AMD má studii, dle které jsou jeho grafické ovladače a GPU stabilnější než ty Nvidie

19. 7. 2018

Sdílet

 Autor: AMD

Tak tu zase máme jednu zprávu, která asi vyvolá vášnivou debatu. Týká se grafických karet a konkrétně jejich ovladačů. AMD totiž zveřejnilo výsledky studie či auditu, testujícího stabilitu grafických ovladačů pro grafiky Radeon a pochlubilo se zejména jedním detailem. Ovladače Radeon Sofware totiž podle této studie údajně vykazují lepší stabilitu, než konkurenční řešení, tedy grafiky Nvidia GeForce a jejich ovladače.  

288hodinový test stability s 12 GPU

AMD si zhodnocení stability zadalo u kanadské společnosti QA Consultants, specializované na testování a kontrolu kvality, která se chlubí dvacetiletou zkušeností (a mezi klienty má podle webu také třeba HP nebo Microsoft). Tato firma testovala šest grafických karet AMD proti šesti kartám Nvidie po 12 dní v nepřetržitých testech stability pomocí Windows Hardware Lab Kitu od Microsoftu a GPU stress testu CRASH, přičemž k testování byly použité jinak identické počítače s aktuálními Windows 10. V polovině testu byly mimochodem pod kartami sestavy prohozeny, aby se vyloučilo ovlivnění z jejich strany. Konfiguraci lze vidět v této tabulce.

Konfigurace testovaných karet a PC Konfigurace testovaných karet a PC

Od AMD byly v testu Radeon Vega RX 64, Radeon RX 580 8GB a Radeon RX 560 (takže karty s čipy Vega 10, Polaris 10 a Polaris 11) a z profesionálních modelů Radeony Pro WX 9100, WX 7100WX 3100 (zde je místo Polarisu 11 Polaris 12). U Nvidie pak GeForce GTX 1050, GTX 1060 6GB a GeForce GTX 1080 Ti (čipy GP107, GP106 a GP102) a z profesionálních karet Quadro P5000 (GP102), P4000 a P600 (GP104 a GP107). V obou případech byly tedy zvoleny tři karty pro profesionální grafiku a podobné aplikace a tři hráčské a otestována byla čtyři různá aktuální GPU.

Finální výsledky Finální výsledky

Podle QA Consultants tyto testy zkoušely vykreslování, ale například také uspávání do RAM a obnovování GPU po probuzení, rotace obrazovky nebo změny rozlišení. Testy běžely nepřetržitě 24 hodin (šest čtyřhodinových testů CRASH), celkem pak za 12 dní 288 hodin. Ani na jedné straně se testování neobešlo bez problémů. Z celkem 432 testů jich karty Radeon/Radeon Pro dokončily bez pádu grafického ovladače 401 a skóre je 92,8 %. U karet Nvidie bylo dosaženo skóre jen 82,4 %, přičemž bez pádu bylo splněno 356 testů z 432. Na základě tohoto firma QA Assistants vynesla onen na začátku citovaný závěr, že grafické ovladače AMD mají nejlepší stabilitu v oboru (z dvojice AMD a Nvidia).

Přehled testování pro dva dny. Když systém s grafikou zamrzl, místo aby jen spadnul (žlutě), stálo ho to skóre v dalších testech Přehled testování pro dva dny. Když systém s grafikou zamrzl, místo aby jen spadnul (žlutě), stálo ho to skóre v dalších testech, které nemohl spustit

Profesionální karty měly se stabilitou horší problémy

Podle tabulek výsledků za jednotlivé dny testování byly v automaticky neustále se opakujících testech buď logovány chyby, nebo v některých případech test ani neproběhl, protože systém s GPU předtím zamrzl. Zajímavé je, že problémy se objevily jak u herních modelů, u kterých se obecně předpokládá, že stabilita může být horší, tak i u profesionálních karet AMD i Nvidie, kde by se naopak čekal opak. V tabulkách z testů jsou často hodně červené a žluté právě profi grafiky. Podle podrobných rozpisů pro jednotlivé modely, které můžete najít v kompletním reportu u nich byly problémy naopak větší, přičemž obzvlášť špatně na tom byla hlavně karta Quadro P600.

testy-stability-graficke-karty-gpu-amd-nvidia-quadro-p600-vysledky Quadro P600 se v testu stability moc nepředvedlo. Spotřebitelské karty paradoxně vyšly jako stabilnější

Poučení...

To, že jde o studii zaplacenou AMD, asi nevyhnutelně přinese pochybnosti o její poctivosti. Nicméně výsledky pravděpodobně budou reálné, ostatně dotyčná firma provádějící testování by si asi těžko chtěla kvůli jedné zakázce poškodit pověst. V těchto případech funguje marketing a jeho šálící selektivnost spíš jinak. Firmy jako AMD, Intel a tak dále si různé studie a audity tohoto typu nechávají zpracovávat poměrně často, i pro čistě interní účely. Vtip je v tom, že pokud by v nich konkurence vyzněla lépe, pak materiál samozřejmě zůstane jen uvnitř firmy a my o něm neuslyšíme. V tomto případě naopak výsledek byl pozitivní, a proto se s radostí publikoval. Je otázka, zda by třeba s jinou volbou modelů GPU mohl dopadnout jinak, jaký je vliv náhody (neboli jaká je chyba měření) a tak podobně.

bitcoin školení listopad 24

Určitý pozitivní závěr o stabilitě ovladačů se ale z této správy asi udělat dá, zvlášť vzhledem k tomu, že stabilita ovladačů je často (obvykle bez reálných dokladů) v různých debatách či flamewarech používána jako argument. Pokud vám někdo bude tvrdit, že na Radeonech „to padá furt“ a na Nvidiích „nikdy“, tak to evidentně není pravda. S nějakou frekvencí jsou problémy u obou ovladačů/GPU a AMD na tom přinejmenším není viditelně hůř.