Letošní kauzu, které se prakticky neřekne jinak než Cambridge Analytica, jistě nemusím připomínat. Možná si také vzpomenete, že britská autorita ICO (Information Commissioner’s Office) po odhalení skandálu usilovala o prohledání kanceláří firmy, k čemuž dostala svolení dne 23. března 2018. Po mnoha měsících dochází k důležitému vývoji. Za závažné porušení zákona o ochraně dat (Data Protection Act 1998) ICO pokutuje Facebook maximální možnou finanční částkou, tj. 500 000 liber. To v přepočtu činí zhruba 14,6 milionu korun. Facebook zatím situaci nekomentoval. ICO uvádí, že Facebook mezi roky 2007 a 2014 neoprávněně uděloval přístup k uživatelským datům aplikacím třetích stran, resp. jejich tvůrcům či tvůrkyním.
Firma Cambridge Analytica ukončila činnost začátkem května 2018.
Jedná se jí o data přátel jedinců, kteří aplikace používali. Z vyšetřování tak nevyplývá zřejmě nic, co bychom nevěděli. Podstata kauzy podle ICO skutečně spočívá v tom, že pokud jste vyvíjeli svou aplikaci, mohli jste z Facebooku vytěžit data o přátelích uživatelů a uživatelek aplikace, kteří k tomu nedali svůj souhlas – ani o tom nemuseli vědět.
K tématu: „Cambridge Analytica“ je největší kauza sociálních sítí
Nedostatečné chování Facebooku
Když se o problému dozvěděl, nezkontroloval jiné aplikace, zda nedošlo k podobnému zneužití. Část vytěžených dat byla Cambridge Analyticou sdílena s dalšími subjekty, mj. s mateřskou SCL Group, která pak byla zapojena do amerických prezidentských voleb v roce 2016.
ICO došlo k závěru, že ze všech poškozených účtů byl nejméně milion britských. Elizabeth Denham, členka komise, uvádí:
„Facebook nedokázal dostatečně ochránit soukromí svých uživatelů a uživatelek před, během a po nezákonném zpracování těchto dat. Firma takové velikosti a expertízy se měla zachovat lépe.“
https://vimeo.com/296670132/d04544e679
Po medializaci kauzy Facebook podnikl několik kroků ke zlepšení ochrany soukromí uživatelek a uživatelů Facebooku. Provádí audit aplikací, které dříve měly přístup k datům o přátelích, nebo přidává nástroje pro lepší správu soukromí. Zpřísnil také dohled nad aplikacemi třetích stran. V roce pak 2014 došlo k úpravě sociální sítě, aby aplikace nemohly operovat s daty přátel.
Čtete také: Jak Zuckerberg v Evropském parlamentu (ne)vysvětlil ochranu uživatelských dat
Stanovená pokuta je malá v kontextu toho, kolik Facebook vydělává. ICO připouští, že pod GDPR by pokuta byla vyšší (buď 17 milionů liber, nebo 4 % ročního obratu firmy).