Otazkou je, jestli tim hlavnim duvodem jsou skutecne nepripravene smlouvy s vendory, nebo je to treba nezralost desktopoveho produktu. Z pohledu dostupnosti GPU Nvidia a AMD by bylo asi vyhodne prijit s desktop GPU pred koncem roku. Ale zase tezko rici, jestli nejedou dle naplanovane roadmapy, nebo maji nekde problem.
To je blamáž! Koduri je břídil.
Logicky bych napřed začal nabízet vyzkoušené sestavy a pak až bych měl nějaké zkušenosti a stabilní základnu počítačů se pustil do neprobádaných vod volného prodeje karet s libovolnou kombinací HW. V tomto duchu je rozumné řešení postupovat uzavřeným systémem přenosných počítačů. Problém je, že jak se píše v článku, trvá to příliš dlouho a ujíždí jim vlak. jedině že by Koduri už chystal zas DG3 s RT jádry, jenže jak ho znám, tak to zas bude hi-tech karta se samýma fíčurama, který nebude schopen ani intel po sto letech zprovoznit jak tomu bylo u AMD kdy se vysoká spotřeba R10 480 snížila aktivací nějakýho optimalizátora energie půl roku po uvedení karet a některé hw fíčury na polárce nejsou zprovozněny dodnes. Zde je vidět, že ve skutečnosti nebyl problém v AMD, ale v Kodurim.
Konkurence to ted urcite neni, na druhe strane Intel nekdy musi zacit, aby se konkurenci stat mohl. A kdyby se k problemum s navrhem dGPU a driverum jeste pridal vyrobni proces, tak to Intel muze na par let zabalit v dGPU oblasti uplne. Jinak ja to ted vidim podobne jak s RTX 20x0, ktere bylo na RT nepouzitelne, ale je dobre, ze to Nvidia dostala ven (co uz neni dobre, ze si svuj beta test nechala zaplatit uzivatelem, ale to je jina pohadka).
EDIT: Ja bych ten vas dotaz polozil jinak: "Stále věříte, že Kakaduri je spasa a vytvori konkurencni produkt k produktum od Nvidia a AMD? ????????????"
V podstatě souhlasím, jen Koduri asi úplný břídil nebude, prostě jen nemá ten správný tým. Jak už zaznělo, ten problém budou na 99,9% drivery. Ale chyba je IMHO v tom, že Intel nechce přiznat tento nedostatek, a tak se (logicky) nemůžou "přiznaně" soustředit třeba na klasické online hry jako DOTA, CS, apod., aby získali aspoň nějaký herní segment a postupně se zlepšovali. IMHO nikdo není schopen dnes zajistit "třistazmísta" tj. vyvinout univerzálně funkční herní ovladače během několika kvartálů. Jenže takhle budou "začínat" stále dokolečka...
Co se AMD týká, Polaris je relikt doby, kdy AMD jelo z podstaty a nemělo peníze dotahovat věci do konce. S dneškem je to nesrovnatelné (viz třeba to FSR)
tynyt 28.6.2021 at 18:35
"kdy AMD jelo z podstaty a nemělo peníze dotahovat věci do konce"
Ja myslim, ze tohle byl ten hlavni problem. Druhy problem byl, ze Polaris/Vega staly proti Pascalu, na ktery nechytaly ani vykonove, ani energeticky, pouze cenove.
Ja si myslim, ze Inteli dGPU dopadne podobne jako Polaris (neusporny, nevykonny) proti konkurenci. Ovladace, to se jeste uvidi, protoze Intel prostredky ma a uplny zacatecnici v grafice take nejsou. Jinak abych byl spravedlivy, tak za minuly tyden jsem opet zazival terno s AMD ovladacema a Polarisem ve Win. Nevim jak nove Radeonky, ale dalsi Polaris / Vegau bych na hrani uz nechtel, tady je Nvidia uplne nekde jinde.
Tlacit to pres notebooky je asi ta nejjednodussi cesta a vcelku i logicka. Na druhe strane Intel GPU nejsou zjevne pripravena, protoze kdy jindy urvat cast trhu a zavest se, nez ted kdyz poptavka znacne prevysuje nabidku? Ze to do konce roku nestihaji muze byt jen pohled uniku, zatimco roadmapa Intelu sedi. Take to ale muzou byt technicke problemy, ktere tu byly mnohokrat zminovany.
Jakozto nadsenec HW a uzivatel ale vitam dalsiho potencialniho hrace na poli dGPU.
