"Ve světě procesorů se letos děly věci – vedle přelomového Ryzenu"
Co je na Ryzenu prelomoveho? Je to jen pokus dorovnat vykon Intelu pomoci brute force pristupu - zvysovani poctu jader. Na jadrech samotnych ale nic prelomoveho neni, protoze jsou stale mnohem pomalejsi, nez ta Intelovska. Prelomova je technologie pouze tehdy, kdyz nabizi parametry, ktere konkurence nabidnout nedokaze.
Já Power CPU (resp. celou tuto architekturu od IBM) mám rád a dlouhodobě ji používáme. Výkon CPU je "šílený" (například pro databázové servery, pro aplikáče se moc nehodí, tak se vyplatí spíš odlehčenější architektura s více vlákny) a mají perfektně řešeni virtualizaci přes LPARy.
Pravda, nechají si za to solidně zaplatit.
Byl to přelomovej moment, protože se AMD vrátilo do hry a obnovila se výrazná konkurence. Kromě toho, že se díky tomu docela slušně zlepšil poměr výkonu a ceny dostupnej na trhu, se stačí podívat na to, že Intel by nucenej vydat šestijádro o 3-4 měsíce dřív než počítal (možná ten posun byl ještě větší, jestli zbylé čipsety a CPU vyjdou až na přelomu Q1/Q2 2018, a ne na CES jak se dřív čekalo).
V highendu se ta obnovená konkurence taky projevila docela výrazně, nemyslíte? A to je jenom začátek, díky tomuhle budou lepší CPU za lepší ceny dostupné minimálně i v roce 2018, 2019...
Už pár let si všude lidi stěžovali, jak pomalej a nevýraznej vývoj je v oblasti procesorů pro PC. To se od toho března 2017 evidentně změnilo - což je to, co mám na mysli, když píšu, že Ryzen byl přelom. V kontextu vývoje CPU architektury firmy AMD to je (pro ně) hodně významný i technologicky, ale obecně je to hlavně důležitej mezník pro celej trh.
(Já jenom abych vysvětlil, z jakýho důvodu jsem to tam napsal, klidně nemusíte souhlasit.)
P.S. Hipsteři nás zabijou, že děláme flejm o x86/Intel-AMD pod článkem o PowerPC/Power CPU :)
On není přelomový technologicky, ale uživatelsky. Samozřejmě, že intel mohl mít v mainstreamu osmijádra už několik let, ale bylo pro něj lepší ždímat lidi na drahých čtyřjádrech, protože ani ta, ani za onu cenu, neměla konkurenci, kvůli naprosto tragickým CPU od AMD.
Ryzen vstoupil do hry s osmijádry v mainstreamu za dostupnou cenu a sice s nižšími takty, ale srovnatelným IPC. A tím na Intel poprvé do několika letech výrazněji zatlačil. Netvrdím, že by Coffee Lake nebyl bez Ryzenů, ale IMHO by minimálně byl až v H1 2018. Stejně tak 18 jádrové i9 by letos určitě nevyšlo nebýt threadripperů.
Jinak já opravdu nejsem nějaký AMD fanoušek, mám 7600K a jak vyjdou Z390 desky, tak plánuji upgrade na 8600K. Přesto Ryzen rozhodně nezahazuji. Aktuálně je dost zabitý Coffee Lakem, ale Intel (podle zpráv zde) příští rok žádné 14nm osmijádro nevydá, takže se posune dál asi až s 10nm Ice Lakem (Q1 2019?) a tím pádem by Ryzeny+, se zvýšenými takty, mohly zase vrátit AMD do hry, pokud 2800X půjde až někam na 4,4/4,5GHz single core.
Cobtreba 30-40%? https://www.techpowerup.com/reviews/Intel/Core_i7_8700K/9.html
Sam W1zzard ve zhodnoceni pise, ze single-threaded ztrata Ryzenu je prilis velka.
Je mi lito tech lidi, co si Ryzen koupili. Pokud nerenderuji 24/7, kde se Ryzen Intelu diky vice jadrum vyrovna, pak 99% casu silne ztraceji.
