Chtěl jsem si koupit 2,5" externí disk, a v kapacitě 1 TB nebo větší už se nedá pořídit disk bez šindelového zápisu (SMR). Pro externí disky je přitom SMR extrémně nevhodné, přes USB kontroler často neprojde TRIM, a disk potřebuje být dlouhodobě připojený, aby si zvládal uklízet a přesouvat data. Pak má být člověk motivovaný kupovat HDD... (Na druhou stranu s SSD je situace často stejná, ale aspoň reorganizaci zvládne rychleji. Samozřejmě stojí ještě víc.)
U SSD mě furt děsí nespolehlivost. Mám počítače, kde léta běžel plotnový disk, sice pomalý ale fungoval, pak u nich vyměním plotnu za SSD a SSD tam vydrží půl roku než selže. Za dob ploten jsem sebou náhradní disky netahal, v době SSD sebou tahám SSD pořád, protože vždycky je někde vadný SSD so potřebuje vyměnit.
"V noteboocích mají 2,5″ HDD asi víceméně utrum menší 500GB modely už stojí stejně jako SSD stejné kapacity."
NE. 2,5" HDD jsou už po smrti. Až na 2TB model. Větší jsou nedostupné a 1TB HDD stojí stejně jako 1TB SSD.
480GB SSD od 700Kč
1TB SSD od 1400Kč
2TB SSD od 2900Kč
4TB SSD od 7600Kč
500GB HDD od 1200Kč nebo nedostupné.
1TB HDD od 1200Kč
2TB HDD od 1700Kč
3TB HDD a větší nedostupné.
Prošel jsem naše dva největší prodejce.
S tým SMR u 2,5" HDD je už dlhšiu dobu. Pri externom nejakú reorganizáciu neriešite, keď slúži na zálohy. Tam to proste nasypete a nie je dôvod aby sa tam niečo reorganizovalo. Chápem čo myslíte, ale to má význam fakt asi len v prípade riadneho disku v PC, kde sa často deje zápis, prepisovanie a mazanie súborov.
To SMR dohnalo výrobcov kvôli tlaku na cenu. Skúšali to dokonca na 3,5" NAS diskoch (WD si na tom strihol hanbu). Ale pri klasických 3,5" do PC v tom nevidím problém, lebo asi bude slúžiť skôr ako skladisko dát. Dnes už 1 TB SSD sa dá kúpiť za smiešnych 70 € (samozrejme nie ten najvýkonnejší) a podá vám ďaleko lepší výkon pre OS (podstatné sú IOPS).
Za mna vyraz nespoľahlivosť pri SSD ako keby ani neexistovala.
Nemal som ich sice stovky, ani desiatky, ale nejaké som uz mal možnosť dlhodobo odskúšať a ani jeden zatiaľ neodpadol.
Mal som ešte nejaký starý Intel 320 80GB a bežal nejakých 6 rokov a pokial viem, beží stále v tom pc.
Teraz mám ADATA s11 512GB gammix, či tak nejak a tiež žiadny problém uz štvrtý rok asi.
Skladal som aj iným ľuďom pc a väčšinou som tam daval Crucial MX500 a nikto problém nehlási a tiež uz je to pár rokov v niektorých prípadoch.
Mám doma ako externý disk 3TB Seagate a ani si nepamätám, kedy naposledy som ho použil. Tak nejak mi celkom stačí aj tých 512GB, hoci 1TB určite časom dokúpim, ak cena bude primeraná.
Inak vážne obdivujem užívateľov, ktorí frčia na platní aj na systém ????
Pouzival si realne nejaky externy SMR disk?
Ja pouzivam na zalohy/na zachranu dat pri opravach PC/notebookov. Kupil som si novy, uz SMR disk a prenosove rychlosti v niektorych situaciach boli tragedia. Bol som zvyknuty na urcite rychlosti pri starsich diskoch ale pri tomto tie rychlosti lietali neskutocne a ten disk sa velmi rad spomaloval na neunosnu mieru.
3.5" do PC urcite bude sluzit na OS. Nikto pricetny na to nebude davat OS. Apson nie Win10/11.
> to má význam fakt asi len v prípade riadneho disku v PC, kde sa často deje zápis, prepisovanie a mazanie súborov
U externího zálohovacího disku provádím úplně stejné operace. Synchronizují se mi data z hlavního disku v PC, takže se vytváří nové soubory, přepisují změněné, mažou staré. Hromada velkých i malých souborů. Ovšem externí disk po skončení zálohy odpojím, takže nemá hodiny času, aby si tam přepisoval data na šindelech. Kdybych na externí disk nahrával jenom filmy nebo tak něco, tak to neřeším, ale jako zálohovací disk kompletního OS+dat mě to hodně znervózňuje. Nevím, jestli takový disk kupovat, ale zároveň nevidím ani žádnou dobrou alternativu.
Tak SSD jsou podstatně spolehlivější než HDD, ale někdy se nezadaří. Třeba co jsme měli v NUCech Intely 330, tak ty už dneska jsou po smrti všechny. A třeba Samsungu se podařila jedna prima série u 850EVO, tam z jedné várky šly do půl roku na reklamaci všechny, z ostatních dodávek stejné SSD ale zatím spolehlivě drží.