Mně se celá tahle kauza zdá jako pokus o pošpinění jednoho z mála hráčů na telekomunikačním trhu (myslím ústředny atd.). Prostě jen proto, že je to čínská firma, tak je automaticky "fuj". Raději dodávky telekomunikačního vybavení svěříme předraženým američanům, švédům nebo nevím komu, i když je to nevýhodné. Stejné je to v energetice - dodávky plynu z Ruska, které byly vždy bez problému (Rusko je na vývozu plynu závislé), nakonec nahradíme předraženým americkým plynem. Jak jsme dřív lezli do zadku rusům, chováme se nyní stejně nesvéprávně v opačném gardu.
Zajimalo by me, kdyby autor clanku dokazal vysvetlit, proc s nastupem 5G siti muze byt problem vetsi? Predem diky.
Duvod proc tomu nerozumim je ten, ze dneska maji vsichni tri cesti operatori kompletni infrastrukturu 4G (LTE) siti vystavenu na technologii Huawei. O2 ma na jejich technologii vystavenu i 3G sit. Jedine snad GSM site nejsou od Huawei, ale treba jim uz dnes dodavaji i ty, to fakt nevim. Takze pokud Huawei spicluje, tak fakt nevim, jak muze byt situace nekdy v budoucnu jeste horsi, kdyz uz dneska mohou mit podchycena vsechna data.
Hlavne to ukazuje, jak politici nicemu nerozumeji, protoze fakt ma vyznam zakazovat telefony od Huawei na uradu vlady, kdyz ma Huawei k dispozici vsechno co je za tim telefonem, tudiz bezpocet moznosti k odchyceni dat.
SOUHLASIM JEDNOZNACNE SE ZASUPCI HUAWEI, chceme videt dukazy. Pokud ředitel NÚKIB Dušan Navrátil nema dukazy, tak okamzite na hodinu propustit, nezodpovedny neschopny urednici nemaji co delat reditele statnich uradu. (Opak je bohuzel casto pravdou.)
Pro adoranty cinskeho systemu a cinskych firem nekolik obrazku...
https://www.boredpanda.com/award-winning-chinese-photographer-vanished-lu-guang-china-xinjiang/
Enjoy...
To co se děje kolem Huawei bych víc vnímal v širším geopolitickém kontextu. Špiclujou všichni všechny a o velkých hráčích jako je USA, Čína, Rusko to platí dvojnásob.
Když nemáte dost informací, položte si otázku, komu daná věc pomůže, kdo tím získá? Zaregistrovali jste asi před týdnem bezprecedentní zatčení jedné z TOP řídících manažerek firmy v Kanadě (mimo území USA!)?
Apple v poslední době docela rapidně ztrácí v prodejích a naopak Huawei drtí všechno, co mu přijde do cesty. Trump zkrátka chce mít páku navíc, až bude jednat s Čínou a tohle docela drsný krok s tím zatčením. Za vším hledejte peníze a ženský.. :)
Tak jsem koukal na wikipedii a Dusan Navratil je byvaly politik ODA, po te Odesak, ktery byl obvinen lec mu nic nebylo prokazano z napojeni na americkou firmu Unisys zabyvajici se bezpecnosti v IT. Vi se, ze mu ta firma platila sluzebni cestu, ale tehdy nebylo prokazano, ze jde o stret zajmu. Nicmene myslim, ze vsichni hned tusime odkud vitr vane.
Proč může být po nástupu 5G sítí problém větší, je jasné. Pokud nebudeme používat čínskou techniku, 5G sítě mít nebudeme - nebo s mnohaletým zpožděním. Problém není v čínské technice, problém je v idiotském vnímání světa současnými politiky, ještě ke všemu ovládnými největšími médii. Je smutné, když si člověk uvědomí, že poslední zbytky zdravého rozumu si mezi českými verzemi politických špiček uchovávají pětasedmesátiletý president, česko-japonský míšenec a pár zbylých komunistů...
A k možnosti nákupu od Ericssonu - Švédsko je druhá nejrychleji se islamizující země Evropy. Od muslimů bych kupoval ještě méně rád, než od kohokoli jiného.
