Nemůžu si pomoct Honzo, jste vůči AMD nekritický. Je pěkné, že obraty a prodeje stouply a gratulace k tomu (obzvlášť když vlastně nemají kompletní portfolio produktů z nové generace), jenže v důsledku je ta účetní ztráta vážná. Jde o to, že ty prostředky zkrátka budou chybět na budoucí vývoj a tohle by bylo potřeba zmínit a trochu rozvinout a ne nekriticky předestřít tezi, že AMD předpokládá že se to vyplatí. To už v minulosti předpokládala několikrát a výsledky se stále nedostavují. Trochu důkladnější rozbor by byl na místě. Jejich strategii stále chybí konzistence, monetizace patentů a technologií není taková, jaká by mohla být a tak dále. Těch témat je určitě více.
Nějak mi vrtá hlavou, proč k těm smluvním pokutám dochází. AMD je platí už tolik let... To jako teprve teď dohodli změnu podmínek? A zaplatili za ni dalších 400 mega s tím, že nová smlouva pro změnu opět zajišťuje GloFo příjem, aniž by cokoli vyrábělo? (tentokrát však i pro případy, že by se AMD dařilo:D)
Mně to prostě přijde jako tunel, kterému teď navíc vymalovali zdi a věší na ně roztomilé obrázky.
podle statistik JPR se naopak high-end prodava posledni rok lepe a je to jediny segment ktery nestagnuje nebo klesa tak jako celej PC trh, ale naopak mu podil a celkova cisla prodeju stoupaji ;) a je to logicke, levne grafiky z casti jiz nahrazuji APU, navic na high-endu bejva marze nejvetsi a naopak na levnych kartach je marze nizka a sazi se na vetsi objemy, ty objemy tam ale klesaji
Tiež by sa mohlo stať, že AMD nebude mať kde vyrábať.
Glofo, je špecifická firma. Majú drahé výrobné linky a pritom minimum zákazníkov (na najnižších nodoch) pričom plné vyťaženie tých liniek je nutné (tie linky niečo stoja aj keď práve nič nevyrábajú). Preto napríklad IBM zaplatilo ešte oveľa viac (ak sa nemýlim) len aby sa tých liniek zbavili.
Pokud si dobře vzpomínám na ten vznik GlobalFoundries, tak to nebylo jednoduché převzetí těch továren. Podobně jako u IBM* s tím ten nový vlastník přebíral i nějaké závazky a tak, musel najednou místo AMD platit vývoj procesů. Myslím, že převzali i nějaký dluh, ale to už si moc nepamatuju. Ono to taky ze začátku bylo tak, že tam AMD pořád mělo 20% podíl. Ale tím, jak zrovna hned ptom začalo AMD mít typ problémy s cashflow, se ukázalo, že ten druh vztahů byl špatnej.
Tím, jak mělo AMD ze začátku pořád podíl, na něm totiž taky byla část investic do nových procesů a všeho ostatního, jenže v těch prvních letech na to pak už nemělo peníze a pořád jím tím vznikal dluh. A tak se pak došlo na to, že se vzdali i toho zbávajícího podílu, ale zřejmě jim pak z těch postupných změn těch smluv (bylo jich už moc) zůstaly zase ty závazné objednávky do budoucna, které si GlobalFoundries nechalo dát - asi to bylo hlavně jako výměna za styrší závazky.
A problém pak byl, že ten objem výroby šel stabilně hodně dlouho dolů - letos to má být těch 650 milionů USD, jenom. Takže tahle smlouva musela být změněná několikrát na nižší závazek, ale GloFo to samozřejmě nechtělo pustit zadarmo, takže tam vždycky bylo nějaké finanční vyrovnání. Pořád se to opakuje protol že ten objem výroby pořád klesá. Průšvih je, že se třeba ty malá APU vyráběla nebo vyrábějí v TSMC (otázka je, zda se tomuhle problému dalo předejít, nebo výroba v GLoFo prostě reálně nebyla možná), a že přechod grafik trval hrozně dlouho. I ty konzolové čipy jsou snad pořád z TSMC, takže nepomáhají se splněním těch kvót...
Jsou to prostě závazky pocházející z minulosti, které se pořád táhnou dál.
Ona ta smlouva možná kdysi vznikla jako trošku gamble - při vysokém objemu výroby by pro AMD tehdy bývala výhodná, jenže při nízkém zase nevýhodná. A obhužel pak postupně přišla krize, Bulldozer, propad trhu s PC, takže na několik let (a změna v nedohlednu) se AMD dostalu hluboko pod tu hranici.
