Obsah balení:
V balení na vás čeká mimo samotný telefon také napájecí 66W adaptér a metrový kabel s USB-A koncovkou na jedné a USB-C konektorem na druhé straně. Součástí balení je i špendlík pro otevření šuplíčku pro SIM, průhledný silikonový kryt a ochranná folie už nalepená na displeji.
Při koupi telefonu tedy dostanete základní ochranu, která může nenáročným uživatelům stačit. Silikonový kryt a ochranná fólie sice představují určitou odolnost vůči mechanickému poškození, náročnějším uživatelům bych ale doporučil připlatit si za kvalitní ochranné sklo a kryt. Ochranná fólie na displeji dle mého názoru zbytečně degraduje krásu a pocit z používání displeje.
Pochválit musím i absenci jakýchkoliv plastových částí v krabičce a také absenci brožurky o používání (kterou stejně nikdo nečte).
Parametry:
Rozměry a hmotnost: | 158,8 × 72,8 × 8,5 mm; 196 g |
Zpracování: | displej a záda Gorilla Glass, rám telefonu z hliníku, odolnost IP68 |
Displej: | 6,6" zaoblený OLED displej, 2 700 × 1 228 px, 120 Hz, jemnost 450 PPI |
Procesor: | Qualcomm Snapdragon 888 4G, 8jádrový, frekvence až 3,13 GHz, grafický akcelerátor Adreno 660 |
RAM a paměť: |
8 GB RAM + 128 / 256 / 512 GB ROM, 12 GB RAM + 512 GB ROM podpora nanoSD paměťové karty |
Selfie kamera: | 13 Mpx, f/2.4, širokoúhlý, HDR |
Zadní fotoaparáty: |
|
Nahrávání videa: | 4K@30/60fps, 1080p@60/30fps, gyro-EIS |
Baterie a nabíjení: | 4 360 mAh, rychlonabíjení 66 W, bezdrátové nabíjení 50 W |
Operační systém: | Android s nadstavbou EMUI 12 bez Google služeb |
Konektivita a funkce: |
|
Vzhled a celkové zpracování:
Technické zpracování je na takové úrovni, jaké byste čekali od vlajkového modelu za bezmála 30 tisíc korun. Na první pohled se jedná o velmi slušně zpracovaný telefon a po testování mohu toto tvrzení jedině potvrdit. Jednotlivé části telefonu nikde nevržou a někomu se mohou líbit i zaoblené rohy displeje.
Mnou testovaná zlatá varianta (přesné označení Cocoa Gold) disponuje lesklými zády se zlatým nádechem. Nutno podotknout, že jak lesklá záda, tak i displej jsou doslova magnet na otisky prstů a častému čistění se bohužel nevyhnete. Na zádech najdete také obří modul s fotoaparáty, který nad jinak plochými zády vystupuje o 1,9mm. Při používání telefonu na stole tedy počítejte s vikláním, a to i s použitím silikonového krytu. Hliníkový rám obepíná celý telefon a perfektně lícuje na záda a displej telefonu.
Na pravém boku naleznete zapínací tlačítko a kolébku pro ovládání hlasitosti. Na můj vkus je stisk tlačítek až moc tuhý a osobně bych volil tlačítka s jemnějším stiskem. Vrchní strana obsahuje pouze infraport a druhý stereo reproduktor. Na spodní straně poté najdete USB-C 3.1 pro napájení a připojení sluchátek, dále reproduktor a šuplíček pro dvě nanoSIM karty (případně 1 nanoSIM a nanoSD kartu). 3,5mm jacku byste u tohoto modelu hledali zbytečně a Huawei se tak přidává k dalším značkám, které upouštějí od legendárního audio připojení pomocí 3,5mm konektoru.
Telefon disponuje zvýšenou odolností IP68, která garantuje odolnost proti vniku prachu a vody. S telefonem můžete manipulovat 1 metr pod hladinou vody po dobu maximálně 30 minut.
