Honzo, nezapomeň ale, že Intel je dnes velká korporace, která se zřejmě stala neovladatelnou, tudíž faktor "záložního řešení" bych nebral vůbec v úvahu. O to víc, že byli vyliti Renée a Brian, což znamená, že selhali, a tedy že nic jako záložní plán nemají.
Podle mě došlo ke klasickému zazm*dování firmy, kde se jednotlivá oddělení zakopala ve svých kanclech a nejsou schopná ničeho jiného, než pomalé evoluční jízdy na stávající kobyle (které ale už celkem jistě dochází dech). Revoluční přestup na nového koníka se nekoná (a zřejmě ani konat nebude). I s ohledem na velmi rychlé, ale zcela prázdné dementi, které mě jen utvrdilo v tom, že 10nm je definitivně mrtvé.
To samozřejmě neznamená konec Intelu (to si nepřeju ani já), ale jeho dočasný úpadek, který zřejmě skončí velkou restrukturalizací, proti které je ta současná jen neškodný čajíček. Až z Intelu bude zase štika, pak se uvidí.
Ja si myslím že pravdu tvrdia obe strany, jak SemiAccurate tak obhajoba Intelu. Na jednej strane je dosť reálne , že pôvodné parametre 10nm procesu nie sú dosiahnuteľné pri použití pôvodných technológií (bez EUV), tak aby bola tvorená adekvátna marža-zisk. Takže by boli schopný vyrobiť kremík s plánovanými parametrami ale na úkor väčšieho počtu masiek, ožarovaní a podobne, čiže s podstatne vyššou cenou kde sa to už neoplatí. A toto zrejme pôvodný managori verili že dokážu vyriešiť, no prišiel termín a výsledkov nikde. Po výmene vedenia sa na to pozreli trošku triezvejšie a povedali si, že ak tadeto cesta nevedie tak si urobíme novú. Povedal by som že ubrali z požiadaviek na pôvodný 10nm proces, pre ušetrenie času mohli nejaké problémové časti prevziať z odladeného 14nm procesu, takže vo výsledku to môže byť niečo ako 11nm. No a tu sa dostávame k druhej strane, kde už majú za ušami pár prevalených problémov a nepotrebujú sa viac zhadzovať tým že by priznali že 10nm už nebude 10nm ale 11 možno 12, koniec koncov konkurencia funguje podobne už pár rokov. To že by šli opačným smerom a použili napr. čiastočne EUV pre dosiahnutie výsledkov je málo pravdepodobné. Jednak by si to žiadalo viac času, kde už včera bolo neskoro a potom by sa v určitom predstihu pred spustením masovej výroby určite pochválili použitím mediálne atraktívnej tech EUV. Aby to stihli do teraz daných termínov museli by mať už dosť skoro plán B s EUV, ale to by potom nebol až taký dôvod na personálne zmeny v manažmente. Záver je taký, že intelácky 10nm® proces nebude až tak pokrokovo vzdialený ostatnej 10nm konkurencie.
Chápej, tohle není primárně o technologiích. Kdyby bylo, tak si Intel přetáhne lidi z jiných byznysů a nějak to ukoulí. Tady se IMHO jedná o krizi managementu, kdy nikdo nechce dělat riskantní kroky, nikdo doopravdy neplánuje dopředu a už vůbec ne vývoj. On je totiž rozdíl mít krásný barevný powerpoint s adhoc upravovaným tick-tock-tack-tuck-... nebo roadmapu k 10nm, a druhá věc je exekutiva těchto plánů. V typické korporaci to totiž chodí tak, že se udělá "plán", který ovšem nikdo neplní, prostě se na každém mítingu okecává "status", problémy, ale nikdo je reálně neřeší (nebo se řeší chaoticky těsně před deadline).
A tohle IMHO postihlo Intel, když namísto stařešinů ještě původem z Fairchildu přišli noví "managoři" s vidinou teplé židle.
S tím Globalfoundries je to ale trochu jinak. Není to veřejně obchodovatelná firma, tedy rozhoduje vlastník, nikoliv management. Tedy management může říkat, že vše běží jako po drátkách a může to myslet i upřímně, ale pokud se do toho vlastník nerozhodne nalít peníze, má management smůlu. A nalít peníze do toho evidentně potřebovali, protože tržby (které firma nezveřejňuje) se pohybovaly jen asi kolem 6 miliard dolarů za loňský rok (říkají analytici). A i kdyby měli ziskovou marži jako Intel a vykazovali zisk cca 2 miliardy (hodně optimistický odhad), tak na rozjetí 7nm výroby, kterou TSMC i Samsung odhadovali na cca 20 miliard dolarů, nemají šanci si vydělat. Tedy prachy by musel nalít vlastník, který se jednoduše a bez vysvětlení rozhodl, že to neudělá.
