Hlavní navigace

HP Mini 1000 - první minibook HP s Atomem

30. 10. 2008

Sdílet

 Autor: Redakce

Nyní, o pořádnou dobu později, se pokouší tento významný hráč ukousnout svůj kus koláče také pro sebe. A to s novým modelem Mini 1000.

Základní představení, konektory a klávesnice

Tento minibook je zveřejněn pouze několik dnů a osobně jsem ještě neměl možnost jej vyzkoušet. Zahraniční magazíny však tuto možnost měly a tak se pokusím z jejich testů a postřehů vybrat to nejpodstatnější.

Nového minibooku od HP jsou tři základní varianty:

  • černé provedení (s lesklým krytem v nyní populárním provedení "piano-black") s operačním systémem Windows XP nebo
  • černé provedení s operačním systémem postaveným na Ubuntu a nazvaným Mobile Internet Experience (MIE)
  • stylové červené provedení s Windows XP a roztomilým květinovým vzorem.

Již z těchto barevných kombinací je patrné, že zatímco černé edice jsou určeny především pánům, červená stylovka míří do dámských kabelek. Hardwarová výbava je u všech modelů stejné (až na drobné odchylky popsané níže):

  • procesor Intel Atom N270 taktovaným na frekvenci 1,6 GHz,
  • 512 nebo 1 GB operační paměti (pouze verze s Linuxem nabídne 2 GB paměti),
  • 60 GB pevný disk (4 200 ot./min, PATA) nebo 8 GB SSD nebo 16 GB SSD,
  • tříčlánkový akumulátor (25 Wh), volitelně i šestičlánkový (52 Wh),
  • dva USB 2.0 porty,
  • u SSD verzí speciální port HP Mini Mobile Drive,
  • ethernet, Wi-Fi 802.11b/g (volitelně i Bluetooth 2.1),
  • rozšiřující port pro výstup na monitor,
  • webovou kameru s VGA rozlišením,
  • SD/MMC slot,
  • LED obrazovka s úhlopříčkou 8,9" nebo 10,2", obě s rozlišením 1 024 x 600 bodů.

Hmotnost notebooku se pohybuje od 0,97 kg do 1,15 kg, šasi notebooku je celé vyrobenu z plastu a ne z kovu, jako tomu bylo u staršího Mini-Note 2133.

Konektory, klávesnice a touchpad

Konektorová výbava novinky patří mezi horší průměr. Na těle notebooku najdete pouze dva USB porty, marně budete hledat univerzální ExpressCard či jiný rozšiřující port. Nezvyklý je navíc použití jediného konektoru pro připojení mikrofonu i sluchátek. Ano, jeden jediný jack vám umožní připojit pouze jedno z těchto zařízení a v ovladačích zvukové karty poté musíte zvolit, zda jste právě zasunuli mikrofon nebo sluchátka. Pokud tedy jste zvyklí pro internetovou telefonii používat headset, na HP Mini 1000 raději rovnou zapomeňte.

Když Apple při představování nových Macbooků oznámil, že namísto běžného konektoru DVI použije méně rozšířený standard mini DisplayPort, strhla se obrovská kritika. Co však budou titíž kritici říkat na monitorový výstup HP Mini 1000? Ten je také nestandardní a pro připojení jakéhokoli monitoru musíte dokoupit redukci. A teď řekněte, kdo je lepší: zda Apple se svým alespoň standardizovaným konektorem, nebo HP se zcela proprietárním řešením?

Klávesnice je všemi recenzenty hodnocená jako nadstandardní, podobně jako klávesnice Mini-Note 2133. Klávesy dosahují velmi příjemných rozměrů, 92 % velikosti běžné klávesnice již zaručuje příjemně pohodlné psaní. Naopak touchpad je hodnocen jako malý a především v oblasti určené pro rolování stránkou hůře citlivý, s tlačítka umístěnými po stranách, jak je u této kategorie notebooků zvykem. Skvělé je malé tlačítko, jehož prostřednictvím lze touchpad zcela vypnout.

Displej, výkon a parametry

Displej a zvuk

Displej je k dispozici ve dvou úhlopříčkách, 9,6" a 10,2". Oba jsou v lesklém provedení, lesklý je také okraj okolo displeje podobně, jako u nových hliníkových Macbooků od Apple. Rozlišení obou zobrazovačů je 1 024 x 600 obrazových bodů, samozřejmostí je LED podsvícení.

