Google pomocí umělé inteligence „vrátí detaily“ i do malých fotek

13. 1. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Google pracuje na nové metodě interpolace, která má zlepšit zobrazení fotek s nižším rozlišením a pomoci ušetřit datový provoz na pomalejších sítích. Technologii pojmenoval Rapid and Accurate Image Super-Resolution, neboli RAISR.

Běžně se při zvětšení malých obrázků chybějící pixely dopočítávají na základě okolních bodů pomocí různých matematických vzorců. Obyčejná interpolace jen okopíruje vedlejší body, takže výsledkem je zubatý obrázek. Lepší metody jako lineární, bikubická či Lanczos už okolní bodů vytvářejí průměr. Obrázek pak není tolik zubatý, ale zase ztratí ostrost.

Google RAISR Google RAISR

RAISR slibuje ještě lepší výsledky než zmíněné algoritmy. Výsledek je prý plynulý a ostřejší. Navíc si umí poradit s různými aliasing efekty jako moiré. Obrázek se čtyřikrát nižším rozlišením ve čtyřikrát menším souboru pak může být srovnatelný s originálem.

bitcoin_skoleni

Technologie Googlu využívá umělé inteligence. Firma ji učila na 10 000 testovacích fotografiích, kde každá byla ve dvou souborech. Původní obrázek a zmenšenou verzi následně zvětšenou pomocí lineární interpolace. Umělá inteligence pak porovnávala oba soubory a vytvořila si filtry, pomocí nichž zachovává linie, různé vzorce, vyplňuje jednobarevné plochy i místa s barevnými přechody.

RAISR už používá od podzimu. Nasadil ji menšímu počtu uživatelů Androidu a Googlu+, kterým posílá menší obrázky, zatímco telefony si je pomocí RAISRu zvětší. Týdně zpracuje přes miliardy obrázků a ušetří tím třetinu datového provozu. V následujících týdnech by se technologie měla dostat i k dalším uživatelům.

Google RAISR Původní obrázek a převedený RAISRem
Google RAISR Původní obrázek a převedený RAISRem