Čínští výrobci jsou na tom nejspíš úplně stejně, jako ti američtí. Nevěřím ani jedněm z nich, ale že NSA odposlouchává kdekoho, to se prokázalo už dávno. Huawei asi nechceme proto, že v tom nejsou zadní vrátka pro USA. Kdyby Huawei nabídla NSA přístup, rázem by byla důvěryhodnou firmou, ba přímo doporučenou, co si budeme povídat. :D
Zpravodajci informace tají nejen v této kauze. Mají k tomu své důvody. Ale kdyby tomu tak nebylo a zveřejnili všechno, tak k čemu by to bylo dobré? I ten nejlepší důkaz lze zpochybnit za pár minut. Veřejnost se nevyzná v čipech, technických specifikacích apod. Podstatná část společnosti je ovlivnitelná informacemi, které mají původ na nějakém dezinformačním webu, kde to napíše například člověk, co se podepisuje jako Vedoucí kolotoče. Veřejnost opravdu nemůže rozhodovat o národní bezpečnosti. Jak by to fungovalo? Tajné služby by se zveřejňovaly utajené informace, cizí špioni by se s nimi seznamovali a dávali námitky...veřejnost by rozhodovala, kdo má pravdu? Veřejnost nemá k tomu ani znalosti, ani odbornost. Mělo by se to nechat na těch, kterým to přísluší. Krásně to bylo poznat na spoustě kauz, jako byl pokus o zabití Sergeje Skripala nebo sestřelení letu MH17. Nejdřív se volá po důkazech a když se zveřejní, tak se zpochybní spoustou "alternativních" verzí, které najednou nikdo nemusí dokazovat a které si navzájem odporují. Stačí když se vytvoří dojem, že pravdu se vůbec nedozvíte a oficiálním místům nejde věřit. Srovnávat MeToo a národní bezpečnost je úplně mimo. Jen to dokazuje fakt, že hodně lidí si bude dělat názor podle něčeho úplně jiného a hrát v tom budou roli emoce.
Huawei zamykal bootloader vzdycky a odemykani prestal umoznovat uz tak pred minimalne 4 lety. Mozna, ze jak u kteryho mobilu. Ja mel stesti, ze jsem jeste stihl odemknout Huawei Honor 2, protoze pak uz to neslo. Tohle nema s odposlechy nic spolecnyho, to je jejich politika, kvuli ktere ja bych si telefon od Huawei pro sebe nekoupil. Ale beznym uzivatelum je nejakej zamcenej bootloader sumafuk.
Tak za prvé. Nikde není dána povinnost, zveřejňovat důkazy v médiích. Byla by to v mnoha případech velká chyba a odhalení toho, co už naše, či jiné tajné služby všechno ví. Tyto informace pak logicky podléhají utajení a někdy i velmi přísnému. A pokud se já mám rozhodnout komu věřím, tak spíše věřím tajným službám, než Zemanovi, který je odborník na jedinou věc, na plky. Kromě toho, přidali se další země. A za druhé. Mě úplně stačí onen velmi kontroverzní zákon o vynucené spolupráci čínských firem s čínskými tajnými službami. To může by to nejzásadnější. A za třetí. Dávám si do kontextu dění, kolem čínské podnikatelky a kanadského občana. V Číně se nedomůžete práva a spravedlnosti, je to gangsterská země, kde něco jako právo, defacto vůbec neexistuje, pokud by to bylo proti zájmu mocných lidí v Číně. Takže když si to shrnu, nikdy bych si do statní správy a na důležité body komunikační infrastruktury, nemohl nasadit produkty firmy, která nuceně podléhá zákonům takovéto země.
zde neco o cine, mene fotek na objednavku zapadniho mainstreamu a vice faktu
https://vlkovobloguje.wordpress.com/2018/12/21/hrozba-jmenem-huawei/
Tak to dava logiku..islamiste ti buou davat odposlouchavaci soucastky do vyrobku Ericssonu...asi stejna loika jako tvrdit...."že poslední zbytky zdravého rozumu si mezi českými verzemi politických špiček uchovávají pětasedmesátiletý president, česko-japonský míšenec a pár zbylých komunistů"... ty tomu davas zabrat :)
Jenom poznamka, Huawei prosel vsema bezpecnostnima proverkama USA, proto mohl dodavat i reseni pro statni urady v USA. Akorat tim prosel jeste pred nastupem prezidenta Trumpety, kterej neustale vyhlasuje zahranicnim firmam valku.
Nicmene asi tomu lze castecne rozumet, USA je dnes ekonomicky zavisla na Cine a snaha to zmenit asi neni uplne blba. Jenom nechapu, proc se k tomu pripojuje najakej ceskej blbecek, kdyz v CR je situace zcela odlisna.
ano zamykal, ale umoznoval ho i odemknout zhruba do poloviny prazdnin 2018 ne jak pisete uz pred 4lety. https://www.mobilmania.cz/clanky/huawei-konci-s-odemykanim-bootloaderu-kody-si-muzete-vyzadat-uz-jen-60-dni/sc-3-a-1341900/default.aspx
beznym ano uzivatelum je to sumafuk urcite. ale tem co to neni jedno jim to zakazal, a urcite ma k tomu duvody jine nez oficialne se vyjadril.
Inu, myslet si můžeš, co chceš. Ale nedávají se odposlouchávací součástky, ale softwarová zadní vrátka. Odposlouchávací součástka měl být ten miniaturní čip uvnitř serverových desek. Autor tohoto výmyslu byl zjevně novinář, protože mu nedošlo, že by k takovému čipu musela vést spousta spojů a aby měl smysl, musel by mít výkon prakticky větší, než serverový procesor/procesory na té desce. Pokud by Čína takovéto čipy měla (prý menší, než zrnko rýže), tak by už nemělo nejmenší smysl s ní jakkoli soutěžit - byla by tak třicet let napřed - nebo víc. A to tedy není.