Reproduktor je umístěn pod kovově vyhlížející mřížkou mezi klávesnicí a kloubem displeje. Jeho zvuk je prý slabý a nepříliš kvalitní.

Výkon a parametry

Zatímco použití procesoru VIA C7-M bylo krokem špatným směrem, Intel Atom taktovaný na frekvenci 1,6 GHz podává v útrobách HP Mini 1000 očekávaný slušný výkon. Integrovaná grafická karta Intel GMA950 se 64 MB sdílené paměti dosáhla na skóre 743 v benchmarku 3DMark03 (což je pro porovnání o 169 bodů více, než kolik dosáhl Lenovo IdeaPad S10 a naopak pouze o čtyři body více, než skóre Asusu Eee PC 1000H). Pro běžné sledování videa je tedy výkon dostatečný, starší hry jako je například Counter Strike si zahrajete také bez problémů - to je však vlastní všem minibookům stejné třídy.

Velkým neštěstím je rychlost použitého pevného disku. Ten nejenže nabízí kapacitu 60 GB, je ale opravdu hodně pomalý. Se svými 4 200 otáčkami za minutu není žádným přeborníkem: například Windows XP Home startují na HP Mini 1000 za 64 sekund. To je hodně - vždyť i stařičký Asus Eee PC 701 s procesorem o generaci starším a na dnešní poměry pomalým SSD diskem nabootuje stejný operační systém za poloviční čas.

Testy přenosové rychlosti magazínu Laptomag.com ukázaly, že maximální přenosová rychlost dosahuje nedostatečných 7,7 MB/s. Ano, i levné USB flashdisky za pár stovek jsou na tom lépe a například MSI Wind ve stejném testu dosáhl hodnoty 32,1 MB/s a Fujitsu Siemens Amilo mini s nepříliš rychlým diskem velikosti 1,8" palce vykazuje rychlost 24,7 MB/s.

V duchu právě vyřčeného se jeví jako vhodnější sáhnout po některém z SSD disků. Ty jsou osazeny ve speciálním slotu, který umožňuje jejich snadnou výměnu uživatelem za vyšší kapacitu kdykoli v budoucnu. Výdrž notebooku se pohybuje okolo hranice 2 hodin a 50 minut s tříčlánkovou a více než pět hodin s větším akumulátorem šestičlánkovým.

Uživatelské prosředí MIE, ceny a zhodnocení

Operační systém a prostředí

O Windows XP Home nemá cenu psát, všichni jej důvěrně známe. HP však vsadil na Linux, který volitelně ke svým modelům nabízí a zcela přepracoval jeho uživatelské rozhraní. To připomíná spíše webovou aplikaci, jakýsi univerzální portál k ostatním aplikacím a službám operačního systému. Ve své podstatě se jedná o aktuální verzi Ubuntu linuxu s vlastní grafickou nadstavbou HP Touchsmart interface.

Prostředí MIE si nejlépe představíte z následujícího videa, kde jej uvidíte v plné parádě - recenzenti si jej povětšinou pochvalují, zmiňují se kladně především o jeho svižném chodu. V HP asi moc dobře vědí, proč Linuxové verze dodávají se dvěma gigabajty operační paměti.

Cena a dostupnost

Minibook HP Mini 1000 začíná v základní verzi na ceně 399 dolarů (přibližně 7 500 korun) a je možné jej zakoupit v USA již nyní. Dvougigabajtová verze s Linuxem přijde na trh v lednu za předpokládanou cenu 379 dolarů (avšak s menším displejem). A nejvyšší edice bude "holčičí" červená, za kterou zaplatí zájemkyně celých 699 dolarů (více než 13 tisíc korun).

Co na něj říci?

Na první pohled je HP Mini 1000 velmi zajímavý minibook, který je navíc velmi pohledný. Nabízí slušný výpočetní výkon, velmi dobrou klávesnici a zázemí silné značky. Radost však kazí konektorové Waterloo, o mizerném výkonu použitého pevného disku raději ani nehovořím.

Kompletní fotogalerie

Kompletní fotogalerie

Zdroj fotografií: Laptop Magazín, www. laptopmag.com

WT100