Tento LB je len transparentny multiplexer, nic viac, nic menej. Podla mna je to fajn vec a keby sa z toho stal rozsireny standard tak to by bolo super. Ale napr. Lenovo uz nieco take ma par mesiacov na trhu -> "ThinkPad OneLink Dock" neviem ako to je vnutorne realizovane ale principialne ide o to iste. Opat klasicky hlavolam pre vyrobcov - priat standard a tym akceptovat velke konkurencne prostredie na periferne zariadenia (rozumej nizka marza) alebo si sami daco umastia/zmenia konektory aby mohli dalej ryzovat na dock / port repilicator zariadeniach.
K Thundrboltu, imho nevznikol z iniciativy Intelu ale Applu. Viac krat sme poculi ako Apple tlaci na dodavatelov aby im robili namieru veci a odstupujuci Otellini lutoval ze nevysli Applu v ustrety pri SoC pre iPhone a pod. Zda sa mi ze teda v Inteli potom otocili a su vyrazne ochotnejsi plnit priania Apple (poucenie z minulosti + ich trh stale rastie). Vidiac sucastne postavenie TB na trhu, vobec by som nebol prekvapeny kebyze TB bol naozaj "na zakazku" pre Apple.
Pokud by chtěl mít Apple svůj systém kompletně uzavřený, neslo by to velké náklady.
Ethernet zcela určitě nenahradí USB. Na připojování periferií a hlavně externích disků je USB fajn. Pokud ale chci to uložiště sdílet, tak musím použít Ethernet. A myslím, že právě v NASech je Ethernet zastoupen téměř 100%.
Na jednoduché připojování jednoho externího disku by bylo použítí Ethernetu docela overkill. Notebooky mají jeden ethernetový port, takže by bylo nutné mít přepínač. A na co by byly pokročilé funkce ethernetu, když by byl disk připojen přímo k jednomu počítači. USB kontroler je levnějśí než síťový adaptér.
Veškerou funkcionalitu Thunderboltu jde nahradit USB a Ethernetem.
Myslím, źe 2 roky na rozšíŕení 10 GbE je reálná doba. Když se podíváte na cenu současných komponent, zjistíte, že pro firmy to je vcelku dostupné. Serverová síťová karta od Intelu se dvěma síťovými adaptéry s porty RJ45 stojí $600. 10 GbE přepínače už jsou také velmi dostupné. Zanedlouho tu bude cenově dostupný 10 GbE i pro domácnosti. V podstatě bude nutností - rychlá disková pole, UHD streamy... GbE už na řadu věcí nemusí stačit a ne vždy lze použít agregaci linek/NIC teaming.
POE (13 W) ani POE+ (25 W) nebylo vymyšleno pro dobíjení mobilních zařízení. Jeho účelem je napájení AP, routerů, VoIP telefonů, pro které je ten výkon dostatečný.
Modení síťové prvky mají úsporné funkce. Hodně záleží na vytížení a na délce kabeláže (čím delší vedení, tím musí být vyšší vysílací výkon). Ale není problém udělat pro mobilní zařízení úsporné módy, tedy například, když nebude připojený notebook na napájení, nebude rychlost 10 Gb/s, ale třeba jenom 1 Gb/s, no a když nebude potřeba vyuźít celou kapacitu, může to jet třeba jenom rychlostí Fast Ethernet. Výhoda je, že na implementaci těchto úsporných funkcí nemusí být standard. Tyto věci jsou plně v kompetenci výrobců síťovek. A bude stačit změna pouze u síťovek, protože rychlost se s ostatními zařízeními vyjednává automaticky.
Thunderbolt 2 nepŕinese navýšení propustnosti kanálu. Pouze sloučí dohromady dva 10 Gb/s kanály.