Já měl na mysli pokusy o dodání výkonných kvalitních grafik jako Larabee, ... které skončili v propadlišti dějin. To Vy mluvíte o něčem trochu jiném. Ta "běhající miliarda kompů" to bylo vynucené obchodní politikou Intelu kdy násilím nacpali trh svoje řešení (u notebooku a ) které po technické stránce hoooooodně zaostávalo za běžným grafickým standardem té doby.
Která diskrétní grafické karta v minulosti měla a opravdu konkurovala Nviddi nebo AMD? Žádná taková mne nenapadá. Intel jenom měl ambice které nikdy neproměnil v opravdový úspěch.
To že tyhle karty dávají do notebooků je zase asi ono nacpání v bundlu s procesorem. Kdyby nedošlo k plánované výrobě desktopového řešení tak by mne to nepřekvapilo.
Vlko 28.6.2021 at 15:57
Tak to mame asi trosku jine predstavy, co to RT je. Par grafickych efektiku do toho nepocitam. Na plnohodnotne HW akcelerovatelne RT si jeste nejaky ten patek budemem muset pockat, protoze vykon na to ted ani zdaleka neni.
Jinak nerikam, ze 2060S je spatna karta, no pro me za ty penize ma nulovou hodnotu. 1080 Ti FTW.
DedekHrib 28.6.2021 at 16:37
Napsal jste:
"DedekHrib 28.6.2021 at 12:00
Intel a neúspěšné grafiky bohužel byla vždy taková letitá symbióza."
(vsimnete si, ze jste psal o "Intel grafikach", ne specificky o diskretnich)
Ja jsem odpovedel: "Takze ja bych to takhle urcite netvrdil, a nebou pouze v kontextu dGPU a AMD/Nvidie.", protoze iGPU zase tak neuspesne nebyly, ze?
Proto shledavam vas dalsi komentar "Která diskrétní grafické karta v minulosti měla a opravdu konkurovala..." irelevantnim.
A která jsou ta nediskrétní zobrazovadla (to nebyly grafické karty) od Intelu byla úspěšná?
Ta co Intel musel bundlovat s procesory? Co úspěšně parazitovala na úspěchu Intel procesorů a vracela grafický prostředí zpět v čase? Ta co žrala systémovou paměť nebo odmítala přehrávat vyšší rozlišení.
DedekHrib 29.6.2021 at 7:37
A kdyz to srovnate s ruznymi zobrazovadli typu Mali, nebo mobilni Radeon, tak mate pocit, ze Intel iGPU byl nejaky problem? Ja sam, a take znam spoustu lidi, co provozovali Intel s iGPU (bez diskretni grafiky) v produkci (a to nejen i{3,5,7,9}, ale i zminovane Xenony s iGPU.
Jinak jste psal "grafiky", ted pisete "ta nediskrétní zobrazovadla (to nebyly grafické karty)", takze kdyz se budete vyjadrovat presneji, tak nemusite slovickarit a treba se i pochopime.
- graficky chip (GPU)
- graficka karta (diskretni rozsirujici karta, ktera obsahuje GPU, pamet a dalsi komponenty)
- grafika (muze byt chapano jako cokoliv, co souvisi s vizualizaci).
Obecně Intel a grafiky tedy chipy v jakékoliv formě byly vždy balvanem který brzdil implementací nových funkcionalit.
Intel vždy když se snažil něco progresivního vyvinout tak to skončilo pochováním na hřbitově "úspěšných technologií". Kdyby neměl tak dobré procesory tak si je nikdo dobrovolně nekoupí jeho úspěšné grafiky.
DedekHrib 30.6.2021 at 8:32
"Kdyby neměl tak dobré procesory tak si je nikdo dobrovolně nekoupí jeho úspěšné grafiky."
To jsem, a nekolik lidi kolem me, asi vyjimka, protoze driv nic jineho nez Intel CPU s iGPU nefungovalo na beznou praci a ve spouste systemu byl dGPU naprosto zbytecna vec.
Ad progresivita - tak treba pro me bylo progresivni to, ze tu vubec nejaka iGPU byla a naopak si myslim, ze Intel volil dobre pomer vykonu CPU a iGPU v souvislosti s prikonem. To, ze Intel zaspal na vavrinech a ted se pleska ve svych vyrobnich procesech je jina kapitola.
No tak to je Vaše dobrovolnost při koupu grafické karty narušena nějakou nemilou událostí jako je třeba agresivní marketing, snížení kognitivních schopností či snížená mentální inteligence.
Upřímnou soustrast. Tohle je opravdu perla. "Intel volil dobre pomer vykonu CPU a iGPU". I tak se dá bagatelizovat zaostávání Intelu :-)