Je vám jméno HTC ještě aspoň trochu povědomé? Nevyhnutelně se nám vymazává z hlav, protože v oblasti smartphonů se firmě dlouhodobě nedaří a virtuální realita zatím není příliš zajímavá ani rozšířená. Další propad ukazují první čerstvě zveřejněná čísla za rok 2019, kdy HTC vykázalo příjmy pouze ve výši 10 miliard taiwanských dolarů. V roce 2018 to přitom bylo ještě 23,7 miliardy. Meziročně se jedná o 57,8% propad. Přitom ani loni nebyly celkové tržby zrovna světoborné. Neveselou situaci dobře vykresluje graf níže, na které můžete vidět příjmy firmy v miliardách taiwanských dolarů v letech 2005–2019. Nejlepším obdobím pro ni byl rok 2011 (inkasovala 465,8 a vydělala 62,3 mld. NT$), posléze se HTC vydalo na cestu dolů, přičemž propad tržeb pokračuje již osm let v řadě.
S čistým ziskem je to trochu jiné, byť nikterak slavné. V plusu byla firma až do roku 2012, rok poté přišla první červená čísla, stále však relativně únosná. V roce 2014 se firma vrátila do lehounkého plusu, oproti dřívějším časům ale bylo zřejmé, že důvod k velké radosti to není. Pak následovaly tři roky významných ztrát. V roce 2018 firma s ohledem na situaci vykázala slušný zisk, a to i přes razantní snížení příjmů. Viz grafy.
První smartphone s Androidem vyrobilo právě HTC.
Hodnocení situace HTC
Jak jsem už naznačil, virtuální realita zatím nepředstavuje velký trh. Kdysi slavný taiwanský výrobce na trh loni už ani neuvedl žádný špičkový telefon. Před dvěma lety patenty a část vývojového týmu prodal Googlu, což byl patrně důvod relativně pozitivních výsledků v roce 2018. V roce 2019 se naopak uchýlil k propůjčení značky jinému výrobci smartphonů. HTC zatím nevydalo kompletní finanční zprávu za rok 2019, která nám prozradí víc. Bylo HTC ziskové i loni? Uvidíme.
Přehled zisků a ztrát za jednotlivé roky ukazují druhý a třetí graf, data jsme vytáhli z výročních zpráv firmy HTC. Výroční zprávy před rokem 2007 jsou zveřejněny jen v čínštině a jsou pro nás tudíž nepoužitelné.
Zdroj: HTC (1 | 2) via TechCrunch