HTML5 si nejčastěji spojujeme s tím, že zahubí doplňky pro prohlížeče jako Flash Player, Silverlight apod. Nový formát přidává značky, pomocí kterých mohou provozovatelé stránek přidávat na web video a zvuk, aniž byste museli do prohlížeče cokoliv instalovat.
Přibylo offline úložiště, díky kterému mohou na webu vznikat nové aplikace nahrazující ty desktopové nebo mobilní. Novinkou je také Canvas, grafická plocha na kterou lze kreslit vektorové obrázky, grafy apod. HTML5 umí také pracovat s matematickými zápisy (MathML).
Jednotlivé části HTML5 se už na webu běžně používají, firmy nečekaly až na doporučení W3C. S tím souvisí také odlišná filosofii dvou rivalů. Zatímco World Wide Web Consortium (W3C) stanovuje neměnné standardy jednou za uherský rok, konkurenční Web Hypertext Application Technology Working Group (WHATWG), která vývoj HTML5 prakticky odstartovala, chce specifikace formátu doplňovat neustále. Tvoří tzv. HTML Living Standard.
Je to vidět i na prohlížečích. Google, Opera, Mozilla a Apple přispívají do WHATWG a nasazují nové funkce nad rámec W3C. Microsoft jakožto hlavní člen W3C doplňuje Internet Explorer až o funkce posvěcené jeho konsorciem.
Zdroj: W3C