Jeste nevylezla ani jedna karta a "odbornici na vsechno" uz maji jasno. :-D
Vzpominam si na jeden odborny calnek na nejmenovanem webu, ktery pred prichodem Pascalu vestil mnohem mensi narust vykonu aneb "uvedeme vam ctyri duvody, proc si myslime, ze to tak nebude"
Ja bych si pockal, za par tydnu bude jasno, jak na tom kdo je...
2) pokud by ten zemnici byl silnejsi, muze jich byt mene, ale to same plati pro ten +12V, muze to byt klidne jen dvou pinove. Obecne se pro napajeci obvody dava stejna zem jako napeti. U logickych to klidne obslouzi jedina zem, protoze proudy sou maly. To ze se tu mnozi je prave kvuli proudovemu zatizeni.
Vazne moc nechapu, proc nedaji silnejsi prurez a misto toho vymysli hromadu dalsich vodicu. Co je na cablemanagement lepsi? Ta splet 12 vodicu bude taky dost neforemna. A pokud to ma do budoucna rust, at radsi zvednou napeti.
Tak oni se v nvidii snažili TSMC svým způsobem vydírat po Trumpovsku - ukázat, že to je odpad a vyjednat si lepší cenu. Ale nepočítali s tím, že AMD si jakožto klíčový zákazník navýšilo zakázky a zároveň zabralo i původní objemy pro Huawei a Apple, takže je TSMC mohlo vesele odignorovat. A protože 12nm už není udržitelných, tak museli vzít zavděk vylepšeným procesem u Samsungu, který jim tak trochu "zbyl." Problém je, že ten proces asi není tak na výši jako u TSMC a prostě v dané konfiguraci výroby velkých monolitů žere. Těch indicií je nyní už vícero (nejen tento konektor jako pro elektromobil) a poměrně do sebe zapadají. Předpokládám, že objemy nasmlouvané u TSMC použijí na nejvýnosnější produkty, kde bude pravděpodobnost menších odběrů (takže tipuju nejvyšší profi modely pro HPC a gridy.)
Smer narastajucej spotreby samozrejme. Moj PC teraz vo windowse papka 43W a pri hrani hier či pri praci cca 120W samozrejme po undervoltingu doska X570 AMD 3700 GPU 1060. Hlučnosť kolo 16dB pri zaťaži v klude 12dB. Fakt nemam chut kupovať novi Platinum zdroj a rozlučiť sa s tichym PC. Pochybujem že 350W sa da uchladiť pod 40dB!
ehm... Simi, doporučím ti raději už celý příběh nevylepšovat, takto to je už dokonalé. ????
(musel jsem si rýpnout)
Silnější průřez je problém i v případě licny - koukněte se někdy do auta k baterce a zkuste ten hlavní přívod ke kladnému pólu ohnout. :-) Úbytek napětí je dán nikoli průřezem, ale délkou a materiálovým složením (samozřejmě za předpokladu, že kabel není poddimenzovaný, což v případě zdrojů typicky není - viz výše.
Nepochopil si ho, v prípade poddimenzovaného vedenia 0V, môže nastať stav kedy si napájací obvod stiahne 0V z iných častí a ak tam dôjde k úbytku tiež, tak to rozhodí napätia a tam kde malo byť 0V sa objaví +-3V a už je problém na svete, v lepšom prípade to zatuhne v horšom zhorí. Je to podobné ako na rodinnom dome kde je trojfázový prívod a skoroduje alebo rovno odhnije prívod nuláku, vklude sa nič nedeje ale akonáhle na jednej fáze pripojíš 1kW záťaž tak sa rozhodia napätia na fázach a výsledok bude cca takýto : L1 160V, L2 210V, L3 320V a potom len sleduješ ako ti postupne odchádza elektronika čo je pripojená na L3
Teď je to přesně stejně, tj. na 2x12V je 2xGND u 6-pinu a 3x12V+3xGND u 8-pinu.
(pokud bys měl problém s příliš mnoha černými dráty, tak se jedná o 2x sense piny, vysvětlení zde: https://electronics.stackexchange.com/questions/465726/what-are-sense-pins-in-8-pin-pci-express-power-plug)
edit: proud a úbytek napětí je technicky totéž, ohmův zákon, jen se na to koukáš z jiné strany. Právě z těchto důvodů je nutné, aby "přívod" odpovídal "odvodu."
Podle mě to nebude o nějakém vydírání, nbo že by si to u TSMC pohnojili a to je pak vyloženě odmítlo. Spíš, jestli je to 8LPP pravda, prostě udělali strategický kalkul a rozhodli se udělat to GPU na levnějším procesu. Prostě si tipli, že jim to bude pro jejich potřeby stačit a šli do toho, i s vědomím že to znamená horší efektivitu a třeba i nižší absolutní výkon.
