Pro původní koncepci jedné z prvních řad firemních chladičů byl charakteristický velký pomaloběžný radiální ventilátor, který vyfukuje vzduch skrz žebrování a záslepku ven ze skříně.
Dnes už výrobce běžně dělá u modelů IceQ úkroky stranou od původní koncepce (například u dříve představených modelů HD 6850 IceQ X a HD 6870 sáhl ke dnes používanějšímu axiální ventilátoru, který je uprostřed karty a fouká na podélné žebrování).
V květnu letošního roku HIS vybavil chladiči IceQ s tradiční koncepcí s radiálním ventilátorem i nejvýkonnější Radeony HD 6970. A jak se při porovnání fotografií obou karet zdá, stejný chladič se čtyřmi heatpipe, který zvládá uchladit i HD 6970, teď posadil na mnohem úspornější nový model HD 6870 IceQ s produktovým číslem H687Q1G2M.
Radeon HD 6870 (hires foto)
Radeon HD 6970 (hires foto)
Co by to mohlo znamenat, asi nemusím zdůrazňovat (a nemyslím tím jen to, že je kvůli většímu chladiči karta o několik centimetrů delší, než by mohla být). Podle výrobce má být výsledkem jeho snažení o více než 24 °C nižší teplota a o 10 dB nižší hlučnost než v případě referenčního chlazení.
S ohledem na předimenzované chlazení je zarážející, že karta zůstala na referenčních taktech, což je 900 MHz u jádra a 4200 MHz u pamětí. Starší model 6870 IceQ X Turbo X s chladičem s axiálním ventilátorem totiž zvládá i podstatně vyšší takty – 975 MHz u jádra a 4600 MHz u pamětí.
hires foto | hires foto | hires foto | hires foto
Karta má na řadu HD 6000 standardní rozložení výstupních konektorů, teda kombinaci single link a dual link konektorů DVI, jeden HDMI a dva mini DisplayPorty.
U nás to sice se zastoupením společnosti HIS v současné době není žádná sláva, ale její karty se sehnat dají. V Americe už se ale prodává, cena se pohybuje lehce pod 220 USD (u nás to znamená cenu kolem 4500-5000 Kč s DPH).
Zdroj: HIS