U toho Intelu je to ale opačně. Těch 20 miliard si vydělá za rok a vedení firmy má od akcionářů mandát, je utratit. Zrušení výroby by tedy musel být krok managementu, nikoli vlastníků, a bylo by to to poslední, co management udělá. Navíc zrušení výroby v tomto případě postrádá smysl. Daleko pravděpodobnější by bylo, že management řekne něco na způsob, "nedaří se, potřebujeme proinvestovat dalších 10 miliard".
To samozrejme moze, ale bude musiet zaplatit a potom prisposobit svoje procesory tomu procesu. Kazdy proces je iny, aj ked sa nazyva 10nm alebo 7nm. Je mozne, ze bude ich to stat viac a neusetria ziaden cas.
Tato informacia je akasi divna. V lete bola informacia, ze Intel rusi cely 10nm proces a zacina odznova, pred par tyzdnami bola informacia, ze urobil pokrok a 10nm procesory pridu skor a teraz vraj 10nm znova zrusil. Moze to znamenat dalsie niekolkomesacne zdrzanie, avsak to moze znamenat aj pokrok, ak sa im nieco podarilo ( napriklad EUV ) a ukoncili sucasny 10nm proces lebo mozu pouzit nieco nove ( napriklad to EUV ) .
a kterého? Za 12nm se dostalo kromě Intelu jen TSMC a částečně Samsung. Glofo to vzdali úplně (i když měli přístup k know-how Samsungu) - jak je vidět, tady nejde o "teorii", ale reálné spuštění procesu, který zase vyžaduje určité standardy kvality a samozřejmě správný technologický odhad (viz. rozdíl Samsung vs. TSMC a volbu litografické techniky)
Kromě toho, 10nm Intelu je teoreticky pokročilejší než 7nm konkurence - tedy za předpokladu, že jej budou schopni vyrobit správně a bez chyb.
Z toho vychází, že představa, že se "koupí linka" (alias "licence") je nesmyslná.
Je to tak, mam stejnou zkusenost.
A ono to je stejne i jinde, treba Microsoft s managorem Nadellou, taky ten stejny pripad.
Clovek, ktery dela sefa, musi proste problematice rozumet. Jakmile nevi, ktera bije, zacne vymyslet nesmysly a zasadne odstrkuje sve podrizene tak, aby mu nevideli do karet, takze ani nema kdo nesmysly zastavit, firma tak zacne upadat. Pokud je vicestupnove rizeni, tak neschopny sef dosadi pod sebe neschopneho vedouciho oddeleni, atd. Jednoduse i sef musi neco umet.
Typicky pripad treba vidime na AMD, kde taky meli managory a malem krachli. Az teprve, kdyz na misto sefa prisel odbornik (odbornice), tak se firma zacala zvedat.
Vícestupňové řízení má jednu výhodu, podle velikosti maléru je možné vyhazovat tomu zodpovědné z různě vysokých postů (ostatní tentokrát přežili). Má to sice pár nevýhod, například při reportu zdola nahoru se díky komentářů po cestě občas změní smysl hlášení (i několikrát). Podle závažnosti (kam až hlášení došlo) se pak z vyšších vrstev cestou mění pokyn k učinění opatření.
"přišli noví „managoři“ s vidinou teplé židle" Le Koduri ? Takže pokud intel krachuje a AMD je na vzestupu, tak už víme, že Crha měl s Kodurim pravdu. Už se pomalu zbavuji naděje přezbrojení na IceLake, myslel jsem si totiž, že do IceLake jeho prsty nezasáhnou, ale ani Crha nevěděl, že to Koduri vezme takto hopem.
no co si pamatuju, tak na rozjetí výroby by GloFo stačilo mnohem méně
"It would have cost GF $2-4 billion to ramp up the 40-50,000 wafers/month capacity needed to have a chance of making a return on the node."
https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1333637
fór je v tom, že oni už do toho procesu v podstatě hodně zainvestovali a měli a stále mají zakoupené dva EUV stroje od ASML, takže stopnout tu výrobu až v tomto momentě už nedávalo moc velký smysl a stejně na tom už prodělali....
