Seek je závislý pouze na vystavovacím rameni. Tyto dva dolaďovače polohy č/z hlavy na seek mají z celkového času vyhledávání stopy mizivý vliv.
Ano, máte správný odhad, že tyto dva dolaďovače polohy hlavy, slouží k doladění polohy hlavy jednak při té hustotě stop nad správnou stopu, druhak i když je nad správnou stopou, tak ještě i na té stopě musí dohledat nejlepší sílu odpovídajícího magnetického pole.
V disku nikdy nedostanete hlavičku přesně do té polohy, v které data zapisovala. Ani házení plotny nedostanete do polohy tam, jak to bylo v době zápisu.
Totiž, když se ve výrobě čárují stopy na plotnu, tak se to dělá násobně přesnějším kombajnem, než je možné narvat do disku. Jak z hlediska velikosti, tak mechanické přesnosti, tak výrobní ceny.
Pokud jsou tu pamětníci vystavovacích krokových motorů s ozubeným segmentem, později s kovovými pásky, tak budou mít představu, proč uživatel musel mít možnost udělat LLF. Hlavním účelem LLF bylo překalibrovat opotřebení mechaniky s polohou stop na plotně. S tím se zároveň svezlo prokládání sektorů a obnovení polarizace magnetů.
U plotnového magnetického záznamu byl problém odjakživa dostat hlavu nad stopu.
Co se chce po mechanickém vystavování hlavy nad stopu? Lehké raménko, s kterým se dá švihat co nejrychleji nad plotnou a co nejpřesněji a zároveň natolik tuhé, aby se na něj nepřenášely vibrace od motoru. Haha, z hlediska mechaniky tyto dva požadavky jdou proti sobě. Buď bude raménko něco vážit, aby bylo tuhé a pohlcovalo vibrace a zároveň zase bude mít velkou setrvačnost a stopu trefit nebude jen tak. Nebo bude lehké, s mimimální setrvačností a snáz se našteluje nad stopu, ale zase vlivem vibrací se hlavička bude klepat jako hodně drahý pes. Jak do stran, tak ještě hůře nahoru/dolů.
Tak to uděláme něco mezi tím. Dokud budou stopy dost daleko od sebe, tak to doladíme raménkem. To půjde. Jenže raménko je dvojzvratná páka, takže zase je tu omezení, že delší páka při nepatrném posunutí kratší páky cívkou, s hlavičkou urazí delší dráhu. Což u moc nahňácaných stop je problém.
Pak je tu ještě omezení možností regulace velikosti proudu v cívce, mechanický odpor ložisek, tak horní mez přesnosti vystavení hlavy nad stopu je skoro pevně daná.
Pak se tomu dá pomoci tady těma dolaďovacíma čuramentama.
Raménkem se hlava baj voko flákne na stopu, doladí se, a to co nezvládne vystavovací mechanizmus, tak se jen hlava dolaďovačem přišoupne nad stopu a snaží se ji udržet nad stopou a vexluje s ní do stran, jestli někde by magnetické pole nebylo silnější.
A ten prostřední dolaďovač je tam skrz to, že je snazší štelovat přesněji na stopu jen půl raménka, tj. kratší páka má jemnější pohybem do stan.
Při té hustotě stop už to nejde doladit jen celým raménkem baj voko nad stopu a hlavu dovexlovat čuramentem. V podstatě si pomůžeme "zlomením" raménka pro větší přesnost vystavení nad stopu.
Nakonec si práci vystavovacího mechanizmu vyzkoušejte doma. Doprostřed stolu dejte malou papírovou kuličku. Do natažené ruky vemte smeták za to chlupatý, držte ho nad boční hranou stolu a co nejrychleji s ním švihněte nad papírovou kuličku. Tak, přesně na první dobrou, aby se horní konec smetáku@ č/z hlava přesně zastavila nad kuličkou@ stopou. A ještě ji přesně nad kuličkou držte, než "přečtete" stopu. Tohle zvěrstvo se chce po vystavovacím mechanizmu disku.
Redakce je vybavená, aby si změřila své smetákové přístupové doby a pochlubila se :-).
Grammar nazi:
R/W head= č/z hlava (č/z= čtecí/záznamová hlava)
seek = vystavení č/z hlavy nad stopu
actuator = vystavovací mechanizmus
HW nazi:
dva motory = vychylovací cívka