Displej:
Hlavní dominantou každého telefonu je samozřejmě displej, který v případě Huawei P50 Pro zastupuje 6,6“ OLED True-Chroma displej se zaoblenými hranami na obou bocích. Zaoblený displej napomáhá lepšímu používání telefonu při ovládání gesty a zároveň mu dává prémiovější vzhled, osobně ale preferuji ploché displeje už jen kvůli častým překlepům při psaní na displeji se zakřivenými okraji.
Rozlišení displeje 2 700 × 1228 px dává celkovou jemnost 450 PPI, což je více než dostatečná hodnota. Pokud k tomu navíc připočítáme obnovovací frekvenci 120 Hz, dostáváme opravdu slušný displej a nádherným barevným podáním a vysokým jasem, který si hravě poradí s přímým slunečním svitem. V nastavení displeje můžete navíc aktivovat dynamickou obnovovací frekvenci a ušetřit tak procenta baterie navíc.
U displeje ještě chvíli zůstaneme. V nastavení si můžete vybrat mezi normálním nebo živým barevným režimem a nastavit teplotu barev k vaší spokojenosti.
Uživatelské rozhraní:
Huawei P50 Pro se do našich končin dostal s uživatelským rozhraním EMUI 12, který sice běží na Androidu, ale díky zákazu Donalda Trumpa přišel o veškeré Google Služby. A právě tady nastává pro spoustu uživatelů problém.
Huawei se sice snaží s rozhraním EMUI 12 co nejvíce zpříjemnit a napodobit jednoduchost používání jako u telefonů s Google službami, realita je prozatím však bohužel jinde. Většinu aplikací, na které jste zvyklí, stáhnete z AppGallery od Huawei nebo ze služby Petal, které jsem za dobu testování nějak nemohl přijít na chuť. Problém ale nastává u banálních aplikací, které jste u jiných telefonů brali jako samozřejmost (tedy aspoň já).
Jako příklad si dovolím zmínit placení telefonem, e-mailový klient Gmail nebo Google Kalendář. Telefon sice podporuje placení pomocí NFC, ale přidání platební karty do telefonu není tak "user-friendly", jak bych očekával. Selský rozum by mě vedl už podle názvu do aplikace Huawei peněženka, kde ale můžete přidat pouze věrnostní nebo dárkové karty či poukazy. Namísto toho musíte nainstalovat aplikaci Curve, která navíc nefunguje úplně spolehlivě. Místo Gmailu máte v telefonu jednoduchý e-mailový klient, který navíc aktualizuje příchozí e-maily jen v intervalu 15 minut. A nakonec kalendář, který opět funguje ne zcela spolehlivě a po spárování s vícero mými kalendáři začal zobrazovat jen některé a ještě ne všechny události.
Všechny tyto drobné chyby zbytečně sráží na kráse jinak vcelku povedenému a odladěnému systému, který ale potřebuje ještě nějaký čas, aby došel do fáze, kdy bude možné jej plnohodnotně nahradit za jakýkoliv jiný Android telefon s Google službami.
OLED displej přímo vybízí k použití funkce Always on, která vám bude vždy zobrazovat aktuální čas, datum a vybrané notifikace. Nastavit si můžete i akci, zda bude funkce Always on vždy zapnutá, nebo se aktivuje při určité akci.
EMUI 12 nabízí i širokou škálu gest, která mohou zcela nahradit tlačítka ve spodní části displeje a je tedy jen na vás, jakou variantu ovládání telefonu chcete používat.
Zmínit musím i optickou čtečku otisku prstů v displeji, která sice funguje spolehlivě, ale její rychlost nepatří mezi nejlepší a osobně bych čekal kratší prodlevu mezi skenováním otisku prstů a samotným odemknutím telefonu. K dispozici máte i odemykání pomocí skenování obličeje, která trochu napravuje reputaci pomalejší čtečky otisku prstů.
