Vlákno názorů k článku HDMI 2.1 na grafikách Radeon v Linuxu nikdy nepůjde. Open-source ho má zakázané od vdx - Není asi nic jednoduššího než prostě používat Display...

  • 7. 3. 2024 18:22

    Jan Olšan

    Úplně bez problému to není. Televize typicky teď budou umět jenom HDMI 2.1, které už je v praxi delší dobu, kdežto DP 2.1 teprve začíná. Takže by člověk musel použít DP 1.4a (pokud ho telvize už umí) s kompresí, protože DP 1.4 má horší propustnost než HDMI 2.1 v tom režimu FRL.

    Taky asi může člověk narazit na případ, kdy televize umí variable refresh přes HDMI 2.1, ale ne přes DisplayPort VRR (FreeSync) neumí. Ale nevím, jak časté to je.

  • 11. 3. 2024 20:25

    littleon

    Koupit TV s DP je sci-fi. Moc jsem si jí přál, moc jsem hledal, není.

    Jakožto linuxák tělem i duší, taktéž majitel mj. i Radeonu, dovolím si doplnít informace.

    1. V Linuxu "ovladače" nemusí být nutně kompilovány s jádrem. Kvůli takovému stavu, v minulosti vzniklo dkms, aby se mohl modul (ovladač) sestavovat po aktualizaci jádra automaticky, pokud není v jádře.

    2. S ovladači v Linuxu měla obří problémy už ATi (používalo dkms, ale neměli to dobře udělané a bylo to vázáno na verzi X) a AMD to zdědilo a muselo udělat tlustou čáru = postavit ovladače od základu nové - amdgpu. Nicméně díky SW patentům nemůže AMD udělat celý balík ovladačů OSS, takže třeba i pro využití AMF je potřeba doinstalovávat část "uzavřených ovladačů" - amdgpu-pro. Tady je prostor pro přidání oné podpory HDMI 2.1 . Jenže...

    AMD zvolila formu distribuce uzavřených ovladačů tak, že je musí sama kompilovat pro konkrétní distribuci (jinými slovy podobně jako kdysi ATi, ale vlastně ještě hůř), z čehož plyne, že jsou dostupné pro "3 a půl" distribuce, které jsou, řekněme, ne úplně nejvhodnější pro nový HW, protože jde o distribuce konzervativní a do nich se dostává podpora nového HW, ale i nový SW a hlavně jeho funkce, až za velmi velmi dlouho.

    Z čehož plyne, že uzavřený ovladač od AMD sice na světě je, ale používat lze jen teoreticky, protože pokud si někdo postaví sestavu z nového HW, asi nebude chtít čekat několik měsíců až let, než to bude v konkrétní distribuci fungovat úplně všechno. Na to jsou tu distribuce jiné, pro které AMD uzavřené ovladače ale nevydává. Museli by je kompilovat každou chvíli a hned několikrát, aby to dávalo smysl. Což je nesmysl a pokud s tím budou chtít něco udělat, nezbyde, než se zamyslet nad formou distribuce.

    Ale souhlasím s tím, že DP toto řeší pro sestavy, nikoliv pro TV, protože takové TV s DP nejsou. Jako třešničku na dortu můžu přidat info, že někdy loni v listopadu se někdo hrabal v amdgpu a nejde, minimálně na dvou různých Radeonech a dvou různých monitorech, nastavit frekvence nad 100Hz, pokud použiji HDMI. DP funguje v pořádku (u mně QHD 144Hz), zjistil jsem to náhodou. To už mi přijde trochu jako diletantství.

    3. Intel nebude mít žádný problém s HDMI 2.1. Intel prdí na ovladače v Linuxu co si pamatuji a jejich stav je naprosto žalostný. Jestliže to AMD od roku 2015 (začátek vývoje amdgpu) dotáhlo z nuly, řekněme, na 70% (nemají zdaleka dotaženo), tak Intel za stejné období šel z 20% na 25%. Takže HDMI 2.1 je až to poslední, co by mohlo majitele GPU od Intelu trápit. Stačí kouknout do proton DB a zaměřit se na Arc. Krom toho dodnes s iGPU klidně padá kdejaký kompozitor, stačí si něco přát...

    4. Přikláním se k názoru, že to AMD nevyřeší, protože není schopno vytvořit, ač "blob", který by šel použít napříč distribucemi, třeba tak, jak to má vyřešeno Nvidia (někde dkms, někde sestavuje do repozitáře pro distro, např. pro openSUSE).. AMD jsme všichni chválili za amdgpu, ale nikdo netušil, že to prostě nedokážou dotáhnout do konce. Přičemž nevěřím tomu, že by v AMD nedali dohromady "dvě tři binárky", které by byly použitelné napříč distribucemi a holt by nebylo jiné cesty, protože SW patenty. A bylo by na uživateli, jestli chce používat AMF, třeba i HDMI 2.1 a další fce, které nejsou dotažené, a nebo ne. Tady máš uživateli balík binárek, protože to prostě jinak nejde a buď to chceš, nebo ne. A vůbec to nemusí být balík "ovladačů" ale Nvidie, protože amdgpu funguje dobře, jen mu chybí spousta funkcí a také GUI, které pro Linux AMD vůbec nevydalo. Což je při dnešních možnostech naprosto tristní.

    5.Ještě se dovykecám, pardon. Protože není běžně dostupné AMF napříč distribucemi, nijak zvlášť se s ním nepočítá a tak není podpora v aplikacích, které s ním mohou pracovat. Pár věcí se objevilo, zase to někdo musel řešit za AMD, třeba podpora pro OBS Studio fungovala díky skriptům, se kterými si někdo dal práci, v nových verzích to již celkem obstojně chodí přes ffmpeg (oprava zásobníku), ale to je jedna aplikace ze sta. A to nemluvím o tom, kolik úsilí by tomu musel věnovat běžný uživatel, který nerozumí řeči našeho kmene. Takový uživatel pak raději kopne Radeon pod postel a dojde si pro kartu konkurenční, kde to funguje, byť díky "blobu" Tady se AMD střílí do obou nohou a ještě si pro jistotu láme obě ruce.

    Omlouvám se za dlouhý příspěvek, ale bylo to silnější než já :D