Mám jen pár drobných návrhů.
1. HDD. Osobně bych do herního stroje koupil 1TB SSD + 1TB 2,5" HDD pro zrcadlo.
Zbytek do NASu, který v RAID umí zápis až 500MB/s a čtení o něco výše. NAS na USB 3.1 nebo Thunderbolt libovost (něco mezi 10K HDD a SSD).
Ono totiž mít systém na SSD a hodně her na HDD je kontraproduktivní. Odezva HDD nestíhá SSD, takže hráč je tam kde by byl bez SSD. Fotky, dokumeny a jiné blbosti může mít v NASu (který má mimochodem lepší kontrolu před crash diskem).
Jiná by bylo pokud by uživatel měl ještě jeden SSD (cca 60GB) v M.2 pro cache HDD. Pak by si klasicá plotna stíhala odpovídat SSD.
Osobní skušenost při prvním zkoušen SSD ve Skyrim + ENB + pokokot modů:
Xeon+GTX 660Ti+32GB Ram, v plné palbě na 1920x1200
1. HDD: 45 fps avg.
2. SSD: 74 fps avg.
3. HDD s cache na SSD (miniPCIe): 56 fps
2. dodatek. Case
Jako fakt skříň bez jediné 5,25" pozice? Copak mechaniku lze dnes za slušného výkonu připojit externě, ale regulátory či kontroléry (teplota, otáčky, kapalina, etc.) strčíte kam? Taktovat 2011-3 procesor bez toho, to je hra na slepou bábu a risk spálení 10.000 Kč za pár minut. Osobně doporučji skříně kam budu vedět že nacpu nejen VR ale hlavně čidla a nejlépe s dvířky abychv případě potřeby ty blikátka zavřel. Také je důležité mít možnost v létě otevřít přední čelo (pokud nemá perforaci) a nechat ho tahat "čerstvější" vzduch. Z nejlevnějších Evolve T1 - klon Fractalu a z nejlepších Urban T81, be quiet! Dark Pro
3. Chladič.
Opravdu vzduchem chlazený na přetočenou i7? ono totiž i kdy má chladič napsáno že uchladí 250W TDP (i když fuma bude tak někde do 200W) tak za chvilku bude křičet jak dítě při koupání.
Ono totiž přetočená i7 už nemá TDP max 90W, ale už má kolem 130W. A když je to v náloži při hraní hry tak teplota se zvedá a zvedá a chladič točí a točí a v létě se objevují restarty... Notabene když pod chladičem je GPU které ventilátor ofukuje heatsink směrem nahoru, takže teplota GPU a PCB se zvedá k chladiči. Takže ten když upoceně vyžene 60 °C z žeber chladiče CPU, tak ze spoda mu GPU dodá dalších 60 °C k ochlazení :-)
Ne, opravdu pro procáky na 2011 (X79 a X99) při OC vzduch fakt ne. Minimálně RAIJINTEK Triton 240 (cca 2300 Kč) ideálně Alphacool Eisbaer 280 (3500 Kč).
Zrcadlo, jakože RAID1 a SSD+HDD? Určitě? K čemu by to SSD pak bylo, když by pořád čekalo na HDD?
Potom bych byl opatrný s těmi blbostmi, jako fotky, nebo dokumenty, což bývají nejcennější uživatelova data. Mít je jen na NAS je sebevražda, žádné diskové pole není zálohou, na to pozor. Vždy je nutné mít ta data na dvou místech naráz (a ideálně offline, nebo alespoň s jinými credentials kvůli krypto hrozbám).
Osobně teda slyším poprvní v životě, že by rychlost disku měla vliv na FPS. To se snad dělo v dávných dobách, kdy nedostačovali velikosti RAMky.
Jinak použitá i7 má již v základu TDP 140W, ne 90W a zvládá ho uchladit i chladiče za polovic. Že je tam CPU umožňující OC ještě neznamená, že je to povinnost přetaktovat a že to každý udělá.
No nevím, ale NAS v Raidu, hlavně ten slušný kontroluje oba disky a vyhodnocuje nejen otáčky ale i odezvu hlaviček kvůli výpadkům. Takový standard v serverech. Dřív než disk klekne tak s několikaměsíčním přerdstihem upozorní že není něco v pořádku a doporučí disk vyměnit. Technologie stará 20 let?
