Ultrastar He6 je k dispozici s rozhraním SATA 6 Gb/s nebo SAS 6 Gb/s, na stránkách výrobce překvapivě nenajdeme ani otáčky ploten za minutu, velikost vyrovnávací paměti, ani výkonnostní charakteristiky. Potenciální zákazníky ale můžeme ujistit, že záruka je pětiletá.
Záměrem vyrábět pevné disky s héliovou atmosférou se Hitachi GST poprvé pochlubilo v září minulého roku. Hélium má oproti vzduchu řadu výhod – připomeňme tehdejší slova Honzy Olšana:
Do standardního 3,5" pouzdra se díky tomu dá naštosovat hned sedm ploten místo dosavadních pěti, aniž by hrozilo, že to do sebe všechno navzájem nabourá. Takový disk bude mít paradoxně lepší provozní vlastnosti. Vedle již zmíněných faktorů snižujících hluk a spotřebu pomůže i lepší tepelná vodivost hélia. Díky ní se bude disk také méně zahřívat (lépe řečeno, teplo bude rychleji odváděno).
Tisková zpráva opakuje to, co HGST slibovalo již před rokem. Tedy že disk má v klidu o 23 % nižší spotřebu a v přepočtu na terabajt bude celé diskové pole o 49 % úspornější. Pozoruhodné je, že navzdory dvěma plotnám navíc je disk také o pět deka lehčí než standardní disk s pěti plotnami; jeho hmotnost je 640 g. Héliová náplň také snižuje provozní teploty o 4–5 °C.
Disky Hitachi Ultrastar He6 dobře zapadnou mezi nabídku Western Digital,
které své disky pro podnikový segment pojmenovalo dle chemických prvků
Disky plněné héliem jsou na rozdíl od obyčejných disků hermeticky uzavřené, aby z nich vzácný plyn nevyprchal. To s sebou nese jednu zajímavou výhodu, když už jsme se dotkli chlazení – takový disk totiž snese i ponoření do minerálního oleje nebo jiné nevodivé kapaliny, která je účinnějším chladicím médiem než vzduch a takové chlazení je proto levnější než běžně používaná klimatizace, pevným diskům ale bylo doposud zapovězené. Spolupráce Hitachi GST s firmou Green Revolution Cooling je proto příslibem dalšího snížení provozních nákladů velkých datových center.
Zdroj: Hitachi GST