HAL3000 má být podle výrobce nejvýkonnější sériově vyráběnou herní sestavou v České a Slovenské republice. Kdokoliv, kdo vedle prodeje komponent nabízí i vlastní hotové sestavy, by asi neměl problém tento rekord urvat pro sebe tím, že zasedne k ceníku a dá dohromady něco podobného, jen se dvěma grafikama, ale v tomto případě se bavíme o produktu, který je minimálně v jednom exempláři sestavený a funkční a neexistuje jen na papíře.
Počítač je osazený ve skříni Bitfenix Shinobi s průhlednou bočnicí. Samotná skříň je ideální kompromis mezi většinou v obvyklých přístupů, nikoho určitě neurazí (ale možná ani nenadchne) – exteriér působí elegantně, ale nikoliv vysloveně nudně, má plné čelo i bočnice (až na decentní otvor pro ventilátor), takže není děravá jak řešeto ze všech stran, ale dá se do ní osadit dost ventilátorů, aby uchladila i výkonné sestavy. Obrovské logo Nvidie na pravé bočnici asi zvedne hladinu adrenalinu příznivcům GeForce i Radeonů. Prskance kolem loga neznamenají, že by šlo o zpackaný nástřik, jde o stylizaci loga na velké samolepce.
U sestavy za 65 tisíc by možná člověk čekal něco okázalejšího než mainstreamovou skříň z ocelového plechu za patnáct stovek. Otázka je, jaký přínos pro lidi pořizující hotové PC by měla investice do lepší skříně při navýšení ceny sestavy o několik tisíc. U cílové skupiny zákazníků není moc pravděpodobné, že by ji jako většina „lidí počítačových“ pořizovali s tím, že má smysl do ní investovat víc, protože přežije několik generací komponent.
Interiér skříně je nasvícený katodovou trubicí, jak jinak než zelenou. Výsledek lehce narušují modré LED svítící ze základní desky. Ale o žádné desce, kde by byly LED jen zelené, nevím. Lepším řešením by za těchto okolností možná bylo, kdyby základní deska nesvítila vůbec.
V čele počítače je osazená vypalovačka Blu-ray BH16NS od LG. Na předním (nebo v tomto případě spíše horním) panelu je dvojice konektorů USB 2.0, dvojice rychlých USB 3.0, konektory pro sluchátka a mikrofon a velké kulaté tlačítko vypínače spolu s miniaturním resetem.
Na zadním I/O panelu základní desky je šestice konektorů USB 2.0, dva konektory USB 3.0, konektor pro gigabitový ethernet, digitální i analogové vstupy a výstupy ze zvukové karty a na dnešní poměry už neobvyklá dvojice konektorů PS/2 pro klávesnici a myš.
Počítač je osazený nadprůměrně drahým, ale velmi výkonným procesorem. Core i7-3930K je jedním ze dvou šestijádrových procesorů pro stolní PC, které má Intel aktuálně v nabídce. Druhým je model i7-3970X Extreme Edition, který nahradil Core i7-3960X (můžete ho znát z recenze i z naší testovací sestavy na grafické karty).
Hlavní výhodou modelu i7-3930K oproti „extrémní“ verzi Core-i7 je jeho cena; je téměř o polovinu levnější než špičkový model. A k GeForce GTX Titan se hodí nejlépe, připlácet na výkonnější model, který za jedenáct tisíc navíc nabízí o 300 MHz vyšší základní takt a 15 MB L3 cache místo 12 MB by už byla zhůvěřilost.
I když by na tom s poměrem cena/výkon byla ještě lépe platforma LGA 1155 s některým ze čtyřjádrových Core-i7, k GeForce GTX Titan už se obyčejné procesory moc nehodí; ostatně s čím jiným už LGA 2011 se šestijádrovým Intelem kombinovat než právě s Titanem.
Základní deska X79A-GD45 Plus je u platformy LGA 2011 taková zlatá střední cesta, u platformy LGA 2011 patří k těm levnějším a přitom její výbava asi bude většině lidí stačit více než bohatě.
V počítači je osazených 16 GB paměti DDR3 ve čtyřech 4GB modulech od společnosti Patriot. Jsou certifikované pro pracovní frekvenci 1600 MHz s časováním 9-9-9-24. Někomu možná bude ještě připadat, že je to zbytečně moc, ale při čtyřkanálovém paměťovém řadiči už by připadalo v úvahu 8 GB paměti, a na ty už narazíte i v lepších sestavách ze střední třídy. Příplatek na 8 GB není s přihlédnutím k celkové ceně sestavy nijak závratný a daná kapacita mi u takové sestavy přijde jako ideální.
