Orkut sestává z navzájem propojených profilů, jejichž uživatelé mohou s přáteli sdílet textové příspěvky, fotky, videa, hrát hry, sdružovat se do komunit nebo chatovat.
Většinu prvků Orkutu nakonec převzala síť Google+, která nedávno oslavila tři roky existence. Samotný Orkut nakonec také přijal spoustu funkcí Googlu+, a to tak moc, že jsme jej kvůli tomu odepsali už před více než rokem. Orkut se nestal celosvětovým fenoménem, ale uspěl v Indii nebo Brazílii. V první zemi byl sociální jedničkou ještě v roce 2009, ve druhé vydržela na prvním místě až do roku 2011, viz přehled Vincenza Cosenzy.
Důvod konce Google vysvětluje tím, že se uživatelé během dekády rozutekli k Bloggeru, YouTubu nebo Googlu+ (o konkurenci ani zmínka). Kvůli pár přeživším už Google nebude tříštit síly a sociální aktivity přesune pod jednu platformu. (Ne, že by se Orkut v posledních letech nějak vyvíjel.)
Konec Orkutu sestává z několika fází. Ode dneška nebudou dostupné mobilní aplikace pro Android a iOS a Orkut nebude přijímat nové registrace. Síť bude zavřena 30. září 2014. Až do září 2016 budou moci uživatelé stáhnout přes Takeout svůj profil, příspěvky a fotky. Do konce letošního září ale síť ještě normálně poběží a uživatelé mají čas uklidit nebo se přesunout jinam. Plynulý převod profilů ani komunit na G+ ale není možný.
Orkut je mimochodem první sociální sítí Googlu, ale po roce 2004 jich Google vytvořil nebo odkoupil ještě několik. V roce 2005 koupil Dodgeball sloužící ke sdílení lokace, v roce 2009 ji zrušil a udělal z ní Latitude, který už také nefunguje a je součástí Googlu+.
V roce 2009 koupil finský startup Jaiku, který fungoval podobně jako Twitter, a v roce 2012 jej rovněž pohřbil. Od roku 2009 do 2010 fungovala platforma Wave určená ke sdílení informací v reálném čase. Alternativou ke Twitteru byly od roku 2010 do 2011 Buzz (Hlášky). To Google+ jen tak nezmizí, Google jej totiž uživatelům vnutí přes ostatní služby jako Android, YouTube, Gmail, Picasa, Drive a vlastně také vyhledávač.
Zdroj: Google