Kde vidíš 30-40%? i7 8700K v turbu pro jedno vlákno na 4,7GHz 205,78 (43,78/GHz) a Ryzen 7 s XFR na 4,1GHz 162,74 (39,69/GHz). V absolutním rozdílu je Ryzen pomalejší o 20,91% a v normalizovaném na GHz pak o 9,43%. A to se bavíme jen o jednom benchmarku a porovnáváme s později vydaným Coffee Lake. Když vyšel Ryzen, konkurencí byl pomalejší Kaby Lake. A za tři měsíce tu máme Ryzen 2. Proto jsou výroky "jsou stale mnohem pomalejsi", "30-40%", "silne ztraceji" mimo.
Je mi líto těch lidí, kteří nedokáží objektivně posoudit fakta a vyvodit z nich smysluplné závěry. Těch, kteří toho schopni jsou a přesto šíří lži, mi líto není :)
Alespoň se nauč číst. Na začátku píšeš "mnohem pomalejsi" a já se zeptal o kolik %. Nakonec to stočíš na "o kolik je Intel rychlejsi" aby jsi nemusel brát jako základ skóre i7, ale Ryzenu, aby ti procentuální rozdíl vyšel větší.
Za další asi neumíš zaokrouhlovat, protože z 26,447% uděláš 27%. A aby ses dostal na tebou vybájených 30% vezmeš výsledky přetaktovaného i7 na 5,1GHz s vodním chlazením.
Samotná jádra Ryzenu, o kterých jsi začal ty sám mluvit, jsou zajímavá a IPC se nijak výrazně od i7 nevzdaluje. Architektura je obecnější pojem s nejasnými hranicemi a můžeš do tohoto pojmu schovat téměř vše. Možná i nekvalitní pasta bránící dostatečně rychlému přenosu tepla z křemíku do okolí je specialita architektury od Intelu :)
S vodnim chlazenim? Testy jsou merene na 5.0 GHz, coz je primo u polozek v testu jasne napsano, a o cemz mluvi W1zzard v overclocking kapitole, ze je naprosto easy dosahnout:
"Our sample reached 5.0 GHz easily, with just a small +80 mV voltage increase, which also helped keep air-cooling temperatures low enough to ensure the CPU won't throttle."
To znamena, ze na to dosahne prakticky kdokoliv. Neni chyba Intelu, ze se Ryzen neda tak snadno taktovat.
Co se tyce srovnani, tak ktere CPU tu bylo driv? Ryzen. Takze Ryzen je zaklad a koukame se na to, o kolik ho novejsi Intel CPU prekonalo. To pochopi i maly dite, tak nedelej, ze to nechapes, kdyz se ti to nehodi ;)
Tvoje vyjadreni o IPC nedava zandy smysl, vzhledem k tomu ze takt Ryzenu 1800X je 3.6 GHz a takt nepretaktovaneho i7 8700K je jen o 100MHz vyssi, tzn 3.7 Ghz. Takze prakticky cely ten rozdil ve vykonu jde na vrub IPC.
Vodní chlazení beru zpět, s ním dosáhli 5,1GHz a testy v OC dělali na 5,0GHz. Každopádně porovnávat procesory tak, že u jednoho beru výsledky v OC, je zavádějící.
Za 100% jsi bral skóre i7 ty a najednou, když jsi zjistil, že jsi to řekl špatně a chytl ses do vlastní sítě, jsi otočil a odvoláváš se na malé děti :) Pěkný argumentační veletoč jsi provedl :)
Když se oháníš vysokým výkonem na jedno jádro (test zatěžuje jen jedno jádro CPU), měl bys vědět jak se procesory v takovém případě zachovají a jakou frekvenci nastaví onomu jednomu jádru. i7 8700K nastaví až 4,7GHz a Ryzen 1800X až 4,1GHz. Doby, kdy CPU měly jen jednu konstantní frekvenci, jsou pryč už více než 15 let :)
Tak to vubec nefunguje. Boost frekvence je variabilni, zavisi na aktualni spotrebe a teplote. Napr. u Intelu, pokud bude aplikace vyuzivat AVX-512 instrukce, muze spotreba a teplota stoupnout docela vyrazne (a tim padem i boost frekvence vyrazne klesne). Frekvence boostu u Ryzenu i i7 se meni ve zlomcich sekundy. Neni mozne rict, ze test bezel na 4.7 GHz. Ani u Ryzenu neni mozne rict, ze test bezel na 4.1 GHz. Tim padem je nesmyslne je tak srovnavat.