HP oznámilo mikroserver Gemini postavený na serverových Atomech

21. 6. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Již loni na podzim ohlásila společnost HP pod označením projekt Moonshot vývoj vlastní řady mikroserverů. Má jít o úsporné stroje, které na velmi malé ploše integrují vysoký počet jednoduchých uzlů, sloužících například pro potřeby hostingu nebo cloudových služeb. Nyní byl v rámci projektu oznámen první mikroserver, určený k sériové výrobě: HP Gemini.

Srdcem Gemini se staly procesory Intel Centerton. Jak již možná víte, jde o čipy, odvozené od rodiny procesorů Atom. Pro náročnější službu v serverech jsou však vybaveny podporou nezbytných technologií. Umožňují použití virtualizace (technologie VT-x), a také pamětí typu ECC. Intel jim také ponechal aktivovanou podporu 64bitového režimu.

HP Redstone - předchůdce serveru Gemini

Architektura serveru Gemini hodně připomíná servery SeaMicro. HP také používá velmi kompaktní karty, na kterých se nachází vše, co patří k jednotlivému uzlu. Ten tvoří jen nezbytné minimum komponent, tedy procesor, paměť a čipová sada. Zbytek „systému“ už tyto karty sdílejí ve virtuální formě. Konsolidací úložiště, síťové konektivity, napájení a dalších komponent je možné dosáhnout velké hustoty uzlů na malém prostoru a zároveň výrazně srazit spotřebu celé sestavy. V jednom serverovém racku by se tak mohly nacházet tisíce uzlů.

 HP Gemini: Schéma mikroserverů

 

Končí HP s procesory ARM?
Když HP projekt Moonshot loni na podzim odhalilo, hovořilo se o použití procesorů typu SoC od firmy Calxeda. Ty používal i prototyp označený jako Redstone. Byly založeny na architektuře ARM a obsahovaly čtyři jádra Cortex-A9. Použití čipů ARM by se vzhledem k jejich tradičně vysoké efektivitě a nízké spotřebě zdálo logické. Proč je ale nakonec produkční mikroserver Gemini postaven na serverové odrůdě procesorů Intel Atom?

 Strategie Intelu pro úsporné servery

Domnívám se, že nejdůležitějším faktorem bylo, že procesory ARM jsou doposud pouze 32bitové. Pádným důvodem však mohla být i lepší podpora architektury x86 ze strany software. Na servery s procesory Intel (nebo AMD či VIA) lze prakticky ihned nasadit většinu serverových operačních systémů, zatímco architektura ARM by si od HP nejspíše vyžádala zvláštní testování a softwarovou podporu.

bitcoin školení listopad 24

S Centertony může HP server Gemini dodávat rovnou k reálnému nasazení. Naproti tomu Dell vidí své servery s procesory ARM od Marvellu prozatím spíše jako vývojovou platformu pro budoucnost. Na případný komerční úspěch si tak asi bude muset počkat výrazně déle než HP. Sériová produkce Gemini má teprve začít, ovšem servery by se měly dostat do prodeje ještě v tomto roce.

Zdroje: HP, X-bit labs