A offline? Kdy Technika pořádné nezná průměrné hodnoty mechaniky, takže neví kdy se blíží problém. jako že zálohovat na offline disk, který pak připojím a konec? Ono totiž dnes výměnou PCB disk zachránit nejde. Je lepší ho mít online kdy si ho řídící technika hlídá. Ještě jsem neviděl offline zálohování na serverech :-D. by asi google nestíhal měnit :-D
Jo hrozná sebevražda. Vlastně všechny firmy se sebevraždí a i google který funguje na stejném principu jen ten NAS je torchu větší zařízení (stovky disků) se hroutí do horoucích pekel :-D
jak někdo může napsat o zařízení specializujícímu se na zálohy, že jeho použití je sebevražda? Ro že to doma hodně domácností má spíš jako domácí server na fotky a videa místo Dropboxu nebo googledrive neznamená že více neumí. Chjo
Jo speed je super. Hlavně v momenťe kdy se v létě paří a prostě chci těm ventilátorům přizvednout otáčky, protože prostě podle teplotního čidla to maximum není ono (mám do 60 % výkonu ventilátoru). Tak i když pařím online, tak prostě skočím na plochu, nastavím ve speedfanu vyšší hodnotu a pak zas zpět. Klan počká. Já osobně dávám přednost otevřením panelu, otočením potenciometru dle libosti. Třeba skvělé pro chvilkový maximální ofuk všema (u mě 5 ventilátorů ve skříni). Ale každý má podle gusta.
Nevim proc jste najednou zacal porovnavat domaci reseni a korporadni reseni, kde je to prekvapive resene diametralne jinak.
Pokud tu mluvime o ZALOHOVANI tak pak nevidim duvod porizovat si neco tak random spolehliveho do DOMACIHO nasu jako SSD, vzhledem ke kapacite a pozadovanym vlastnostem. Ktery korporat uziva SSD na zalohovani?
No já mám kvalitní chlazení, takže v létě reguluji ventilátory naprosto stejně jako v zimě. Před pár lety jsem nastavil křivky pro regulaci všech ventilátorů (v klidu 450 a v zátěži 800 rpm) a od té doby jsem na nic nesáhnul. Takže když pařím online, tak se vše dělá samo a já nemusím nic otevírat a kroutit čudlíky.
Jen jsem to moc nepochopil, když musím na plochu a zrychlit ventilátory, tak klan čeká, ale v případě otevření dvířek a kroucení čudlíky nemusí čekat? Já osobně dávám přednost softwaru, který vše udělá za mě a zbytečně neztrácím čas hledáním čudlíků na kroucení. Maximální ofuk všema v mém počítači není vůbec potřeba, tedy nevidím v tom žádný přínos. Jestli budu mít na procesoru 60°C nebo s mega ofukem 50°C je mi celkem jedno.
Ochrana proti přehřátí/spálení? Přehřátí možná, tak restartem pc, spálení těžko. Při nastavení vyššího napětí to blafne dřív než to deska vyhodnotí. A pokud se budeme bavit o taktování pomocí "přednastavení" desky, pak Procák do 2011 nedává smysl. To můžu rovnou pořídit i7-6700K do Z170 a ušetřím ranec financí.
Fóra o připečených xK procesorů jsou plná.
Sebevědomí :-)
Jestli máte pocit že životnost disku vyhodnocuje pouze SMART, pak nějak nemá smysl téma dále rozvíjet. Jen tak bokem, kdyby se totiž spoléhalo jen na SMART a jeho možné rozšíření kontroly, tak možná ani nemáte na FB účet.
Kluci dneska jsou rozšířenější technologie, už není doba před 15 lety. Dneska jsou disky spotřební zboží a podle toho musí vycházet i kontrola. Víte že hodně disků na internetu jsou vyřazené (vyhodnocené) kousky z datových center (malých či větších podniků)? Kde jim to diagnostika vyhodnotila jako vadný, vám ale dle SMART ukáže že vše je ok? Pak se vám, v lepším případě, za rok zadře ložisko a pá pá... reklamace nejde ani po týdnu, SMART vám přce ukázal že disk je OK :-)
Tohle už je fakt honění slovíček jako blázen. Každopádně pokud pařím s klanem o víkendu(rozuměj 20 a více hodin v kuse). pak sice procák má na vodě pod 60 °C, ale ostatní komponenty mají docela záhul. Ono v počítači možná máš na vodě GPU a CPU, ale co paměti? Disky? Deska? Tak si prostě pootočím na 100 % (1000-1500 ot) a nechám chvilku vyměňovat vzduch ve skřini. V létě naprosto luxusní věc.
