinést zlepšení projekt Android One.
Tohle co rikas, by byla pravda, kdyby slo jadro aktualizovat u Qualcommu, ktery pravidelne nove ovladace novych verzi jadra vydava. Ale oficialne to nejde. Jde to jen na customROM, kde to umozni vyvojar komunitni verze.
Vina vyrobcu telefonu je nepopiratelna, ale Google to neomlouva, protoze ikdyz ovladace jsou, tak to aktualizovat nejde, Google s necim takovym vubec nepocita.