* To IBM to asi dobře ilustruje, bylo v úplně stejné situaci. Potřebovalo, se zbavit továren, ale zároveň potřebovalo, aby dál běžely a byly pro něj k dispozici ještě dlouhou dobu. Aby toho dosáhlo, muselo se zavázat, že bude X let u nového vlastníka objednávat, a ještě k tomu hodit hotovost v řádu miliard dolarů. Úplně stejně to asi bylo u AMD - sice jako že "prodalo" většinu svých továren, ale reálně do té transakce muselo ještě spoustu doplatit - něco v penězích, něco v podobě závazků, že v budoucnu bude tomu podniku dávat práci (a ten závazek měl postihy za nesplnění). Takže tím vznikem GloFo AMD vznikly různé druhy dluhů.
Tady IMHO nejde o nekritičnost, ale prostý realismus. Z lejna se bič uplést nedá, a AMD aktuálně jede "na tři válce", protože CPU divize nemá prakticky co nabídnout a defacto odepisuje vše, co má na skladech. To logicky strhává i příjmy dosahované v GPU oblasti do těch minusových čísel.
A z tohoto pohledu, včetně indikovaného/předpokládaného vývoje na celý rok 2016, který Lisa Su přednesla začátkem tohoto roku, je výsledek za Q3 opravdu výborný, protože došlo z hlediska operačního výsledku k mírnému zisku a zároveň určité stabilizaci předpokládaného pádu ještě předtím, než byl uveden Zen.
Ostatně reakce akciových trhů na výsledky AMD jsou velmi výmluvné (za poslední měsíc: DJ i NASDAQ mají -0,7 až -0,8%, AMD naopak +3,86%, a to včetně posledního poklesu po oznámení výsledků za Q3 (tento pokles pokládám za pouze krátkodobý).
Osobně si myslím, že to Honza přečetl správně, protože já došel k prakticky stejnému závěru.
amd sa darilo ale ma stratu. a v clanku pri intel je zase ze sa im darilo ale buducnost neista.. take nadrziavanie znacke a firme amd je uz na chocholouska. to je fakt psychos ze musi tak prekrucat este aj nadpisy clankov aby stale amd vyzeralo dobre. )))
Oduvodnena kritika predpoklada mit v rukavu nejakou vlastni lepsi strategii, coz vzhledem k nelehke situaci AMD, kterou si rozhodne nezavinila jenom sama, neni vubec nic snadneho.
Ja osobne bych chtel kazdeho samozvaneho kritika videt na miste Lisy Su.
V tomhle ohledu je mnohem jednodussi vest konkurenci, ktera si proste chyby muze dovolit.
Na stranu druhou k mnozstvi problemu, ktere AMD ma ( a znovu ne vzdy si je zavinila sama) tak se ta firma drzi dobre. Intel je tak 12* vetsi firma (zalezi podle jakych parametru to budeme pomerovat) a mnoho investic mu taky nevyslo. Nvidia mela taky investice, ktere ji nevysly (tegra v mobilnim segmentu napriklad).
Vubec odvetvi kde tyhle firmy operuji je nesmirne rychle se vyvijejici, a ze by strategie jednotlivych firem vysli vzdy, s tim snad ani nikdo nepocita. To, ze neco nevyjde nemusi byt ani chyba strategie, ale dalsich okolnosti.
Kazdopadne vedeni AMD ma aspon u me spis muj obdiv nez kritiku, rozhodne neni v situaci, kterou bych jim zavidel nebo bych si snad na ni troufal.
Kritika je sama o sobe snadna, ja se precejenom snazim ubirat se tezsima cestama, ale to je vzdycky vec pohledu stejne jako cloveka.
Díky za obsáhlý rozbor.
Jenže stejně, když si Glo-Fo propašuje klauzuli, že pokud nebude schopno poskytnout produkt, který konkurence dodávat dokáže, tak mu za to bude AMD platit desátek? To je prostě vtip.
V AMD se už vystřídalo více šéfů a ani jeden z nich se z docela šílených podmínek nevyvlíkl. Jde prostě o firmu nevhodné velikosti - ani ne malou, ani ne velkou. Nejsou v pozici, kdy by si mohli diktovat podmínky, ale krvácí na tom způsobem, který si prostě nemohou dovolit.
Uvidíme, jaká pokuta vzejde z nové smlouvy, ale jak už tu někdo psal - pokud je firma ve ztrátě, je úplně jedno, co za ni může. Prostě je ve ztrátě. I s těmi růžovými vyhlídkami, kterými se AMD ohání, budou 400 mega umořovat deset let. Jenže ty růžové vyhlídky nepočítají s tím, že přijde nějaká další smluvní pokuta...