Výkon:
V čem Huawei P50 Pro exceluje, je výkon. A není se čemu divit. V telefonu naleznete procesor Qualcomm Snapdragon 888 s 8 jádry (1× 3,13 GHz Cortex-A77, 3× 2,54 GHz Cortex A-77 a 4× 2,05 GHz Cortex-A55), který se nezastaví před ničím. Použitý grafický akcelerátor Adreno 660 rovněž odvádí excelentní práci.
U tohoto procesoru mohu přeskočit testování méně náročných her, které telefon zvládne lusknutím prstu a přejdu rovnou k aktuálnímu vrcholu na poli mobilních graficky náročných her – Genshin Impact. Na vysoké nastavení a 60 Hz obnovovací frekvenci podával telefon vskutku excelentní výsledky a výkonu nepolevoval ani při delším hraní. Záda telefonu po delším hraní sice topila, ale ne tak, aby člověk neudržel telefon v ruce.
Telefon se v našich končinách prodává v kombinaci s 8 GB RAM a 256 GB vnitřním úložištěm. Vnitřní úložiště můžete rozšířit pomocí nanoSD paměťové karty.
Z hlediska výkonu pro vás nebude telefon žádnou překážkou, o čem svědčí i výsledky benchmark testů. 3DMark (Wild life) ukončil testování s celkem 5 680 body a PCMark (Work) naměřil 10 191 bodů.
3DMark (Wilf life) | PCMark (Work) | PCMark (battery) |
5 680 bodů | 10 191 bodů | 8 hodin a 35 minut |
Výdrž:
Navzdory velkému 6,6" displeji není baterie nijak extra velká a její kapacita je „pouhých“ 4 360 mAh. Už před testováním jsem čekal, že se bude jednat o klasický jednodenní telefon a po dobu testování se moje úvahy potvrdily. Baterie s vámi dokáže vydržet náročný pracovní den a v případě mírného využití i den a půl, víc od ní ale nečekejte.
Menší baterii kompenzuje podpora rychlého nabíjení, a dokonce i podpora 50W bezdrátového nabíjení. Dodávaný adaptér je schopen nabíjet telefon až 66 W a dokáže nabít telefon z 0 na 70 % za 35 minut, do plna poté za 1 hodinku a 1 minutu.
z 0 na 70 % baterie | z 0 na 100 % baterie |
35 minut | 1 hodina a 1 minuta |
Fotoaparát:
Co se u P50 Pro opravdu povedlo, jsou fotoaparáty. Huawei se u tohoto modelu nežene za co největšími čísly na papíře, místo toho sází na ověřené snímače, které nabízejí opravdu pěkné a věrné fotografie a přidává k nim i vlastní funkce, které kupodivu nejsou vůbec na škodu, tedy většinou.
Začneme hlavním 50 Mpx fotoaparátem s laserovým ostřením a světelností f/1.8. Ten podává opravdu skvělé výsledky a to jak ve dne za dobrých slunečních podmínek, tak i v noci. Výsledné fotky jsou ostré, vyvážené a mají dobrý dynamický rozsah.
Huawei nabízí i funkci Mistr umělé inteligence, která dokáže automaticky rozpoznat scénu a na základě toho i upravit jednotlivé nastavení fotoaparátu. Umělá inteligence dokáže rozpoznat jednotlivé scény rychle a přesně a například v noci nepotřebujete přepínat na noční režim, AI to udělá za vás. Fotografie za zhoršených světelných podmínek vypadají dost nadprůměrně a nebál bych se je označit za jedny z nejlepších, které se mi za dobu testování telefonů dostaly do ruky.
Občas to ale umělá inteligence přežene a výsledná fotka je až moc přesaturovaná a vyloženě ošklivá. Použití speciálních LEICA filtrů tedy dost závisí na aktuálních světelných podmínkách.