A může to být úplně opodstatněný. Nvidia má mnohem silnější postavení na trhu a značku, takže i kdyby měli horší hardware, tak stejně pořád vyhrajou v prodejích.
gogo, koukni se jak funguje Trump, najdeš tam naprosto totožný vzorec (např. vůči Kimovi nebo proti EU). Je to jeden ze známých až provařených způsobů vyjednávání. Neříkám, že to není efektivní způsob, ale musíš mít ložené karty v ruce. nvidia blufovala a hrála vabank, protože už té době bylo známo, že Samsungu se nedaří 7nm EUV proces uvést.
Takže si mysli co chceš, ale realita je prostě už taková.
1, Ano, ale jen za předpokladu, že sense piny nejde proud.
Dle wiki je obvykle pin 2 použit jako +12V. Jak to vysvětlíte? Pak by jich bylo víc než zemí(pokud sense piny nejde proud)!
ad EDIT, Proud a napětí není totéž!
Nevím co myslíte Vaším "přívodem" a "odvodem", ale obě strany napájení mohou být dimenzované různě. Jediný důsledek bude v rozdílném úbytku napětí - viz Váš Ohmův zákon. A až ho pochopíte zkuste Kirchofovy zákony a napětí ve smyčce:-)
"Úbytek napětí je dán nikoli průřezem, ale délkou a materiálovým složením (samozřejmě za předpokladu, že kabel není poddimenzovaný, což v případě zdrojů typicky není – viz výše."
Úbytek napětí je dán odporem vodiče a procházejícím proudem - Ohmův zákon.
Odpor vodiče je dán jeho průřezem, délkou a materiálovou konstantou. https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick%C3%BD_odpor#V%C3%BDpo%C4%8Det
Úbytek napětí na vodiči je tedy dán i průřezem vodiče!
"Vydirani TSMC" je celkem bezny zpusob v bussinesu. Pokud mam existujiciho/preferovaneho dodavatele a chci snizit cenu za kterou u nej nakupuji, tak pozvu do vyberka dalsi firmu, ktera slouzi k tomu, aby ona preferovana firma ve vysledku snizila cenu.
Tim nerikam, ze je to to co NV udelala, ale nebylo by na tom nic zvlastniho a proto je to celkem realna moznost.
Víte a já se kloním k tomu pohnojení u Nvidie. Vycházím z toho, že když se dělily kapacity po Huawey, tak si je rozdělovala Nvidia i AMD. Je zajímavé že nedostala podstatně větší Nvidia všechnu kapacitu aby případně nemusela dělat tenhle konektor. To že AMD něco z volných kapacit dostalo je políček do tváře větší Nvidie.
Docela by mne zajímalo jestli kdyby dostala vše Nvidie tak jestli by tenhle konektor ještě byl potřeba. Také by mne zajímalo kolik z rozdělených kapacit připadlo AMD a kolik připadlo Nvidii.
tys ten link nečetl, že? :-)
jinak hezký pokus s Kirchhoffem, ale to taky znamená, že jsi prostě mimoň, který to nechápe a snaží se tady vytahovat srandavědu. Napájení grafiky (v tomto případě) není v žádném případě otázka ani uzlů, ani smyček. Můžeš si to klidně schématicky nakreslit, zdroj i spotřebič jsou stále tytéž - jedná se o nejtriviálnější elektrický obvod, jediná komplikace je násobný počet vodičů. A ty tam jsou proto, že se jedná o pohyblivý přívod s poměrně nízkým napětím, ergo potřebuješ poměrně velký průřez, který je ovšem z níže uvedených důvodů nerealizovatelný. A z toho logicky plyne, že "přívod i odvod" (jak jsem už psal výše - je to pochopitelné i pro žáky ZŠ, můžeš to nahradit výrazy "plus a minus" nebo "+12V a GND") musí být ekvivalentní z pohledu měrného odporu. A tím se vracíme opět k Ohmovi.
Jistě to můžeš počítat pomocí Kirchhoffových zákonů, započíst parazitní odpory desky, konektorů apod., ale nakonec ti vyjde totéž, tedy že přívodní průřez musí odpovídat průřezu GND, docente. :-) A to znamená, že při stejném průřezu kabelu bude potřeba stejný počet vodičů, NEBO při nižším počtu např. GND kabelů bude třeba větší průřez.
P.S.: pokud mi nevěříš, doporučuju pokus: vem si multimetr a propískni si (samozřejmě kompletně odpojené - u vás teoretiků člověk nikdy neví) desku, grafiku i zdroj - zjistíš, že 12V větve jsou navzájem pospojené, stejně jako GND. Tím tvá teorie uzlových proudů a smyčkových napětí dostává povážlivé trhliny.
