Odpovídáte na názor k článku I v roce 2023 a 2024 budou ve stolních PC dvoujádra. První „Intel Processor“ pro LGA 1700 unikl. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
A co tak použít logiku? Alpha CPU byly nejvýkonnější procáky na světě, navíc byly čistě 64-bit RISC bez bagáže zpětné kompatibility, našlapané technologiemi (třeba AMD K7 měla FSB z EV6, K8 měla integrovaný RAM řadič po vzoru EV7 čímž zatopila těžce Intelu atd.), Alphy byly noční můra pro Intel a jeho Itanium. Takže Intel zcela určitě chtěl celou Alphu včetně jejich patentů. A to se podařilo, Alphu zrušil a patenty vytuneloval.
Na Realworldtechu je u Core2Duo architektury zmínka že právě zde byla využito Memory Disambiguation původně vyvinuté pro EV8. To je další důkaz že Intel těžce benefitoval z technologií Alphy. Navíc první opravdu kvalitní implementace SMT u Intelu byl až Nehalem z roku 2008. To by celkem odpovídalo času potřebnému na kompletní novou implementaci SMT podle Alphy EV8.
Willamette s jeho SMT mohlo mít implementaci od přeběhlých inženýrů z DEC, ještě před tím než Intel získal Alphu oficiálně. Když vezmu kolik věcí z Alphy implementovali do K7 a K8, tak bych se ani nedivil. Ale uznávám že P4 ještě nemohla mít SMT verzi postavenou na patentech Alphy EV8. Ikdyž teoreticky vývíjet si můžeš cokoliv i dle cizích patentů, jen to nemůžeš prodávat dokud nezískáš práva od majitele patentů. A tady je taková krásná náhoda, že Intel získal povolení využívat technologie Alphy zrovna v roce 2002, což je úplnou náhodou i rok kdy se objevil Hyper Threading u P4 Northwood :D
BTW: Je zajímavé že origo čipset AMD-751 pro K7 Athlony byl vyvinut ještě v DEC a byl používaný i pro Alpha CPU EV6 na deskách UP1000 a UP1100. Škoda že AMD nezačalo dělat CPU na 64-bit Alpha ISA, protože Alpha měla open licenci.
https://www.zx.net.nz/mirror/www.alasir.com/alpha/alpha_history.html