HTC představilo v Praze novou řadu One, byli jsme u toho

29. 3. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Taiwanská společnost HTC představila na barcelonské výstavě novou řadu telefonů nazvanou prostě One. Po několika nepříliš povedených výstřelcích, jako byl model Chacha vypadají nové smartphony nadějně. HTC přivezlo představit všechny tři telefony One X, One S a One V do Prahy a my jsme si je mohli vyzkoušet.

Představení HTC OnePředstavení HTC One

Všechny mají nejnovější Android Ice Cream Sandwich ve verzi 4.0.3 s nadstavbou Sense a navzájem se liší hlavně úhlopříčkou. Největší One X má 4,7", což je ještě více, než už tak dost velký Galaxy Nexus. Díky tomu nabídne HD rozlišení 720 × 1 280  pixelů. Uvnitř najdete čtyřjádrový procesor na frekvenci 1,5 GHz v duelu s Tegrou 3. Tělo přístroje je vyrobeno z polykarbonátu a nedá se uživatelsky otevřít – stejně jako na iPhone je tu jen slot pro kartu SIM na horní straně.

One S má mnohem rozumnější velikost displeje 4,3", do kterého se ale nevešlo tolik pixelů. Rozlišení 540 × 960 je také slušné, přesto bych i zde také uvítal „malé HD“ 720p. Procesor je tentokrát dvoujádrový a Véčko má jinou konstrukci – místo polykarbonátu jde tentokrát o kov. Ale ne ledajaký, HTC se chlubí tehnologií výroby, která kompletně změní strukturu materiálu, ten se stává pevnějším a na to že jde o hliník, vůbec nestudí.

Hliník je bombardován rozžhavenou plazmou a výsledný materiál je pak podobný keramice. HTC to nazývá Micro Arc Oxidation:

Nejmenší One V má pouhých 3,7" při rozlišení 480 × 800 pixelů, tedy stejně, jako postarší HTC Desire. Jeho design je trochu jiný, plastový s vystouplou spodní bradou. Proti One X a S je také o něco málo tlustší. Jako nejlevnější model se na něm samozřejmě trochu šetřilo a proto jej pohání pouze jednojádrový 1GHz procesor a 512 MB RAM. Většina funkcí je ovšem stejných.

Liší se omezenou pamětí

Kromě velikosti displeje a konstrukce je tu rozdílů přece jen více. One X a S vyžadují microSIM, což se zdá být novým standardem i u telefonů s Androidem (Xperia S ji má také). Nejde o nic zásadního, operátor vám tu vaši na pobočce zdarma zastřihne, případně vám vydá novou, ale určitá nekompatibilita to je. Malý One V má slot pro běžnou SIM.

Velký rozdíl je v paměti. One V má pouhé 4 GB vnitřní paměti, ale zase disponuje slotem pro microSD kartu; ten naopak chybí oběma větším, ale One S má interní paměť 16 GB a One X dokonce 32 GB.

Šlo by o slušné hodnoty nebýt jedné nepříjemnosti – pokud si vzpomínáte na recenzi Galaxy Nexus, který měl 16GB jediný paměťový prostor sdílený pro aplikace i data, což se bralo jako vlastnost nového operačního systému.

Když jsem ale nahlédl do předváděných HTCček, paměť pro aplikace byla mnohem menší. Konkrétně 1 GB u One V, 2 GB u One S a u One X to také není celých 32 GB. Proč je paměť u nových HTC takto hloupě rozdělená, když ji Android ICS slučuje, bohužel nevím, ale do recenze zjistím.

Superrychlý fotoaparát

Zástupce HTC vychvaloval hlavně dvě nové funkce: kameru a zvuk. Větší 28mm čočka se světelností F2.0 má zajistit lepší a ostřejší snímky, a co jsem zkoušel fotit, tak předběžně mohu potvrdit. Více mě ale zaujala rychlost snímání a pěkně udělaný burst režim. Stisknete spoušť, držíte a kamera s poměrně velkou kadencí udělá během chvilky 20 ostrých snímků za sebou. Více se mi jich nepodařilo, ač podle prezentace to mělo být až 99. I to je ale moc pěkný výsledek. Podle parametrů trvá ostření jen 0,2 sekundy a vyfocení jednoho snímku celkem 0,7 sekundy.

One X a S umí natáčet video v rozlišení 1080p, slabší One V alespoň do 720p. Během natáčení je stále aktivní spoušť fotoaparátu – můžete udělat snímek aniž byste vypínali kameru. Dále byl prezentován režim HDR, jehož kvality jsem nemohl ve sklepních prostorách vyzkoušet.

Lepší zvuk má zajistit spolupráce s Beats Audio, což je sice tak trochu jenom lepší ekvalizér, ale prý je uvnitř i nějaký vylepšující čip. Pokud k telefonu připojíte sluchátka podporující Beats, jsou rozpoznány a hudba by měla být o něco kvalitnější. Tato funkce již byla nadšenci z telefonu One vypreparována a zřejmě půjde k nelibosti HTC doinstalovat i do jiných telefonů.

Velmi se mi líbí spolupráce HTC s Dropboxem. Každý majitel HTC One dostane od Dropboxu 25 GB na dva roky, což se hnidopichům nemusí úplně líbit, ale kdo ví, co bude za dva roky. Také tuto funkci se již podařilo z telefonu vyjmout a údajně se k cenným gigabajtům prostoru dostali i jiní uživatelé, podle posledních zpráv to ale Dropbox zařízl. 25 GB je rozhodně zajímavá přidaná hodnota.

 

HTC dále představilo dvě zajímavá příslušenství. Malý Bluetooth modul s výstupem 3,5 mm jack se připojí do autorádia a přes A2DP profil přijímá streamovanou hudbu z aplikace Car Audio.

bitcoin školení listopad 24

Druhým bylo bezdrátové HDMI. Některé telefony mají konektor miniHDMI, ale tohle je lepší – malá krabička (poloviční velikost, než telefon) se připojí k televizi přes HDMI. Napájí se z USB, takže i tento konektor by měl váš televizor mít. Telefon se s takovým zařízením spáruje gestem na displeji: tři prsty směrem vzhůru. Poté lze streamovat film, fotky, či hrát Angry Birds a narozdíl od jiných zařízení, tady je to bez kabelu opravdu lepší.

cena datum prodeje
HTC One X 15 499 Kč začátek dubna 2012
HTC One S 13 499 Kč červenec 2012
HTC One V 7 999 Kč začátek dubna 2012

Telefony budou v prodeji od dubna, pouze One S se zpozdí a dočkáme se jej až v červenci. Ceny naznačují, že si kluci z HTC docela věří – my zase věříme, že brzy trochu zlevní. Nový Sense se zdá opravdu o něco jednodušší, než předchozí přeplácané verze, ale opět z něj nejdou odstranit aplikace třetích stran, které HTC instaluje z nějakého důvodu napevno. Například se nezbavíte Facebooku a v tom momentě nastupuje CyanogenMod. Odemčení bootloaderu je totiž dle tvrzení HTC u nových modelů již bezproblémový a dokonce tím ani nepřijdete o záruku. Na závěr jen škoda opět chybějící spouště fotoaparátu, kterou u Androidu nabízí snad jen Sony.

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.