OMG. Jestliže je normou daný maximální proud, který můžeš odebrat (např. 75W při 12V), je logické, že průřez je daný. Doporučuju se vrátit k meritu věci: máš 75W přívod, jehož napětí a proudová zátěž je daná, díky tomu je dán taky minimální průřez vodiče. Můžeš použít jeden silný, který bude ale problematický z hlediska manipulace a konektorového zakončení, nebo můžeš použít několik tenčích, jejichž ohnutí, přivření do škvíry apod. bude daleko jednodušší a hlavně budeš moci použít levný konektor s plechovými piny s poměrně velkými tolerancemi. Z toho plyne, že úbytek napětí, o kterém jsi začal básnit ty, je závislý především na délce a přechodovém odporu konektorů.
"P.S.: pokud mi nevěříš, doporučuju pokus: vem si multimetr a propískni si (samozřejmě kompletně odpojené – u vás teoretiků člověk nikdy neví) desku, grafiku i zdroj – zjistíš, že 12V větve jsou navzájem pospojené, stejně jako GND. Tím tvá teorie uzlových proudů a smyčkových napětí dostává povážlivé trhliny."
To není moje teroie, ale pana Kirchoffa(či jak se to píše) a pokud ji dokážete tak snadno vyvrátit budete slavný. Ale to byste ji napřed musel pochopit...
Ohledně toho jak Nvidia smlouvala a následně rušila požadavky na výrobu svých gpu je po internetu dost. O tom jak nakonec Samsung měl a stále má problémy s výrobu to také najdete. Stejně tak najdete zprávy o tom jak Trump odstřihl Huawei od amerických technologií. Ke zbytku Vám stačí trocha zdravého rozumu.
Opravdu Vám tohle všechno uniklo?
Hřibe, jsi mistr blábolů a já mám googlovat? :D když už píšeš o tom zdravém rozumu, plácáš dohromady věci, které nijak nesouvisí a snažíš se zakrýt to svoje blábolení naprostých kravin ... vynech laskavě ty žvásty o "mém případě" a postuj linky, anebo dělej ze sebe idiota dál ...
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/casopis/tema/nebezpecna-porucha-uvolnenim-spoje-vodice-pen--13601
tady to máš trochu obšírněji popsané, včetně docela hezkého názorného obrázku, nicméně to platí pouze pro 3f obvody.
Simi, úroveň potenciálu vůči okolí je u té "země" zcela irelevantní. Dále, "ze země do země" nic neteče, a pokud ano, jedná se o jev, kterému se říká zemní smyčka.
No a konečně: černými dráty teče úplně ten stejný proud jako těmi žlutými, což dá rozum, protože všechny napájejí z jednoho zdroje jeden spotřebič, a tím je grafická karta (a proto taky nepotřebuješ kirchhoffa). Takže je naprostý nesmysl dávat jiný počet drátů černých a žlutých, proto jsou určeny vždy 2+2 nebo 3+3. A proto tvá prvotní poznámka o blbosti dávat stejný počet zemí a 12V je sama o sobě tuplovaná blbost.
Když už udělají konektor tak si dají rezervu to je logické. Konektor dělají proto, že si to pohnojili u TSMC a vsadili na špatného koně jménem Samsung který má problémy s výrobou.
Jediným viníkem této situace je Nvidia neházejte to na TSMC. Ještě by měl Huang poslat děkovný dopis Trumpovi za to ustřihnul Huawei a mohli si v téhle mizérii trochu pomoci..
"Simi: Kirchhoffovy zákony jsme mrskali celý jeden semestr na FEI VUT. Ale pro tuto úlohu je opravdu nepotřebuješ."
Já ne, ale když byste si nakreslil a/či napsal poctivě pro smyčku včetně odporu napájecích vodičů, tak byste tak viděl ty úbytky napětí, které tak vehementně popíráte. Jestli jste tu školu dodělal, tak potěš kostě.
Opakuji pro obzvláště natvrdlé diskutující:
"Zemí jsem ve svých komentářích samozřejmě myslel(stejně jako Jan Olšan v článku) 0V jako protipól 12V, kterými je (nejen) GK napájena."
A dodám, že toto označení používám již od prvního příspěvku. Má tedy cenu s Vámi vůbec diskutovat, když nejste schopen pochopit tak jednoduchou věc?
Vy nechápete o co mi jde a přijde mi, že se o to ani nesnažíte, ale co to vzít takto:
1, Zemními (černými) vodiči teče proud
2, Tento proud vyvolá úbytek napětí.
3, Proto na konci zemního(černého) kabelu bude vyšší napětí než 0V.
