HP DragonFly Folio G3: konvertibilní notebook pro náročné (recenze)

1. 2. 2024

Sdílet

Konvertibilní notebooky moc rád nemám, ale když jde o zajímavou konstrukci jako u třetí generace modelu DragonFly Folio, přemůžu se. A dobře jsem udělal, tohle je rozhodně jeden z lepších konvertiblů.

Tenhle notebook má z vnější strany kožené tělo, tedy alespoň zčásti. Víko displeje a kloub překrývá kožený potah. Když DragonFly Folio otevřete, máte před sebou klasickou „clamshell“ konstrukci, kterou lze otevřít do úhlu 144° (ideál by byl 180°).

V tomto stavu jde ale displej podebrat a vyklopit tak, že jej můžete předsunout před klávesnici. Zatímco touchpad je stále přístupný, klávesnice je v tomto stavu skrytá a místo ní můžete využívat dotykový displej nebo přibalené dotykové pero. Displej se zde přichytí pomocí magnetů a aretačních výstupků (hlavně ale díky magnetu). V této poloze drží velmi pevně a máte před sebou vlastně tablet se stojánkem a s doplňkovým ovládáním pomocí clickpadu.

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Pokud byste se v této poloze nezastavili, můžete celý displej rovnou položit a mít před sebou klasický tablet. Stále příjemně lehce nadzvednutý směrem k vám – jako když má stolní klávesnice zvednuté nožičky. Zapínací tlačítko je však na klávesnici, a tedy výrazně hůře přístupné.

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Ale zpět k režimu laptopu. DragonFly Folio G3 je 13,5" notebook s displejem o poměru stran 3:2. O výkon se stará úsporný procesor 12. generace Core od Intelu a 16 GB operační paměti. V konfiguraci s 512GB SSD se prodává za cenu něco nad 50 tisíc Kč. Nekonvertibilní DragonFly se již prodává ve čtvrté generaci G4, Folio zatím nástupce nemá.

model HP DragonFly Folio G3
displej 13,5" (3:2) | IPS | 1920 × 1280 px | (Chi Mei CMN13C0), matný dotykový, 165 Hz, 400 nitů
procesor Intel Core i7–1255U (12. gen Alder Lake) na 0,4–2,6 GHz (turbo 4,7 GHz), 2/4 a 8/8 jader, TDP 15 W
grafický čip Intel Iris Xe
operační paměť 16 GB LPDDR5 (integrovaná)
disk 512 GB (NVMe Micron)
klávesnice ISO/alfanumerická, podsvícená
porty 2× USB-C 3.2 (Thunderbolt 4, napájení)
sítě Wi-Fi 6E (Intel AX211), Bluetooth (5.3), LAN (–), LTE (ano)
další výbava dotykové pero
akumulátor 53 Wh
rozměry 296 × 234 × 17,9 mm
hmotnost 1,45 kg
OS Windows 10/11 Pro

Displej

Víko displeje se otvírá hůře a potřebujete k tomu obě ruce. Úhel otevření se zarazí na 144°, což je u konvertiblu na pováženou. I přes tenké rámečky se vešel kromě 8Mpx webkamery i senzor okolního jasu a infračervený modul pro přihlašování obličejem. Notebook má tu funkci, že se aktivuje displej, jen co si před něj sednete. Nebo třeba i jen projdete kolem, což se taky vždycky nehodí.

IPS displej je zde matný a současně dotykový, tedy spíše raritní kombinace, kterou mám ale rád. Povrch nemá žádné odlesky a současně lze ovládat prstem. Pro HP palec nahoru.

Matný a dotykový

Autor: Radomír Kejduš

Vyvážení teploty barev

Autor: Radomír Kejduš

Barvy odpovídají standardu sRGB, ovšem s užším gamutem, kdy některé odstíny budou chybět. Pro oko běžného uživatele nic, co by šlo poznat, vadit to může pouze fotografům. Barvy jsou jinak velmi přesné.

Rovnoměrnost podsvícení

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Chválím za vyvážení teploty barev. Rovněž homogenita podsvícení je velmi dobrá a intenzita jasu směrem k okrajům klesá jen velmi málo. Rozsah jasu jsem naměřil 17 až 321 nitů při kontrastu 1500:1.

Klávesnice

Klávesnice je typu ISO, má české znaky a bílé podsvícení. To se aktivuje i jen přejetím prstu po touchpadu. Zdvih kláves je poměrně nízký, ale celkově se píše dobře. Klasicky nepovedené jsou u HP kurzorové šipky, ty umí HP už jen u herních modelů. Všude už osazuje jen tuto velmi neergonomickou variantu. Zkratka Alt+F4 pro zavření okna u HP funguje naštěstí v obou režimech Fn, většina výrobců tohle neumí.