To, ze neco nestagnuje neznamena, ze se toho proda vic. Ale to je o cem se tady bavime. AMD zvolila strategii vyuziti vetsiny vyrobnich kapacit na mainstream, podle me je to dobra strategie, koneckoncu Polaris mel v zadani zvysit podil, ne prekonavat konkurenci vykonem atd.
Pokud mate pocit, ze snad segment 300USD a nizsi je tak nelukrativni, tak by se nvidia mohla soustredit pouze na segment nad nim a vubec by ji financne neublizilo, naopak diky marzim by si mela vydelat vice. To je ale samozrejme pitomost.
Stejne tak je pitomost po mnoha letech konstantniho rustu povazovat stagnaci za problem, ale chapu, ze rust je dnes verejna poptavka.
Vypíchl jsem to u toho Intelu proto, že doposud měl to postavení na trhu mnohem jistější. u AMD nastaly takovéhle náhlé velké propady prodejů asi třikrát, ale Intelu se to zatím vyhýbalo, dost možná to fungovalo tak, že ty krize prostě coby silnější zančka na trhu přečkával v pohodě a probvlémy z větší části padaly na AMD coby slabšího konkurenta (tj. Když se propadly celkové prodeje, tak proporcionálně to víc postihlo AMD). Takže když má teď najednou mít propad v Q4 2016, tak je to poměrně neobyčejná věc a vzbuzuje to otázku, jestli teď nepřicházejí ještě horší časy, kdy se ty vlny začnou dostávat až k Intelu.
U AMD je naproti tomu "dvoucifernej propad tržeb v Q4" už poněkolikáté, takže to asi nikoho moc nepřekvapí. Kromě toho teĎ už asi bude pravidelnou záležitostí, jelikož nadpoloviční většinu obratu dělá semicustom a tam je vrchol objednávek kvůli předvánočnímu trhu posunutý a nastane už v Q3. Čili v v Q4 objednávky APU do PS4/SBoxu hodně klesnou a dokud na nich bude AMD takhle závislé, tak bude mít špatná Q4.
Ale aby nedošlo k mýlce - jestli dojde k tomu otřesu, o kterém jsem spekuloval v souvislosti s Intelem, tak si to zase vyžere víc AMD. Sice se to nemusí moc projecit na prodeji konzolí, ale i dejme tomu 100 milionů tržeb za kvadtál dolů u jeho divizice PC by pro něj bylo velký problém, protože by mu to zase prohloubilo ztrátu. To jsme možná mohl zmínit, ale už mě to v tom sobotním článku v ten moment nedocvaklo (a beztak už byl hronzně dlouhý).
Není to bohužel vtip, je to docela běžná věc. V zásadě šlo hlavně o to, zajistit si v té době jediného možného výrobce pro svůj produkt. (jak psal výše Honza). S tím, jak se krize dále prohlubovala bylo nutné přijímat další a další nouzová řešení. Ale klauzule o pokutách při nedodržení nasmlouvaného objemu je běžná všude, pro výrobu tohohle typu není jen tak možné hned sehnat jiného zákazníka, není to montovna, ale specifická a vysoce náročná technologie, laděná na míru.
To že se mění šéfové na tom tak nezáleží, protože je jen několik málo možností, jak z toho ven a ty víceméně AMD správně provedla. Jenže v době, kdy plánovali prodej části svého byznysu ATIC (ty vlastní GloFo), tak byly dlouhodobé výhledy na vývoj trhu úplně jiné než dnes a právě na těch číslech se ta strategie stavěla.
Vyčítat lze asi málo flexibilní strategie dnes, kdy je potřeba se vyrovnat s dopadem minulosti a zároveň nepropadnout moc oproti ostatním soupeřům a tam bude ta ztráta zase vadit. A to ještě stále nevíme, jak dopadne ZEN, přestože na papíře vypadá velmi dobře. Jenže stejně dobře vypadal víceméně i Bulldozer a víme jak to s ním dopadlo. Každá nová technologie je obrovský risk. A na ZENu možná záleží samotné přežití AMD jako konkurenta Intelu. Předpokládám, že GPU divize by se dala provozovat samostatně a možná by to bylo pro ní i lepší.
Jenom k tomu "umořování 400 milionů" - on to právě není dluh, který by v té výši vznikl, proto píšu, že je to účetní ztráta a trochu to bagatelizuju. Umořit se musí reálné pohledávky, závazky, nebo dluhy, které se v té ztrátě odrážejí, ale ne přímo ta účetní ztráta jako taková. Takže ne všechno červené musí být dluh, který se bude muset jednou zaplatit.
