O co se konkrétně jedná? Jde se o případ z let 2007 a 2008, kdy se s podobnými problémy potýkaly i některé další značky (například Apple, Sony, Dell či Lenovo). V červenci roku 2008 HP oznámilo CPSC, že některé jejich Li-ion baterie pro notebooky mohou být vadné a představovat nebezpečí pro spotřebitele z důvodu možného přehřátí a exploze či způsobení požáru. Podle zákonů USA má jakákoliv firma povinnost informovat o podobném nebezpečí úřad okamžitě (do 24 hodin od zjištění vady). Po tomto oznámení začalo testování a v říjnu roku 2008 bylo staženo a vyměněno 32 000 akumulátorů.
Vyšetřování však odhalilo, že minimálně podle výpovědí několika zaměstnanců HP o tomto nebezpečí firma věděla již o tři čtvrtě roku dříve. V září 2007 prý HP vědělo o dvaadvaceti případech a podle CPSC dokonce již o půl roku dříve studie prokázala potenciální nebezpečnost těchto baterií, což si prý výrobce nechal pro sebe. Při oznámení problému bylo podle zprávy známo již 31 případů přehřátí, při žádném z nich ale nikdo nebyl zraněn.
Téměř půlmilionová pokuta (osm a čtvrt milionu v českých korunách) byla vyměřena právě za ono pozdní ohlášení problému. HP pokutu zaplatí, podle vyjádření mluvčího společnosti ale obvinění úřadu odmítá.
Zdroje: Reghardware / Edgadget / TZ