4, Toto napětí je závislé na:
a, odporu jednotlivých kabelů
b, počtu kabelů
c, celkovém proudu spotřebiče(GK)
5, Toto napětí je u spotřebičů s různým příkonem různé (viz 4,c)
6, Což způsobí, že mezi zemními (černými) vodiči jednotlivých spotřebičů bude rozdíl napětí
7, Toto může způsobovat problémi pro nízkonapěťové aplikace jako je třeba sběrnice.
8, Napětí 12V je výkonové a u GK končí přímo na DC-DC měniči, kde když bude 11V, tak to jeho funkci neovlivní.
9, Proto může být výhoda jej snížit napětí z bodu 2, i za cenu toho, že se zvýší úbytek na straně 12V
Kam až jste to pochopil?
testy nejsou, ale i ti co maji radi highend nemaji radi topidla, porad se tu obouvalo do AMD jak Vega topi a ted to bude oproti 3090 pravdepodobne cajicek .. je ale fakt, ze tam chybel ten highend vykon, bohuzel funkce co ho mely navysovat se nepodarilo zprovoznit, at uz to bylo kvuli spatnemu navrhu nebo to proste neuprogramovali, to je uz ted sumak ... nicmene ja necekam ze AMD s 6900 nebo co to bude nebude zrat taky jako tank, doba kdy kremiky jely na pul plynu je ta tam, ja si teda zvykl kupovat ten nejlepsi cip bez deaktivovanych jednotek a pak pouzivat silent profil nebo podvoltovani, ale nekdo proste musi tech 3-7 fps co to da maximalne navic proste mit a pak to bude zrat jako tank vzdycky .. u sve Nitro+ grafiky jsem pak nechal jen silent profil a nakonec to nechal na primarnim s -20%, otcovi v kompu jsem to taky nastavil rovnou na silent profil kdy ale ta jeho edice je fajn, ze zaroven to zvysi takt pameti - je to defakto tezici profil, ale u nej neni potreba takovej vykon, to proste neslo nevzit XFX RS Radeon RX 570 8GB TripleX Edition za 3.5k :D ... pak se to ustalilo na 4k .. oproti tomu nemela RX5500 sanci kvuli cene a az si budu ja vybirat novou grafiku, tak taky pak vezmu plnej cip a nastavim silent nebo proste upravim treba na -20% jelikoz jsem uz zrusil vodu a nesnasim hluk, moc nechapu to dolovani poslednich kapek za strasny provozni vlastnosti, pokud neco nebylo hratelny tak to stejne pretaktovanim nespravim a co bylo tak je hratelny v pohode i s optimalneji nastavenou spotrebou/vykonem a to presto, ze jsem jeste nepresel na mATX, ale pouzivam porad skrin na ATX desky, ta moje by se do mensi nevesla, ostatne ani Noctua chladic by se do mATX nevesel pravdepodobne, dneska ale neni problem delat sestavy s mATX, protoze 7nm je uz dost efektivni proces, chudaci ti, co chcou porad zdimat 14nm u Intelu
víš to správně jeden ze soubojů kdy se Maudit bil za každičký W byl třeba GTX 960 vs R9 380X. Co na tom že R9 380X byla výkonnější... ale přeci žrala víc... Hádal se tu do krve a AMD bylo total shit a 2GB GTX960 byla mnohem lepší volbou a pod... Takže narážka od CrYoPt0N je mimo. Ale on nezná historii co se tu kdy dělo... to ho omlouvá.
OMG. Slyšel jsi už někdy pojem napěťový zdroj, ty docente? ???? Tohle snad ani není možné, jaké teoretiky naše školy produkují.
Představ si, že odpor kabelu (i toho nejšitovějšího zdroje s tkaničkami místo kabelů - protože i tyto zvládnou normovanou spotřebu dle ATX standardu) je mnohořádově nižší, než odpor samotné zátěže, takže kdykoli provozně zatížíš grafiku, tak podle tebe bude kolabovat komunikace po sběrnicích. No tak to teda LOL.
P.S.: základy elektrotechniky, zejména paralelní zapojení odporů ti zřejmě taky nic neříká. Pokud by už jednotlivé (třeba černé) kabely měly mít diametrálně odlišný odpor (k čemuž ostatně ani není důvod, protože ty kabely se vyrábějí z jedné špulky), tak napětí na jednotlivých větvích bude samozřejmě stejné, rozdílný bude proud, ty ajnštajne. Zdroj a grafiku sis nepropísknul, a teď jsi ze sebe udělal tuplovaného vola. BTW, tohle je učivo ze základní školy, na to ani VŠ, ani Kirchhoffa nepotřebuješ.
Jo a bod č.9, to je jasný kandidát na zlatého Bludišťáka. ????