" width="560" height="315" frameborder="0">
Nebudeme papouškovat to, co už je dávno napsáno na Wikipedii. Zaujal nás ale jeden screenshot ukazující zdroj mapových podkladů. Ještě v roce 2008 bylo na mapách Googlu jen 22 zemí, veškeré mapy pocházely od partnerů. Dnes jsou Maps ve 187 zemích. V západní Evropě, JAR, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu má Google už své vlastní podklady. V zemích Afriky a na jihozápadě Asie zase pokrytí vytvořili převážně sami lidé, kteří dobrovolně mapovali ulice.
Nástroj Google Map Maker bude hrát v budoucnu ještě hodně důležitou roli. V Česku zatím není dostupný, ale už brzy se dostane do dalších osmi zemí Evropy plus do Austrálie a Nového Zélandu. Ode dneška mohou mapy tvořit v JAR a Egyptě.
Ale k věci. Ve všech bodech jsme se odpoledne víceméně trefili, v Maps se objeví tři zlepšováky.
Offline mapy
Jako experimentální funkce jsou offline mapy součástí Androidu už několik měsíců, stahuje se vždy okolí 16 km od vybraného bodu. Pro pěší navigaci na několika místech je to fajn funkce, ale na kole nebo autem brzy narazíte na hranice. V příští verzi map pro Android bude možné vybrat vlastní oblast, která se stáhne přímo do zařízení. O limitech Google nemluvil, ale celou republiku si asi taky nestáhnete. Na tiskovce ale Google udělal výběrový čtverec kolem Londýna a vektorové mapy se za chvíli uložily.
Se Street View i na lyže a do lesa
K autům, čtyřkolkám a jiným vozítkům přibude i speciální batoh, kterým bude Google mapovat těžce dostupná místa, jeskyně, džungle apod. Zařízení má dostatek energie na celodenní snímání a legrační batoh je poháněn Androidem. Bližní informace neznáme.
Automatické 3D z leteckých snímků
Přece jen se nová dimenze točila hlavně kolem 3D. Google využije stereofotogrammetrie, aby vytvořil 3D budovy pokud možno bez zásahu člověka. Kroužením letadel je získán obraz z více perspektiv, z nichž lze potom vypočítat i hloubku, a tedy modelovat.
Automaticky vymodelované sítě budov vypadaly při prezentaci velmi detailně, při nanesení textur byla prohlídka městy skoro dechberoucí, jako byste na budovami opravdu letěli. Podobně plasticky působí i 3D mapy Nokie nebo ty od C3 Technologies, které pohltil Apple.
Novinka se má brzy objevit v několika vybraných městech, kupodivu zatím jen v aplikacích pro Android a iOS, nikoliv na počítačích v aplikaci Earth.
" width="560" height="315" frameborder="0">
Do konce roku chce takto Google pokrýt území, kde žije 300 milionů lidí. Což není moc. Přibližně tolik lidí žije v USA, případně se Google tradičně zaměří na hlavní světová megapolis. Pak ty miliony naskakují rychle. Existuje šance, že se funkce brzy objeví i u nás. Google k tomu totiž potřebuje 45° snímky ze čtyř světových stran: tuto ptačí perspektivu před nedávnem spustil i v Česku. Budeme se na kvatliní 3D určitě těšit.