Autor: Radomír Kejduš

Horní F-klávesy také nejsou nijak odlišené. Obsahují akční klávesy pro jas, hlasitost, zapnutí podsvícení kláves ve dvou úrovních, je zde insert a zkratka pro spuštění utility MyHP (tohle tlačítko je programovací a lze jej přiřadit i na jinou činnost). Následuje tlačítko vypínající webkameru, což potom indikuje pomocí oranžové diody. Stále je mnohem lepším řešením fyzická krytka.

Nepříjemné provedení kurzorových šipek

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Zapínací tlačítko není bohužel zvlášť, ale omylem ho nestisknete, neboť pro vypnutí je potřeba jej držet déle. Má také o něco vyšší tuhost než zbytek kláves, takže jej nakonec poznáte i po hmatu. V režimu tabletu se k němu ale nedostanete, a i kdyby, klávesnice je deaktivovaná.

Konektivita

Fyzických portů není mnoho, protože se zkrátka nevešly. Na levé straně najdete dvojici USB-C (s podporou Thunderboltu 4), slot na SIM a sluchátkový jack, toť vše. K tomu sekunduje bezdrátová síť Wi-Fi 6E a modul pro SIM.

Slot na SIM

Autor: Radomír Kejduš

Magnetický úchyt na pero

Autor: Radomír Kejduš

K notebooku dostanete pero, které magneticky drží na pravém boku. Pokud pero není zasunuté v těle, lze jej snadno ztratit. I když tady jej drží silný magnet.

Rozborka

Dostat se k hardwaru tohoto kousku je docela oříšek. Nejprve musíte odcvaknout dvě záslepky na bocích kloubu a vyšroubovat odsud dva šrouby. Tady je lepší se inspirovat na videu přímo od HP.

Složitější přístup k hardwaru

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš

Potom půjde vycvaknout kožené překrytí kloubu a dostanete se již ke standardním šroubům držícím spodní kryt. Následuje už standardní proces odcvakání a sundání spodního deklu.

SSD

Autor: Radomír Kejduš

Modul 5G

Autor: Radomír Kejduš

Uvnitř je vidět dvouokruhové chlazení, každé s jednou heatpipe. Přístup tu je k disku SSD (zde 512GB od Micronu) a modulu 5G. Paměti jsou na desce napájené napevno.

Autor: Radomír Kejduš

Na detailu si lze všimnout napájecí cívky pro dotykové pero.

Autor: Radomír Kejduš

Výdrž a výkon

Akumulátor má kapacitu 53 Wh a HP k notebooku dodává příjemně kompaktní adaptér s opletenou šňůrou, koncovkou USB-C a výkonem 65 W. Výdrž podle benchmarku dosahuje při běžné kancelářské práci na 11,5 hodiny, video zvládne přehrávat více než 9 hodin. Za půl hodiny v nabíječce se dostanete na 50 % akumulátoru a za hodinu jste na 80 %.

DragonFly Folio G3 je při zátěži stále velmi tiché, nethrottluje a i při maximálním zatížení běží stabilně na 1,7 GHz.

bitcoin_skoleni

Nabíjecí adaptér

Autor: Radomír Kejduš

Cinebench R24

Autor: Radomír Kejduš

Rychlost SSD

Autor: Radomír Kejduš

Výkon procesoru v zátěži

Autor: Radomír Kejduš
Výkon (s adaptérem)
PCMark 10 4613 bodů
Cinebench R23 (single) 1466 bodů
Cinebench R23 (multi) 5647 bodů
Cinebench 2024 (single) 089 bodů
Cinebench 2024 (multi) 361 bodů
3DMark (Time Spy) 1548 bodů
Výdrž
kapacita akumulátoru 53 Wh
PCMark 10 (Modern Office) 11:24 h
přehrávání Full HD videa 9:20 h
PCMark 10 (Gaming) 2:20 h
úroveň nabití za 30 minut 49 %
úroveň nabití za 60 minut 80 %

Hodnocení

Autor: Radomír Kejduš
Autor: Radomír Kejduš
 
Autor: Radomír Kejduš

DragonFly Folio G3 je konstrukčně povedený konvertibilní notebook. Netradiční kožené tělo působí zajímavě a je současně docela praktické. Problematický je přístup k zapínací klávese v režimu tabletu – možná je na to nějaký trik, ale nenašel jsem ho. Velmi kvalitní webkamera má 8 Mpx a funkci, kdy dokáže sledovat váš pohyb. Reproduktory vzadu se v tabletovém režimu trochu zakryjí a nehrají tak dobře jako v otevřeném stavu.

Displej kryje ochranné sklo Gorilla Glass 7 s matnou úpravou a doplňuje jej výborná webkamera s vysokým rozlišením. Nevýhodou je na druhé straně starší 12. generace procesorů. Za mě je tohle jedna z nejpříjemnějších konvertibilních konstrukcí. Navíc ani netrpí hmotnost či tloušťka – pocitově jde čistě o klasický notebook a tablet si z něj uděláte, jen když opravdu chcete. Nijak vás to neomezuje. Nevýhodou je vysoká cena, která sahá přes 50 tisíc.

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.