Mno, já jednak nelezu nikomu do prd**e, na to tady jsou jiní šíbři, já používám úplně jiné přístroje, protože mám úplně jiné potřeby a požadavky. Co prozměnu uniká mi, je proč řešíš něčí "vinnost a nevinnost",když o tom to vůbec není. Je to jenom o tom, že když chce někdo psát články, tak by si měl zjistit fakta a nefabulovat s blbostma které do něj nacpal mainstream, to je všechno. Vždyť i částečně myslící člověk se musí smát nad těma srač***a co na Huawei a ZTE nakydali, ale chápu že věřit, je někdy pohodlnější, kdo je vinen nebo ne je mi v tomto smyslu naprosto u ři*i .....
"Ale nedávají se odposlouchávací součástky, ale softwarová zadní vrátka"
.. to je rozumny komentar. Ncmene myset si, ze Huawei je v necem "hodnejsi" nez nejake Cisco & spol a tudiz zadni vratka nema je podle meho nazoru fantazmagorie.
Pokud nema rad praktiky NSA, tak ti musi byt uplne stejne odpodive praktiky, ktee funguji v Cine. Cina je o to horsi, ze tam jedinec nezmanema nic..
Nešlo o serverové desky, ale o BMC karty serverů. A principem nemělo jít o samostatný počítač, ale pouze o nástroj, kterým se vrátka měla automaticky vytvořit.
Ono je to celkem logické - jak bys chtěl zajistit "neviditelnost" takového parazitního počítače na síti? Místo toho si jen nachystali malý čip, který mohl např. upravit filtry pro BMC kartu tak, aby akceptovala spojení z určitého rozsahu adres a přidal nějakého "defaultního" uživatele. Pokud se takový čip přilepí někam k nonvolatile paměti BMC řadiče, nebo ještě lépe k jeho sériovému portu - tam bych to čekal nejvíc (je to jednoduché a jako rozhraní stačí 3 vodiče - RX/TX/GND) a útočník ví, jak jsou informace v této paměti organizovány, popř. ví jakým sledem příkazů lze docílit téhož, není to nic těžkého a složitého. V podstatě by mohlo stačit i jednoduché hradlové pole, v horším případě procesor jako MOS6502, i8008, apod.
Tak ono poku si to neotestujes sam, tak stejne vsemu ostatnimu veris. Jestli veris idnes nebo aeronetu je jen otazka osobnich preferenci. Porad veris nebo neveris co tam pisi. S jistou davkou inteligence a zkusenosti se pak da oadovat, jestli co je tam napsane je hvadina nebo ne, ale t je tak vsechno.
Nicmene, ja osobne verim, ze Huawei spicluje uplne stejne, jako nejaky jeho ameicky protejsek. Nevidim v tom rozdil.
Cela kauza je smyslenka Bloombergu, resp. toho, kdo si to "odhaleni" u nich objednal. Jakykoliv neautorizovany traffic by byl totiz okamzite odhalen na firewallech a routerech, takze takovyto backoor mohl mit smysl pred dvaceti lety, ale dnes by fungoval nekolik hodin, v zabezpecenem sitovem prostredi nikdy. Jen idiot by se o neco takoveho pokusil u cloudovych megafirem, kde prost odhlanei exponencialne roste.
Hnízdo: Takže je to smyšlenka? Máš pro to nějaký relevantní důkaz, nebo sis to vycucal z prstu?
Tvé naivní představy o tom, jak dnešní cloudové megafirmy vylučují takový útok, naprosto nesdílím, právě naopak. Dříve byla typická firma nedobytná pevnost, dnes má vysunutá některá interní data do tzv. bezpečného cloudu, což implikuje daleko benevolentnější pravidla pro filtraci. Něco málo o tom vím, sledoval jsem to zblízka v posledních cca 15 letech. Ty zcela vědomě izoluješ jeden problém a děláš z něj ojedinělou výjimku, ovšem realita je drtivě jiná. Typický dnešní firemní uživatel horko těžko zvládá základy MS Office, povědomí o bezpečnosti a rizicích má tak jeden z tisíce. Relaxed security se stala standardem, protože je z pohledu cifršpionů levnější. S tím se ale otevírají další vektory útoku, které dnes rozhodně nevypadají tak, že si nějaký beďarovitý klouček hackne web firmy, ale útok bývá postupný a je při něm zneužito mnoho prostředků a procesů firmy, na kterou se útočí. A sebelepší firewall s možností inspekce paketů, SSL bumpingem a dalšíma fičurkama je ti úplně k ničemu, když se útočník dostane dovnitř firmy (a tím je myšleno včetně oněch cloudových služeb, protože dnešní velká firma je masivně propojena se svými dodavateli služeb).