O chlazení procesoru se stará chladič Zalman CNPS12X s trojicí ventilátorů, který můžete znát i z našich recenzí. Je sice dražší, ale je velmi výkonný a může (ale nemusí) přitom být i tichý. Opět chválím, do takové sestavy podobný chladič patří.
Grafickou kartu, která dala celé sestavě jméno – GeForce GTX Titan – asi není na tomto místě nutné nějak zvlášť pitvat, před pár dny jsme tu měli hned dvě recenze, ve kterých figurovala. Takže jen stručně – v současnosti je to nejvýkonnější model grafické karty s jedním GPU.
Výrobci sestav už dobře vědí, že si recenzenti potrpí na pečlivě vyvázanou kabeláž a tak si jen málokdo dovolí do testu poslat sestavu, ve které by byl nepořádek. Škoda, že netuším, jak vypadá sestava, kterou dostane normální zákazník. V případě tohoto konkrétního ukázkového počítače ale můžu říct, že jde o nejpečlivější a nejpromyšlenější uspořádání kabelů, které jsem zatím viděl u sestav, co jsem testoval. A ani populárních plastových svazovacích pásků nebylo použitých zbytečně moc.
Nejvíc mě ale asi potěšily kabely SATA. Proč, když na nich nic není tak zajímavého? Ale je, standardní a nejpoužívanější délka kabelů SATA (i kabelů dodávaných k desce) je půl metru. Protože jsou dnes už běžně koše pro disky poblíž konektorů SATA na desce, znamená to, že jsou o hodně delší, než je potřeba. Při montáži se to obvykle řeší cestou nejmenšího odporu – na kabelech se udělají smyčky. Na kabeláži u HALa ale žádné loopingy z kabelů SATA neuvidíte, výrobce totiž zvolil kratší 30cm kabely. Chválím, v nabídce českých obchodů jsou kratší kabely v současnosti spíše raritou (a když už jsou, často bývají výrazně dražší než 0,5m klasika)
HAL3000 GTX Titan: disky, zdroj
Pro operační systém a aplikace slouží rychlé SSD z řady 520 od Intelu s kapacitou 180GB. Jeho použití asi není třeba moc rozebírat, na systém, aplikace a pár her, které člověk právě hraje, je taková kapacita tak akorát a oproti 240GB modelu je o dobré dva tisíce levnější.
Překvapila mě ale volba sekundárního „odkladiště“ objemnějších dat, čekal spíš 7200otáčkový WD Caviar Black nebo Seagate Barracuda 7200.14. V počítači byl ale osazený 2TB WD Caviar Red WD20EFRX (pokud vám příchod této nové řady disků WD utekl, více se dozvíte v recenzi), obdoba zelených Caviarů upravená speciálně pro NAS. Motivace výrobce je zřejmá, má disk sloužit jen coby odkladiště objemnějších souborů, ke kterým už není zapotřebí přistupovat stejně rychle jako k věcem na SSD (každého asi napadnou videa).
Sám bych u výkonné sestavy jako sekundární volil spíše 7200otáčkový disk a případný úsporný disk osadil až jako třetí. Objem dat, ke kterým chci mít v případě potřeby rychlejší přístup, je mnohem větší, než je kapacita stávajících SSD, které se dají pořídit za normální ceny. To, jestli je jako sekundární vhodnější rychlý disk nebo stačí i výhodnější „úsporná“ varianta, je hodně individuální. Sám patřím spíš k té náročnější menšině, ale leckdo si bez obtíží vystačí i s prostorem na SSD a druhý disk použije skutečně jen jako depozitář těch méně potřebných souborů nebo na zálohy (a co si budeme povídat, většina lidí by mezi rychlým a úspornými diskem při běžném používání možná ani nezpozorovala rozdíl). Při použití ve stolním PC je asi nejhmatatelnější výhodou červeného Caviaru proti zeleným WD20EZRX o rok delší záruka (tedy 3 roky) a to, že by měl být vyladěný pro nepřetržitý provoz.
Sestavu napájí 650W zdroj Seasonic 650W X-650 s certifikací 80+ GOLD a modulární kabeláží. Pro stávající komponenty má více než slušnou rezervu. Kdyby se ale našel blázen, který by pořídil druhou GeForce GTX Titan do SLI, občas by se mohl dostávat na hranici možností. Ale pravděpodobnost, že někdo při ceně Titanů bude chtít přihodit ještě druhou kartu do SLI, je mizivá.
