Určitě doufám, že se Intelu prorazit povede. Dominance Nvidie na trhu s GK nám přerůstá přes hlavu a monopol tu nechce snad nikdo (kromě trollů), viz článek o GPP a diskuze pod ním. A ač je Intel sám "monopolista", u grafik je nováček, ale zároveň firma s takovými prostředky, že tu konkurenci přinést může.
On se Intel obecně pokouší o frontální útok na Nvidii, to se mi zdá jasné. Musí je štvát, že Nvidia má takový úspěch s výpočetními grafikami a Intelu jde mnohem menší podíl tržeb ze serverového / výpočetního sektoru, než byl zvyklý.
Podle informací z tohoto článku, ale i samotné existence Kaby Lake G, chce Intel co nejdřív tvrdě zaútočit na Nvidii v herních noteboocích, kde má ještě mnohem větší dominanci (prakticky absolutní), než u PC grafik. Dokonce k tomuto účelu je ochoten dát velkou zakázku AMD, ale pokud jim to vyjde, tak jen na 2 roky. Pak dostane AMD kopačky a přijdou "Kaby Lake G" s Arctic Soundem a Jupiter Soundem.
K PC hi-end grafice ale ještě i od tam může být dlouhá cesta, uvidíme. Pokud by se ona vícejádrová koncepce s „chiplets“ mimořádně povedla, můžem se grafiky pro PC od Intelu dočkat docela brzo. Ale taky nemusí vůbec (dokonce ani plánovaná), nikdo netuší.
Jasné je, že konkurence je zoufale potřeba.
Sice si nikdo nemůže dělat iluze o tom, že Intel bude chtít dlouhdobě držet výborný poměr cena/výkon, na druhou stranu s jejich možnostma by si klidně mohli dovolit na úvod zaútočit dumpingovými cenami, aby sebrali tržní podíl Nvidii. A to by bylo pro zákazníky úžasné, tento typ cenové války, byť třeba jen na úvod, prvních pár let.
Koho by to však mohlo poslat do hrobu jsou Radeony, protože pokud by tu Intel zkoušel prorazit s výkonnými kartami "pod cenou", resp. s menší marží a Nvidia by taky musela shodit ceny, Radeony by měly asi vážný problém.
Ale, pro fanoušky AMD, třeba bude Navi to, co se nepodařilo s Vegou a Radeony prorazí díky dobré architektuře, nechci moc předjímat. Jen se mi zdá, že trh s grafikami, kde se jak u notebooků, tak u desktopu, perou na krev o tržní podíl Intel s Nvidií, by byl sice (na začátku) úžasný pro zákazníky, ale velmi lehce smrtící pro Radeony.
Tedy závěrem - úspěch Intelu s grafikami si přeji, ale jestli by to vedlo, v delším časovém horizontu, k přítomnosti třech konkurenceschopných výrobců grafik, tím bych si taky jistý nebyl.
No až se to zdá logické, tak naopak to bude stát více výkonu. Jednak ty karty se musí synchronizovat, nespočítají ten obraz stejně rychle, jednak se to trošku liší a hlavně každá může mít jiné provozní vlastnosti či aktuální stav bude jiný (templota, takty,,,), je tu vyšší spotřeba, vyšší datové toky po PCI-e - je třeba krmit dvě karty, atd. atd...
Naopak řešení pro VR je v jedné GPU, za prvné, geometrii scény stačí pro obě oči spočítat jen jednou. Simultaneous Multi-Projection umí více projekčních bodů a s pomocí Single Pass Stereo tak provede Vertexy jen jednou a k tomu se dá ještě aplikovat Lens Matched Shading... v hypotetickém best scénáři se dostaneme téměř na dvojnásobek výkonu oproti kartě bez podpory SMP. Tzn cca tam, kde dvě karty.
"Sice si nikdo nemůže dělat iluze o tom, že Intel bude chtít dlouhdobě držet výborný poměr cena/výkon"
To chce každý výrobce, zároveň chce nějaké marže. A to je problém levným produktem neudělám marže. Proto se všichni soustřeďují na různé enterprise řešení nebo alespoň spotřebitelský high end kde jsou marže vyšší.
V současné době na poli grafického high endu má co nabídnout jen NVIDIA, intel nemá vůbec nic a AMD je pořád tak o generaci pozadu. Jakmile bude mít AMD konkurenceschopný produkt, bude jej chtít řádně zaplatit. Příkladem budiž Vega56 a 64, které srovnaly aspoň NV karty postavené na GP104.
Ofiko ceny 400 a 500 USD, to byly ceny pro vybrané eshopy, jiné to měly za 500 a za 600 USD... Když vezmeme že Vega56 je o něco rychlejší než GTX1070 za 350 USD a Vega64 zhruba stejně výkonná jako GTX1080 za 500 dolarů, tak je jasné že AMD stojí víc, navíc má horší provozní vlastnosti. Přitom marže z Vegy i při vyšší ceně bude díky ceně pamětí stejná (vs 1080) až výrazně horší u Vegy56 (vs 1070).
Výrobci čipů standardně fungují s cca 60% marže, AMD bylo zhruba na polovině s plánovaným růstem pár procent ročně.
Ano, to je dost možné (také jsem zmínil, že je štvou ty zisky Nvidie v tomto sektoru), ale ty herní GK jsou taky hodně dobrej byznys, takže to si určitě nenechají ujít, pokud budou mít vyvinutá výkonná GPU.
Ono je jde jedno s druhým. Resp. ono to notebookové herní GPU (výkonostně jako Vega v dnešních KB-G) je předstupeň k opravdu výkonému GPU, které by mohlo konkurovat jak hi-end GTX kartám, tak s patřičnými ovladači, případně dalšími vylepšeními, i Teslám a Quadrům. :)