Teleobjektiv nabízí rozlišení 64 Mpx, světelnost f/3.5, PDAF ostření, optickou stabilizaci obrazu a až 100násobný zoom. Ptáte se, k čemu vám je reálně takový zoom? Stejnou otázku si pokládám také a realita je taková, že pravděpodobně k ničemu. Výsledek za moc nestojí a je na něm vidět velká dávka digitálního šumu, co byste ale od takového zoomu čekali. Reálně použitelný je tedy jen 3,5násobný a s dobrými světelnými podmínkami i 10násobný zoom.
U teleobjektivu ale naleznete zajímavou funkci, kterou bych osobně uvítal i v jiných telefonech jiných výrobců. Od 15násobného zoomu vidíte aktuální zobrazovanou plochu v celkovém kontextu fotografie pro lepší přehlednost, v jaké části se aktuálně nacházíte.
Mírným zklamáním pro mě byl 13 Mpx širokoúhlý fotoaparát se světelností f/2.2 s laserovým ostřením a 13mm ohniskovou vzdáleností. Výsledné snímky sice vypadají věrně, schází jim ale zaostření a míra detailů nedosahuje takových kvalit, jaké jsem od širokoúhlého objektivu očekával.
Samostatnou skupinou je černobílý 40 Mpx senzor se světelností f/1.6 a ohniskovou vzdáleností 23 mm. Osobně moc nechápu přítomnost černobílého objektivu a dokázal bych jej oželit výměnou za propracovaný softwarový filtr, výsledné snímky ale vypadají dobře a někomu se zálibou v černobílých fotografiích přijde tento objektiv vhod.
Za zmínku stojí i makrosnímky, které vypadají ostře a nabízejí vynikající detaily. Makro senzor bych opět zařadil mezi nadstandardní.
Selfie kamera s rozlišením 13 Mpx a světelností f/2.4 dokáže za dobrých světelných podmínek podat opravdu dobré výsledky a nebál bych se říci, že vášniví „selfiečkáři“ si v případě P50 Pro přijdou na své. Za horších světelných podmínek ale kvalita výsledné fotografie klesá.
Nahrávat video můžete až ve 4K při 30/60 FPS nebo ve Full HD při 30/60 FPS. Selfie kamera dokáže natáčet video ve 4K při 30/60 FPS, ve Full HD při 30/60 FPS, případně 240 FPS při zpomaleném záběru. Za zmínku stojí i režim, ve kterém můžete nahrávat z více zdrojů zároveň. Můžete tak nahrávat hlavním fotoaparátem a zároveň i sebe pomocí selfie kamery.
Závěr:
Co říci závěrem? Huawei P50 Pro rozhodně není špatný telefon a černou ovcí je u něj snad jen absence Google služeb a malinko horší výdrž. Povedené zpracování doplňuje vynikající displej a úžasné fotoaparáty, které dokáží vytvářet kvalitní a barevně přesné snímky jak ve dne, tak i za zhoršených světelných podmínek. Vysoký výkon vás nebude bránit takřka v žádných činnostech, které byste chtěli na telefonu dělat.
Pokud jste ochotni přimhouřit oko nad absencí Google služeb nebo služby od Google nepoužíváte, mohu vám telefon směle doporučit. Většinu Google aplikací do telefonu v závěru dostanete, postup ale nebude tak jednoduchý jako v případě jiných modelů. V opačném případě zkuste počkat, než Huawei doladí zbývající problémy s vzájemnou kompatibilitou jednotlivých aplikací a celkovým odladěním jeho EMUI.
Huawei P50 Pro se v našich končinách začal prodávat 26. ledna za doporučenou cenu 29 999 Kč ve variantě 8 GB/256 GB. Pokud si telefon zakoupíte nyní, dostanete navíc bezdrátová sluchátka Huawei FreeBuds Pro v ceně 4 399 Kč zadarmo.
V textu jsou použité printscreeny a fotografie pořízené redakcí Cnews.cz