Vedle zdroje je zelená katodová trubice. Pokud si na cirkusové efekty nepotrpíte, můžete ji vypnou vypínačem u čela skříně.
Zadní systémový ventilátor je zapojený do konektoru na základní desce. Znamená to podporu monitoringu a snad regulace otáček (na to, jestli BIOS desky vyžaduje u ventilátoru podporu regulace PWM, nebo lze regulovat jen změnou napájecího napětí, jsem se bohužel nepodíval). Přední ventilátor byl bohužel zapojený do konektoru Sysfan 3, jenž podle manuálu nepodporuje Smart Fan Control.
V příslušenství byste s počítačem měli dostat podložku pod herní myš s motivem Nvidie. Kupón na tři free to play hry v hodnotě 2800 korun a plnou verzi hry Assassins Creed III dostanete se sestavou také, ale to už je bonus, který se dodává s osazenou grafickou kartou.
Konfigurace sestavy HAL3000 HAL3000 GTX Titan |
|
Základní deska | MSI X79A-GD45 Plus, s čipovou sadou IntelX79, socket LGA2011 |
Procesor | INTEL Core-i7 3930K, 3,2 GHz |
CPU chladič | ZALMAN CNPS12X triple fan 120 mm |
Operační paměť | Patriot DDR3 16GB PC3-12800 Intel Extreme Masters-series XMP Certified |
Grafická karta | ZOTAC GeForce GTX TITAN 6 GB GDDR5, dualDVI, HDMI, DP |
Pevný disk pro operační systém | SSD Intel 520 Series, 180 GB , SATA 6 Gb/s |
Pevný disk pro data | WD 2 TB HDD RED WD20EFRX, SATA 6 Gb/s, IntelliPower, 64 MB cache |
Optická mechanika | LG Blu-ray BD-RW LG BH16NS |
Skříň počítače | Mid Tower BITFENIX SHINOBI WINDOW |
Zdroj | SEASONIC 650W X-650 (SS650KM3 F3), 80+ GOLD, modular cable |
Instalovaný operační systém | Windows 7 Home Premium edice 64bit. |
Součást balení | BEZSTAROSTNÝ SERVIS |
Plná verze hry Assassins Creed III – kupon pro stažení | |
Kupon v celkové hodnotě 2800,- na nákup doplňků pro Free-To-Play hry Hawken, World of Tanks a PlanetSide 2 | |
Herní podložka pod myš s motivem Nvidia | |
Cena | 64 990 Kč s DPH |
HAL3000 GTX Titan: srovnání výkonu
Testům sestav se už běžně nevěnujeme. Pro porovnání s novým HAL3000 jsem tedy alespoň naměřil pár výsledků na naší testovací sestavě pro grafické karty. Nešlo mi o porovnávání výkonu procesoru ani o porovnávání grafických karet, na ty máme samostatné, mnohem komplexnější a přesnější testy a s ohledem na odlišné konfigurace bychom stejně srovnávali nesrovnatelné. Ve výsledcích je orientační srovnání obou sestav tak, jak jsou nastavené (včetně toho, že procesor u naší sestavy zůstal přetaktovaný a s deaktivovaným hyperthreadingem). To je i důvodem nižšího výkonu v Cinebench, deaktivované úsporné režimy procesoru pak jsou za tím, proč má naše sestava tak vysokou spotřebu bez zátěže.
U testů GeForce GTX Titan vám chyběly testy ve vyšším rozlišení než 2560 × 1600 bodů, proto jsem pro představu naměřil nějaké výsledky se třemi monitory 5760 × 1080 bodů.
Na výsledcích se můžete přesvědčit, jak by si majitel highendové sestavy s GTX 680 polepšil pořízením sestavy s GeForce GTX Titan. Připomínám ještě, že HAL3000 neměl doladěné systémové chlazení, takže grafika kvůli řízení spotřeby snižovala takty jádra až na základních 837 MHz; s výkonnějším chlazením mohl být výkon ve hrách o několik dalších procent vyšší.
HAL3000 GTX Titan: závěrečné shrnutí
Při pohledu na celou sestavu jí není velice co vyčítat, kdyby byly alespoň s takovou pečlivostí dělané všechny prodávané herní počítače, mohli bychom být jen rádi. PC je postavené z kvalitních komponent, které jsou s ohledem na segment vyvážené a žádný prvek nesráží výkon. I oproti jiným highendovým HALům, se kterými jsem se už setkal, je znát pokrok jak po stránce volby komponent, tak co do výsledných vlastností počítače.
