S 5nm procesem by mohl být ve stejné lize, ale je možné, že TSMC bude o kousek lepší (taky TMSC díky tomu, že je napřed, bude už mít v té době dostupnou o něco vytuněnou verzi proti první generaci procesu u Intelu). 3nm proces pravděpodobně už bude o dost dál.
Samozřejmě tam ale může platit, že některé parametry můžou být lepší u jednoho a jiné u druhého. Třeba 7nm proces TSMC má rozhodně lepší energetickou efektivitu (tam je možná i o něco lepší než 10nm Intel, ale těžko to měřit) a hustotu tranzistorů než 14nm Intel, ale asi dosáhne nižších frekvencí.
Je vtipné, když lhář nazývá někoho slibotechnou.
Přečtěte si, co Intel o tom 7nm procesu řekl a možná vám dojde, že tam není jediný slib. Nový šéf řekl, že je spokojený s vývojem 7nm procesu, a že očekává, že většina produktů Intelu se bude v roce 2023 vyrábět interně.
Uznávám, že nemám jistotu, že lžete. Lež je záměrné mluvení nepravdy. Vy možná jen neumíte číst, případně nejste schopen pochopit, co čtete.
Pro vás menší rozbor: 1. část, kde se říká, že je spokojený s vývojem 7nm procesu je část, kde konstatuje své rozpoložení. Nic neslibuje, jen říká svůj názor. V 2. části říká, že očekává, že většina produktů bude v roce 2023 vyráběna interně, což je něco, čemu musí věřit naprosto každý, protože opravdu není v silách TSMC a Samsungu, aby během dvou let dokázal přebrat polovinu produkce Intelu. A vůbec neříká, že se na tom bude 7nm proces podílet byť 1 %.
A kdyby vám to nestačilo, tak ještě dále říká, že ohledně plánů na rok 2023 bude ještě probíhat jednání a je pravděpodobné rozšíření využívání externích výrobních procesů.
Tyhle řeči o investorech miluju. Z úst je vypouštějí ti, co nikdy neinvestovali. Firmě jako takové je nějaká nálada investorů naprosto ukradená. Na ziskovou firmu vykupující vlastní akcie má negativní nálada investorů dokonce pozitivní vliv, protože snižuje náklady. A naopak většina investorů neřeší, jestli firma vypadá dobře v očích nějakých internetových diskutujících, ale řeší, jestli je firma zisková, jestli tato ziskovost v čase roste, a jestli nehrozí, že by za pár let už nerostla.
A ziskovost opravdu není o nejlepším výrobním procesu. Objednat si 5nm proces u TSMC a vyrobit na něm procesor, není problém. Problém je, že zisk na takovém procesoru by byl výrazně menší, než třeba na tom vlastním 10nm.
S tou "cenou" pár lidí jste mě pobavil. I když šéf má plat pár desítek milionů dolarů, je to kapka v moři.
Jinak bych řekl, že Intel už stihl prodat víc 10nm procesorů, než AMD 7nm. Tedy máte vlastně pravdu. Je jich jako máku. Tedy hodně.
Ale no tak! To Gelsingerovo prohlášení vzor Chytrá Horákyně je snaha dát slib-neslib, tj. "ujistit" technicky neznalé investory, že vše bude OK, ale reálně neslíbit nic. Kdyby neřekl nic, tak se vůbec nic nestane - po technické stránce. Po stránce finanční/investiční je to samozřejmě jiná písnička, ale ta tu IMHO nikoho (snad kromě tebe) nezajímá.
Spis je vtipne, kdyz komentujete neco co nejsou zrovna financni vysledky a nebo akcie.
CEO Intelu SWAN onamoval zacatek vyroby 7nm na rok 2021. Ted z toho je 2023. Cili kdyz nic, tak je tu cca 2 roky zpozdeni. Pokud si k tomu pridate 4 lete zpozdeni 10nm, tak nazyvat Intel slibotechnou je jeste docela mirny vyraz.
https://diit.cz/sites/default/files/styles/custom/public/2019_intel_investor_meeting_swan_7nm.png?itok=k4tbv9t3
"Na ziskovou firmu vykupující vlastní akcie má negativní nálada investorů dokonce pozitivní vliv, protože snižuje náklady."