Asi tak. A abych nezapomněl, speed fan pracuje s čidlama na desce. regulátor podle toho kam si dám já čidla.
Chlapi, jsem zcela normální uživatel PC a hraji hlavně BF3 a BF4. To co tady na celém foru úplně náhodou čtu, tak je to pro mne tzv. jako nesrozumitelná latina. Jenom by mne zajímalo jaké programy či hry hrajete, že musíte řešit tyto věci. Můj PC má i7-4770, RAM 8, GeForce GTX770 a zatím jsem nic takového nepotřeboval řešit a ani bych to neuměl. Dík za odpověď.
Vodní chlazení nepoužívám. Komponenty mají teploty daleko pod svým maximem a to nemusím nic otáčet (ze zvědavosti jsem použil dosti drahou termokameru z desítek úhlů). Pro mě jsou vyšší otáčky i v létě naprosto zbytečnou věcí.
Proč mi píšeš, že SpeedFan pracuje s čidly na desce a regulátor podle toho kam si dáš čidla? To vím už řadu let. A tu řadu let mi naprosto dostačují čidla co mám.
Takže já můžu hrát bez pootáčení třeba 1000 hodin v kuse a mám klid...to je naprosto luxusní věc.
Pokud jak píšeš "pařím s klanem" tak není problém si nastavit profil na vyšší otáčky větráků. Ať už v speedfanu, či přes soft dodávaný s deskou.
Řešíš blbosti, dneska je trend vše řešit softwarem, není problém si přikoupit různé interní rozbočky na ventilátory, pokud počet konektorů na desce nedostačuje a vše řešit softem, který dostaneš k většině současných desek.
Co to je zase proboha za bláboly? Vůbec nic neblafne proboha, kam na ty moudra chodíte? Vysokým napětím akorát ten procák časem zdegraduje a nebude se dát tolik taktovat, ale to je všechno. Stejně, jako byli chytráci, co tvrdili už několik let zpět, jak je 1,4 V hodně. Dneska s tímto napětím klidně člověk může provozovat Skylake a není s tím žádný problém (teda ten většinou nastane, jelikož se kvůli prasopastě nezvládá chladit). A chtěl bych vidět ta plná fóra připečených Kček...
Mícháte jabka a hrušky dohromady. Zaloha SSD na HDD může být jednou deně, nebo týdně. Je to záloha proti smrti SSD disku. Záloha u NAS v RAID probíhá samozřejmě realtime, ale z disku na disk přímo v NASU, nikoliv z disku v počítači DO NASu. Tam se interval nastavuje dle libosti. Chápete, nebo budete dál rozvíjet téma do nesmyslů?
Rychlost zápisu se odvíjí od použitých disků. A bavíme se opět o zápisu v NAS. Pokud použijeme 10k disky v RAID 5 jsme na 370MB/s, pokud použijete 15k disky v RAID 5 dostanete se až na 500MB/s (někdo tvrdí že až 600MB/s s tím jsem se ale nesetkal). Uživatel si určí sám zda chce rychlý zápis nebo zálohování.
V případě zálohování stačí jen dvoupolový NAS a dva obyčejné 3,5" Disky
Ano zmiňuji se v horzontu několika minut. Protože samozřejmě nikdo nedá maximální napětí hned (většinou teda). Postupně zvyšuje až to přežene. Může to trvat 20 minut, může trvat i přes dvě hodiny. Dle odvahy. Ale v momentě kdy se to přežene, je to hned. Chjo... tak těžké to pochopit z přípěvku
no vychazeli jsme ocividne milne z toho, ze myslite "1TB SSD + 1TB 2,5" HDD pro zrcadlo." zrcadleni Raid1 :)
myslel jste tedy pro zalohu. u vas aby mel clovek kristalovou kouli
btw chtel bych videt jak s domacim nasikem date vase udavane hodnoty... s NASem, vite co ta zkratka znamena doufam.