Buďto měli stopnout 7nm výrobu už předtím a žádné stroje na EUV nekupovat a nebo už to měli dotáhnout do konce a stopnout vývoj týkající se dalších procesy beyond 7nm.
Vždyť na tom 7nm procesu mohli vydržet docela dlouho a postupně ho vylepšovat. Takhle přišli o potenciální zákazníky a ještě na tom prodělali.
PS: co se Intelu týče, tak ti už mají takový skluz s tím jejich procesem, že by bylo divné kdyby v tom dále pokračovali, ale možné je všechno :-)
"10nm Intelu je teoreticky pokročilejší než 7nm konkurence" skôr by som povedal že pôvodnými parametrami by sa blížil k 8nm konkurencie. https://en.wikichip.org/wiki/10_nm_lithography_process
Vždycky si musíte vybrat, jestli danou věc dokončit, přestože se prodražuje, nebo nedokončit a odpískat ji. Pokud se vám něco prodraží natolik, že na to dokončení prostě nemáte, nemusíte se rozhodovat, protože okolnosti rozhodly za vás.
Intel má sice dost velký skluz proti tomu, co v minulosti prezentoval, ale proti konkurenci zatím skluz nemá žádný. Tedy v jeho případě má celkem smysl pokračovat, zvláště, když peníze nejsou problém.
Nekdo duveruje radsi lidem typu Demerijana, ktery byl smesny uz pred deseti lety.
Starej Charlie v momente kdyz 10nm zacal mit zpozdeni zacal vytvaret genericke teorie o tom, ze 10nm proces ma zpozdeni (coz bylo v tu dobu jaksi vsem jasne), s WOT teoriemi o moznych pricinach ktere se nikdy nepotvrdily, a po letech si lesti ego stylem "ja vam to rikal" :D
Co má cena společného s výrobním procesem v kontextu jeho zaostalosti?
A se spotřebou máte asi problém s chápáním. Podle testů ten Intel žere i přes 200 W, pokud ho deska do takových výšin pustí. Pokud na desce nastavíte, že se má držet svého TDP, tak se ho drží. Že i tak má pořád výkon větší, než jediná konkurence, byste už opravdu mohl zvlánout dohledat sám. Ale chápu, že pro vás by to bylo těžké, tak vám dám odkaz: https://www.computerbase.de/2018-10/intel-core-i9-9900k-i7-9700k-cpu-test/3/
Takže ještě stručné shrnutí pro nechápavého tydyta: Intel má aktuálně menší čip než konkurence, který je při stejné spotřebě výkonnější a navíc je schopen i výrazného boostu, na který konkurence nedosáhne, ani kdyby se rozkrájela. A o tom je přesně ta moje věta, že zatím Intel nemá skluz vůči konkurenci (z pohledu výrobního procesu).
Taky se divim, pod kazdym tvym prispevkem. Mozna ti uniklo co psal Honza
Důležitá aktualizace!
Čísla spotřeby na AnandTechu byla způsobená špatně se chovající deskou, která do CPU dodávala přehnaná napětí. Když spotřebu přetestovali na jiném kusu, tak dostali pro 9900K místo 216 W jenom 166 W a pro 9700K místo 158 W jenom 123 W. Ten graf v článku už je vyměněný za aktuální.
dfx:
Umíte číst? Bavíme se o tom, jestli současný intelácký proces ztrácí na konkurenci. Odpověď je, že neztrácí.
tynyt:
O jakém nesmylu z mé pusy mluvíte? A kde berete něco o tom, že jsem fanda Intelu? Kdybych si dneska kupoval do svého stolního kompu procesor já, tak si tam dám Ryzen, pravděpodobně 1700 či 1700X a to právě kvůli ceně. Ale to neznamená, že si myslím, že výrobní proces Intelu stojí za starou bačkoru. Je to stejné jako třeba u SSDčka. Když bych si dneska kupoval SSDčko, koupím si za 19 stovek nějaký 480GB AData či Patriot, ale nebudu vykládat pohádky o tom, že 480GB Intel Optane je horší, jen proto, že bych za něj těch 16 tisíc nedal. Je lepší, ale mě víc záleží na té ceně, stejně jako mi víc záleží na ušetřených 10 tisících na procesoru, než na 20 % výkonu, který bych získal, kdybych těch dalších 10 tisíc utratil.
