Křeslo SX500 od SPC Gear je křeslo za necelých devět tisíc korun. Má udávanou nosnost 120–150 kilogramů (maximálnímu zatížení jsem se nepřiblížil ani s kočkou na klíně) a posun područek ve čtyřech směrech. Výrobce jako výplň použil pěnu lisovanou za studena.
Tento model v bílém provedení se na pohled od většiny křiklavých nebo černých herních křesel liší, takže nebudete vypadat, že vás zajímá „jenom Fortnite“ (doplňte si libovolnou současnou hru).
SX500 přijde v jedné velké krabici. Smontování je otázka dvaceti minut v závislosti na vaší zručnosti. Dostanete sadu šroubů a imbus, podobně jako v IKEA. Materiál je kombinací eko-kůže a látky. V zásadě části, kterých se dotýkáte tělem, jsou látkové (spíše jde o jakýsi semiš) a zbytek kožený. Součástí jsou dva přídavné polštáře z paměťové pěny, které nemusíte nasadit, ale s nimi je to lepší.
Montáž
V krabici najdete v jednom kuse sedák, opěradlo a pevný kovový kříž. Zvlášť jsou jen kolečka, tlumič, područky a přídavné polštářky. Nejprve se na základní kříž nasadí nylonová kolečka a vsadí tlumič. Některá kancelářská křesla mívají dva typy koleček právě pro měkké a tvrdé podlahy (koberec, vinyl…). Zde jsou kolečka tvrdší – jde o kompromis pro většinu typů povrchů.
Následuje smontování opěradla a podsedáku k sobě. Součástí mechanismu jsou plastové krytky, které se na pár místech lehce zakousnou hranou do kůže. Nevypadá to ale, že by se tím měl povrch poškodit, nejde o pohyblivou součást. K sestavené horní části křesla poté pomocí šroubů přimontujete područky a ovládací páku (nejen) pro výškové polohování. Posledním krokem je nasazení křesla na bajonet tlumiče a pojízdný kříž. A je hotovo.
Polohování
Jakmile sedíte, jako první určitě sáhnete po páce na pravé straně pro výškové nastavení. Dolů se svezete zhruba na 40 cm od země, a pokud se nadzvednete, vyjedete naopak do výšky asi 46 cm (výrobce uvádí 45–49 cm a zřejmě záleží, odkud se to měří). Stejnou pákou poté do strany zamykáte či odemykáte houpání.
Při houpání se již naklápí opěrka i se sedákem a rozsah závisí na aktuální poloze opěradla. Čím jste položeni níže, tím jde houpání snadněji. Vždy ale jen v určitém rozsahu – nelze tedy sedět vzpřímeně a z této pozice se zhoupnout až do ležata bez použití páky.
Na pravé straně nahmatáte i páku připomínající ruční brzdu a s její pomocí korigujete sklon opěradla. Sklopit opěrku jde až do téměř do vodorovné pozice 170°. Takový ten pocit, že možná přepadnete, máte jen při prvním zhoupnutí. I v této nejvíce položené poloze jste na křesle zcela stabilní.
Područky lze polohovat nahoru/dolů, od sebe/k sobě, dopředu/dozadu a vyosit šikmo. Většina polohování je výborná pro první nastavení, i když poté často už zůstane neměnné napořád. Pokud se tedy na židli nestřídá více lidí. Rotace do stran mi už přišla zbytná. Hlavně se ale kromě své postavě přizpůsobíte i výšce pracovního stolu a područky se vždy vejdou pod desku. Područky lze polohovat i pro zúžení či rozšíření v rozsahu zhruba 46 až 49 cm (měřeno na vnitřních hranách).
Přídavné polštářky
Při montáži jsem si nejprve říkal, že mě budou spíše překážet. Oba doplňky nejsou integrované a ke křeslu je připevníte pomocí popruhů. Na bederní opěrku jsem si ale zvykl rychle, byť kdyby byla nastavovací jako v autě, byl bych možná raději. Na tu hlavovou jsem si ale zvykal déle. Můžete ji totiž umístit dvěma způsoby podle vaší výšky a u mě to vycházelo tak nějak mezi. Máte na ni doléhat krkem, což vás také donutí se nehrbit.
Upevnění ve spodní poloze znamená provléknout popruhy plastovými oky, zatímco v horní poloze popruhem jen obejmete tělo křesla. Způsoby montáže jsou trochu nekonzistentní, ale popruh i v horní pozici drží.
Přídavné polštářky jsou podle výrobce vyplněné paměťovou pěnou, ale není to jako u polštářů v posteli, že by se pěna pomalu vracela do původního tvaru. Ač je materiál velmi příjemný, paměťovost zde už považuji spíše za marketingové lákadlo.
Hodnocení
S herními křesly nemám velké zkušenosti, netestujeme je nové každý měsíc. Dojmy z tohoto modelu jsou ale veskrze pozitivní. Herní křesla jsou si navzájem hodně podobná a není od věci si na nich před koupí zkusit někde sednout.
SX500 zaujme netradičním bílým provedením i kombinací materiálů. Čistě kožený potah totiž není hlavně v létě to pravé. Provedení jednotlivých dílů je velmi kvalitní, vše lícuje, až na plastové kryty bočního spojení sedáku a opěradla. Zde se pravoúhle tvarovaný plast v některých místech zakusuje do kůže a tipnul bych si, že po delší době používání by zde mohl kůži poškodit. Není to ale pohyblivá část, takže možná se nic nestane.
Křeslo jsem používal v srpnových vedrech i teď během začátku zimy. Je pravda, že během třicítek by se více hodil nějaký síťovaný materiál (srovnával jsem třeba s oblíbeným kancelářským křeslem z IKEA), ale také nejde o provedení, kde byste se v horku nadměrně potili.
Křeslo u pracovního stolu patří spolu s monitorem či klávesnicí mezi počítačové periferie. Je to spojnice vašeho těla s technikou a správný posez hodně ovlivňuje zdraví. Některá křesla stojí i několikanásobek tohoto modelu, což si každý nemůže dovolit, zároveň zde ale není dobré příliš šetřit.
Nakonec na počítačovém křesle nesedíte vždy jenom vy…
Zdroj všech fotografií: Cnews