To si nejsem jistý. Vykupování akcií se dělá pod implicitním tlakem akcionářů, kteří chtějí, aby jejich akcie měla vyšší cenu. Ale když trh firmě nevěří a cena akcií jde dolů, tak přesně proto bude firma pod větším tlakem to akcionářům oslazovat tím, že bude vykupovat víc. Nakonec pak vyboostování akcií zpět na vyšší cenu může stát víc peněz, i když to jako vypadá skvěle, že se může nakupovat za levno. A je samozřejmě otázka, jestli třeba za ty peníze nebylo možný koupit nějakou zajímavou akvizici, která by zhodnotila nejen cenu jedné akcie (a zisk rozpočítaný na jednu akcii), ale i celou tržní kapitalizaci a tím budoucí zisk v absolutní výši. Alternativně ty peníze investovat do vývoje a výzkumu přímo ve firmě se stejným cílem.
Myslím, že dost přeceňujete sílu takových prohlášení. Samotný Intel sleduje málokdo. Stačí se podívat na sledovanost videí kanálu Intel Newsroom na YT (které jsou navíc linkovány i z oficiálních stránek Intelu). Většina lidí si takové prohlášení přečte přežvejkané od novinářů, dost často přežvejkané k nepoznání. A z takto pozměněných prohlášení pak ti čtenáři vyvozují závěry, dost často zcestné. Viz třeba ten dnešní článek o uvední Alder Lake v září. Diskutéry pak vůbec nezajímá, že Intel nic o září neřekl. Když nic v září nevydá, tak mu vyčtou, že je slibotechna. A za to nemohou prohlášení Intelu, to jde celé na vrub hlouposti těch diskutérů.
Souhlasím s vámi, že čím nižší cena akcie, tím větší tlak na vykupování akcií. Jen se asi neshodneme v motivaci. Vy se domníváte, že se akcie vykupují proto, aby cena vzrostla. Já se domnívám, že se akcie vykupují proto, že je to výhodná investice (a následně cena vzroste právě proto, že to výhodná investice byla).
Jestliže Intel vloni vydělal 4,94 dolarů čistého na jedné akcii, která stojí 55,44 dolarů, znamená to výnos 8,9 %. To je výrazně více, než je sazba za kterou si Intel dokáže půjčit od banky. Tedy je rozumější ty peníze vrátit akcionářům s tímto zhodnocením a v případě nutnosti nějaké mimořádné investice si peníze půjčit (na ty běžné investice firma má).
A platí to samozřejmě i naopak. Pokud by byla firma typu AMD, která má výnos na akcii něco málo přes 1 % (kolik to bude přesně uvidíme po výsledcích), tak takové firmě se vlastní akcie nevyplatí kupovat (i kdyby mohla, což AMD nemůže, protože má účetně stále přes 6 miliard dolarů neodepsané ztráty, což jí ale na druhou stranu pomáhá k daleko nižší tax rate, než má Intel). Kdyby AMD ty své akcie přesto vykupovala, nebyla by to výhodná investice a každým nákupem by vlastně své akcionáře poškozovala.
Investovat peníze uvnitř firmy nemusí být špatné. Ale napadá vás něco, co má Intel podfinancované? Dává málo peněz do vývoje výrobních procesů? Nebo dává málo peněz do návrhu čipů? Málo investuje do reklamy? Mě nenapadá nic, na čem by byl vidět nedostatek peněz.
Mohl by samozřejmě investovat vně svou firmu. A to dělá. Má na to celou divizi Intel Capital, která vyhledává startupy, které by Intel mohl podpořit. Celou dobu je sleduje a občas některý z nich nakonec i celý koupí.
Osobně si myslím, že s cenou akcií Intelu není problém. Je to zavedená firma a investoři nepředpokládají nějaké násobně větší tržby nebo zisky, tedy je pro ty, co míří na rychlé zhodnocení, nezajímavá. Nudná šedá myš. Ale právě proto ji mám rád. Cena akcií je tak nízko vzhledem k ziskům, že nemá moc kam padat.
Jenomze takhle jednoduse se to odbyt neda. Uzivatel a firmy podle neceho planovat musi. Je to podobne jako u SW. Publisher SW dava dopredu roadmapu, kdy by ktera verze SW mela objevit na trhu. Podle toho se pak planuji vyhledove dopredu finance na upgrady a podobne.
Takze ne, neda se to odbyt jednim slovem, ze je to preci "jen" plan a proto, ze si do nej muzu v podstate napsat co chci.
Ja Intelu preji, at se konecne rozhope k necemu lepsimu, nez ultrazrave 8C jadro v desktopu. Chtel bych mit moznost volby a spon ze dvou firem a ne jen koukat na AMD, protoze Intel nema nic, co pasovalo na moje potreby. To same plati v noteboocich, ale tam to snad aspon trochu spravi TL-H. Pritom pred par lety to bylo uplne naopak.