U Ryzenu 2700X bych o reálném TDP 105W nemluvil. Ono taky +-platí, že je to TDP udané pro základní takt (jako u Intelu) a když se zatíží všechna jádra a chladič to umožní, tak turbo taky nechá procesor žrát až k 130-140 W (asi to zase bude záviset i na aplikaci). Ale je IMHO dobře, že aspoň trošku pohnuli s tím TDP z těch přechozích 95 W, takže aspoň náznak, že ten procesor může být "teplejší", tu je. To měl IMHO udělat i Intel, ať už by to TDP bylo oficiálně třeba jenom 115W, 125W, ale aspoň by to nějak elementárně signalizovalo, že je třeba lepší chlazení, než jaké potřebovalo 95W CPU dřív.
Jsem se dival na ty prvni 2 linky..Anadtechvykazuje 117W, ale to je udaj z HWMonitor, to je odhadovana spotreba (TDP), ktera se nekdy chova dost podobne a se zahratim CPU/chladice vzrusta..alespon to jsem pozoroval pri zpousteni nekolika CB. Krome toho si nejsem jisty, jak presne to pocita. Za mne tohle moc 100% udaj neni a osobne bych jej nebral za bernou minci.
Ten francouzsky test je zajimavy, ale uprimne mu nerozumim kde to vlastne merili. tech 200W vypada jako spotreba celeho systemu- idle - jak pisete deska + zatez..akorat ze ta se muze ruznit deska od desky..
Nevim, zatim mne presvedcil nejvic THW, ktery to meri primo, pouziva Prime95, ktery je narocnejsi nez H25 i H264 a ti namerili opravdu teh 105W. Treba 110 bych bral, ale 125W.. Krome toho CPU Core Power jim tam dle dalsiho obrazku vychazi 110W..oproti 125W Package ..
Ja jsem schvalne zkousel merit Power Package v HWMonitoru u CB15...a zajimave bylo, ze byt se pri kazdem opakovani jednalo o ten stejny test, tak s poctem opakovani Power package narustal..tam museji hrat vlivy nejake sekundarni priciny, jako teplota CPU, teplota tech mosfetu, mozna dalsich soucastek..mozna by to dokazal zodpovedet nekdo, kdo se v elektrice trochu vyzna...
" Jako u toho Intelu, kde jsou recenze, kde i9-9900K (nebo jiné CPU) žere o dost míň".. testoval to ted HWUnboxed a zjistil ze 4fazove "desky" maji spotrebu mensi.
https://www.youtube.com/watch?v=NGHiRrQ2AAo&t=301s
https://www.anandtech.com/show/13400/intel-9th-gen-core-i9-9900k-i7-9700k-i5-9600k-review/21
~117 W
https://www.hardware.fr/articles/974-6/consommation-efficacite-energetique.html
144 W se ztrátami na kaskádě, takže by se dalo tipnout tak ~125 W
myslím, že to ukazuje hodně testů.
https://forums.anandtech.com/threads/ryzen-strictly-technical.2500572/page-72#post-39391302
Stilt měl naměřeno 127 W v x264 a 142 W v Prime95.
Jinak je to myslím i u Raven Ridge, kde teda ještě kromě otázky TDP versus turbo nastává to, že se do TDP nevleze současné plné vytížení CPU a plné vytížení výpočetních jednotek iGPU. (Ale to je asi normálka, asi by nedávalo moc smysl aby bylo TDP nastavené podle toho, když se do takové situace to APU dostává spíš výjimečně).
V tom Hardware.fr se dá překliknout na měření na 12V ATX větvi.
Ad ten AnandTech - mě se taky moc nezdálo, když začali používat místo měření spotřeby údaje ze senzorů/VRM, ale prý to má dost dobrou přesnost (i když se musí dávat pozor na to, za jakých okolností, někdy to prý třeba neměří přesně při OC). Vzhledem k tomu, že při měření na 12V větvi nikdy nevíme, co přesně hltá CPU a co jsou ztráty na kaskádě, tak ty údaje ze senzorů by mohly být to nejlepší, co máme.
Ono teda je pravda, že to asi taky bude záviset i na konkrétní desce. Jako u toho Intelu, kde jsou recenze, kde i9-9900K (nebo jiné CPU) žere o dost míň - protože buď kvůli chlazení nebo kvůli VRM běží na nižších taktech.