Ta ztráta by měla vyjadřovat spíš něco jako sníženou hodnotu společnosti kvůli té opci pro GlobalFoundries. Něco jako když onehdy odepsali "goodwill" - bylo to účetní vyjádření toho, že se snížila hodnota firmy a v účetnictví to zvedlo ztrátu teď už nevím o kolik milionů (edit: viz tady, 233 milionů). Ale to nebyly peníze, které by reálně prodělali, jen to mělo nějak účetně vyjádřit zhoršené renomé a tak podobně (nepamatuju si teď přesně, o co šlo), což už ale v té době byla hotová věc, nic nového.
Z těch 400 milionů je tedy 100 reálně ztracených/prodělaných, to je ta platba pro GlobalFoundries, ke které reálně dojde. Pak 61 souvisí s dluhem, a tam si tedy úplně nejsem jistej, o co přesně jde. 240 milionů je zaúčtování ztráty celkové "pomyslné" hodnoty firmy. Jestli to účtování dělají dobře, tak by i těch 240 milionů mělo o něčem vypovídat, ale nejsou to reálně ztracené peníze z nějakého účtu, nebo ztráta konkrétního majetku.
Jak je vidět z té cash balance, ta vzrostla na dobrou úroveň, dluh sám se dost snížil (na což byly získány peníze de facto vstupem nových vlastníků, skrz prodej nových akcií a naředění starých).
Hele prostě představ si, že jseš podnikatel a prostě dlužíš ve stavebninách za materiál v hodnotě 100 tisíc (tím, že AMD pustilo GLO-FO).... Tím, že to nezaplatíš prostě se to navýší... pak přijde výhruška, která to taky navýší (u AMD smluvní pokuta) a jseš v tom za 150 tisíc.. pak podepíšeš směnku, která i tak nezaplatíš a jedeš do kola.. Buď rychle se zmátoříš, nebo končíš.
(toto je dost očesaný příklad)
AMD by rádo pustilo GLO-FO už před několika lety, ale musí být zákazníkem 10 let (aspoň jeden web to tak psal, ale taky se psalo o 5 letech, které by skončili za chvilku). Bylo to před 4-6 lety, kde se k tomu počítalo, že bude odbyt a hlavně, že budou dostupné nové technologie (což GLO-FO nemohlo dovolit). Také jsou v tom lidi, kteří AMD dost odrbalo a to byli ve firmě... > zakladatele GLO-FO
psalo se o tom i zde na EHW, prodeje karet nad $299 je jediny segment kde byl zaznamenany rust prodeju, ostatni segmenty meli pokles prodeju
a nic o neatraktivite nizsich segmentu nepisu, to jen ty to vidis jen jako cerne nebo bile ikdys veskutecnosti je to cela paleta i mezi tim, financne samozrejme musi dane produkty rozmelnit do vsech segmentu ;) jenze AMD prave ma na to rozmelnovani stale mensi pole pusobnosti, soucasnej high-end nema vubec takze ji uplne schazi ta oblast kde se vydelava nejvice
pokud AMD klesaji prodeje a zaroven se jim nezvysuje marze, tak co to asi tak znamena? ze suchanr je nejlepsi ekonom na svete a mel by velet v AMD asi :D
Nevím, jestli ty zprávy od JPR říkaly přesně tohle. Já si pamatuju akorát to, že dražší herní grafiky stoupají, zatímco celkově jsou prodeje GPU klesající (průměrně, tj. ne "všude jinde"). Nevím, jeslti tam něco bylo řečeno o konkrétní ceně (299+ jak říkáš) ani o tom, že by to byl jedinej segemnt, kterej roste. Ale teď v neděli se mi to nechce pročítat znovu. V tom detailním reportu by se to vyčíst dalo, ten jsem neviděl :D
prostá matematická úvaha: poměrové ukazatele v čase nijak nevypovídají o tom, kolik se prodává absolutního množství. Takže můžeš prodat o 10% více (super), ale v reále to je 11 kusů versus 10 za minulý kvartál. Samozřejmě výdělek v hiendu není největší, to prokazuje už samotný příklad výše.
Stejně tak srovnání marginu a objemu prodejů - pokud jsem si všiml správně, mají u AMD smíchány CPU, APU a GPU v jedné orgunit, takže pokles marže i objemu prodejů může jít čistě za procesorovou subdivizí.
O AMD je známo, že má marže dlouhodobě nastavené níže než nvidia nebo Intel, nevím zda je to vynuceno trhem, nebo se jedná o strategii, ale ten výplodek co jsi vygeneroval, nestojí ani za starou belu.