I když je to highendová sestava, u které je poměr cena/výkon až na druhém místě, je vidět, že se i k němu přihlíželo a nedá se říct, že by některá ze zvolených komponent (pochopitelně s výjimkou grafiky) byla zbytečně drahá, jako jsme tomu byli svědky u předchozích počítačů za sto tisíc. Také „řemeslná“ práce na skládání je odvedená na výbornou (minimálně v rámci toho, jak obvykle vypadají hotové sestavy).
Schází možná některé komponenty, které by nadšenci v herním počítači asi rádi viděli (třeba lepší samostatná zvuková karta nebo čtečka paměťových karet), ale na samostatné zvukovky už dnes asi většina lidí stejně nehraje a také čtečku karet není problém na požádání přidat (i když je to záležitost jen pár stovek, nejsem si jistý, nakolik zákazníci i o tento nevelký výdaj běžně stojí). V příslušenství také nenajdete obligátní klávesnici a myš, ale tady to vidím spíše jako pozitivum – náročnější hráči se asi nespokojí s obvyklým „drátovým desktopem“ v ceně pár stovek, ale pořídí si klávesnici a myš podle vlastních preferencí.
Ani udávaná cena 64 990 Kč není zatížená nějakým luxusním příplatkem za „nejvyšší herní výkon“, rozdíl oproti ceně samotných komponent v některém z nejlevnějších velkých e-shopů je doslova pár tisícikorun, což je s přihlédnutím k celkové ceně komponent, jisté originalitě počítače, k odvedené práci a servisu chválihodné.
Chce to jen doladit
Co ještě není dotažené, je systémové chlazení. Na tom možná máme ale lví podíl i my, protože jsme kvůli spěchu na otestování grafické karty výrobci sestavu vyrvali z rukou jen chvíli potom, co dorazila grafická karta a nedali mu moc prostoru na delší zátěžové testy a optimalizaci chlazení. Systémové ventilátory zapojené na regulaci desky běžely na velmi nízkých otáčkách (podle monitoringu to bylo kolem 400–600 ot./min). Je dost dobře možné, že by prostě stačilo pohnout jednou položkou v BIOSu u regulace otáček ventilátorů a výsledek by byl mnohem lepší. Tento typ skříní si také vysloveně říká o přidání dvou systémových ventilátorů do horních pozic.
Vyšší byly i teploty procesoru i přesto, že jde jinak o velmi výkonný chladič a jeho tři ventilátory neběžely na zrovna nízkých otáčkách. Nejsem jistý, jestli je může být důvodem způsob nanesení pasty na chladič, nebo už zmiňované nedostatečné systémové chlazení.
Je to jen další doklad toho, že u GPU Boost 2.0 s řízením výkonu na cílovou teplotu 80 °C dá skládání PC víc práce. Pokud se v této podobě objeví i u dalších modelů z příští generace GeForce, bude stavění herních počítačů těžší (teda pokud vám záleží na dosažení optimálních výsledků). Ideálního chování PC s Titanem se nedá dosáhnout ani stažením systémových ventilátorů na minimum (pak je karta zbytečně pomalá a její chladič musí přidat a stejně vše přehluší), ani nasázením rychlých ventilátorů všude kam to jde (pak je sice grafika rychlá a nemusí být hlučná, ale zase je hlučné systémové chlazení). Je zapotřebí najít vhodný kompromis, při kterém nebude systémové chlazení zbytečně hlučné a přitom karta nebude příliš snižovat takty kvůli vysokým teplotám GPU.
Počítač se samozřejmě dá i s GTX Titan pořád poskládat tak, že posbíráte komponenty z ceníku a nějaké chlazení nebudete dál řešit a bude to fungovat. Už to ale nemusí být jen za cenu horších provozních vlastností, než by sestava mohla mít, ale už i za cenu nižšího výkonu.
Připomínky, které jsem k sestavě měl, jsem výrobci předal a dostalo se mi ujištění, že se doladění systémového chlazení (včetně případného přidání dalších systémových ventilátorů) bude ještě věnovat.
Určitě se ale nedá říct, že by celá sestava trpěla nějakým závažným nedostatkem, není výrazně hlučná a žádná z komponent nesráží výkon, jenom mohl být výsledek ještě lepší (ale to se dá taky říct prakticky u každého počítače, který si člověk neposkládá a nevyladí po svém.)