BenQ EX3203R
BenQ EX3203R (stránky výrobce) je následovníkem modelu EX3200R, ale hodně vylepšeným. Jde o 31,5" monitor s rozlišením 2560 × 1440 bodů (dnes asi stále optimálním pro hraní) typu VA s kontrastem 3000:1 a odezvou pro přechod šedá-šedá 4ms. Jeho panel má 144Hz obnovovací frekvenci a adaptivní obnovování s FreeSync (včetně LFC). Navíc je ještě zakřivený v poloměru 1,8 metru pro „ponornější“ zážitek.
Monitor by ovšem neměl podporovat jen obyčejné FreeSync, má zároveň také certifikaci FreeSync 2, což znamená i určitou podporu HDR obrazu, kterou FreeSync 2 předepisuje. Monitor má sice jas jen 400 cd/m² (s neblikavým podsvícením), ale barevný gamut je rozšířený, obrazovka má pokrývat 90 % prostoru DCI-P3, což by měl být přesně minimální požadavek specifikace FreeSync 2. Monitor ale asi neumí 10bitovou bitovou barevnou hloubku, ve specifikacích je uvedeno jen 8 bitů.
Monitor je vybaven vstupy DisplayPort a dvojicí HDMI 1.4 (s podporou HDCP 2.2). Připojit se ale dá i pomocí USB-C v režimu DisplayPortu, které pak kromě obrazu zprostředkovává i rozbočovač se dvěma porty USB 3.0. Stojan dovoluje omezené nastavení výšky (rozsah 6 cm) a umožňuje VESA montáž. Kolik bude tento monitor stát a kdy se objeví na pultech obchodů, to zatím známé není.
AOC Agon AG322QC4
Prakticky současně se vynořil ještě druhý monitor s podobnými charakteristikami: AOC Agon AG322QC4. Opět je založen na 31,5" panelu typu VA s rozlišením 2560 × bodů a 144Hz frekvencí. Rovněž jde o prohnutou „křivuli“ s poloměrem 1,8 metru, což by vše indikovalo, že je použitý stejný panel. Ale AOC uvádí nižší kontrast, jen 2000:1. Asi by bylo zajímavé vidět v recenzích, jestli je mezi těmito modely opravdu reálný rozdíl.
Stejně jako BenQ má i tento monitor certifikaci FreeSync 2 a tentokrát také DisplayHDR 400. Maximální jas je opět přesně 400 cd/m² a monitor také dosahuje rozšířeného barevného gamutu s pokrytím 90 % prostoru DCI-P3. Stejně jako u prvního monitoru neznáme rozsah frekvencí pro FreeSync, ale specifikace FreeSync 2 přímo vyžaduje, aby monitor uměl LFC, takže v tomto ohledu by oba monitory měly být „v suchu“.
Tento monitor má dva vstupy DisplayPort a dvojici HDMI 2.0 (na kterých pravděpodobně bude také fungovat FreeSync, většina nových LCD už ho po HDMI umí). Přítomen je opět dvouportový rozbočovač USB 3.0, tentokrát se ale připojuje běžným kabelem USB 3.0 s klasickým konektorem, nikoliv céčkovým. AOC integroval i 2×5W reproduktory a opět lze regulovat výšku (rozsah 11 cm) nebo montovat do VESA držáku. AOC také integroval sůj oblíbený postranní držák na sluchátka.
AOC Agon AG322QC4 by se měl v Evropě začít prodávat v červnu (tedy snad do dvou měsíců). Cena má být 599 €, což je při momentálním kurzu 15 200 Kč. To je alespoň doporučená částka, ale monitory některých výrobců často reálně pořídíte za nižší ceny a AOC bývá mezi takovými značkami. Tudíž je ve hře i to, že se toto LCD bude dát sehnat o něco levněji.