Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Historické okénko: Historie československých mikropočítačů – první krůčky v době totality [retro]. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 15. 6. 2021 6:21

    Radek Holeček

    Z článku bych vyzdvihl informaci o nedostatku literatury. Podle mě si dnešní mládež dokáže představit, že byl nedostupný hardware, ale že by byl problém zjistit něco tak obyčejného jako příkazy jazyka Basic pro ten konkrétní počítač, to už ne. Když jsem začínal s počítači, půjčovala mi maminka na prázdniny ze školy PMD-85. Podařilo se mi sehnat knížku na Basic pro IQ 151. Sice to bylo nekompatibilní a spousta věcí nefungovala, ale lepší než nic. Pak jsem si taky kupoval časopis ATOM, což byl časopis o amrádě, v kterém byla jedna strana či dvoustrana věnována počítačům. Všem možným, jen samozřejmě ne tomu PMDčku. Více než z nějaké literatury se člověk naučil analyzováním existujících programů. Tím se dalo alespoň zjistit, jaké příkazy to vlastně umí.
    Jako zjevení působila na socialistickém trhu kniha Bity do bytu od Zajíčka. V kombinaci s nákupem Didaktiku Gama to byla poslední kapka, která u mě určila to, že se celý život živím počítači. Kdybych byl o trochu mladší, tak bych asi skončil spíše u ekonomiky. Ale o té se za socialismu nedalo sehnat už vůbec nic, takže to, že mě baví, jsem se dozvěděl až pár let po revoluci, když už jsem propadl počítačům.