Graph Search: Facebook má vyhledávač, který mu může Google závidět

16. 1. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

O Facebooku se říká, že je to místem pro bývalé spolužáky, kolegy z práce a kamarády z reálného světa, nikoliv pro hledání nových přátel. Tento mýtus má vyvrátit nový vyhledávač. Díky němu můžete objevovat i jiné lidi, než které vám přidělil život. Třeba ty se společnými zájmy. Modelový příklad: „Facebooku, najdi mi lidi v okolí Plzně, kteří mají rádi astrofyziku, lyžování a k tomu umí anglicky.“ Facebook udělá bžum a okamžitě se vytasí s profily, které tomuto popisu odpovídají.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Facebook totiž včera představil nový vyhledávač Graph Search, který taková kouzla dokáže. Nejde o konkurenci Googlu nebo Bingu, Graph Search neanalyzuje běžný web, ale pouze vesmír Facebooku. Ten však rozhodně není malý. Je v něm miliarda lidí, biliarda spojení mezi uživateli a také 240 miliard fotografií. Spousta informací. Na rozdíl od běžného vyhledávače umí víc než jen najít odkazy k zadaným klíčovým slovům. Díky struktuře profilů umí základní sémantické hledaní a dotazování se přirozeným jazykem.

  

   

První verze ještě neumí vyhledávat v příspěvcích uživatelů nebo datech z jejich aplikací, ale soustřeďuje se na čtyři oblasti: lidé, fotografie, místa a zájmy. Dotazy mohou vypadat například takto:

  • Lidé: „přátelé, kteří bydlí ve stejném městě jako já“, „lidé, kteří mají rádi stejné věci jako já“, „přátelé přátel, kteří někdy byli v Krkonoších“
  • Fotky: „fotky, které jsem olajkoval“, „fotky mých přátel před rokem 1980“, „fotky Londýna“
  • Místa: „restaurace v Praze“, „země, které navštívili mí přátelé“, „indické restaurace, které se líbily mým indickým přátelům“
  • Zájmy: „filmy, které mají rádi lidi se stejným vkusem“, „hudba, kterou poslouchají přátelé mých přátel“, „knihy, které se líbí lidem, co umí španělsky “

Aby mohl Graph Search ideálně fungovat, musí mít co nejvíce veřejných dat. Informace, které nesdílíte veřejně, pak nemůže dohledat člověk, který se s vámi chce seznámit. Na druhou stranu se taková osoba možná ani nechce s nikým sbližovat. Stejně tak vyhledávání na úrovni vašich přátel a jejich přátel bude fungovat, jen pokud budou mít vyplněné profily a hlavně patřičně nastavené soukromí.

Včerejší prezentace Facebooku se na soukromí uživatelů hodně zaměřovala. Podobná funkce je totiž snadno napadnutelná. Potenciální útočník si můžete dohledat svobodné lidi ve svém okolí, kteří jsou zrovna v práci. Budou mít volný barák, který lze vyloupit. Nebo si najde rodinu, co je na dovolené. Spolu s Graph Search přijde proto přijde i jednodušší správa soukromí. Resp. můžete snadno odhalit, co o vás mohou zjistit ostatní, a pak nastavení upravit.

" width="560" height="315" frameborder="0">

Graph Search zatím testují vybraní uživatelé v USA, ale funkce bude nakonec dostupná ve všech jazycích. Zatím můžete pouze prohlédnout, co všechno vyhledávač dokáže a jak nepodceňuje ochranu soukromí. Graph Search není úplně novou funkcí, všechny veřejné informace byly dohledatelné i dříve. Teď však nebudete muset myslet jako programátor, abyste z Facebooku dostali užitečná data.

   

S takzvaným sociálním vyhledáváním už koketuje i Google a Bing, ale nejsou ještě tak daleko. V tom má výhodu uzavřená ale ohromně velká síť Facebooku. Všeobecně však vývoj spěje k tomu, že vyhledávání bude více osobní a lidštější. Dotazovat se budete větou, nikoliv jen klíčovými slovy. A vaše zájmy a přátelé zajistí, že výsledky budou vždy relevantní vůči vám a jiné než u člověka z druhého konce republiky.

Facebook o tom sice nemluví, ale Graph Search může nahradit všechny seznamky světa. Vždyť si teď můžete vyhledat partnera, který bydlí blízko vás, je svobodný, má stejné zájmy a podle fotek se ještě rozhodnete, jestli se vám líbí i po fyzické stránce.

bitcoin školení listopad 24

 

Zdroj: Facebook, video z prezentace